Doporučujeme

Tipy, jak vybrat dobré víno

Nesáhněte vedle při výběru vína! Vybrali jsme pár tipů, které vám pomohou.

Vybíráte víno podle barvy a tvaru láhve? Chyba. Samozřejmě skleněný obal místo kartonové krabice sám od sebe napoví o kvalitě obsahu hodně, zdaleka to ale není všechno. Nezoufejte, naučíme vás, jak se orientovat v široké nabídce bílých, červených i růžových vín. S naším rádcem neuděláte chybu a víno si o to více vychutnáte.  Čemu tedy věnovat pozornost?



Nejprve zásadní rozhodnutí: Červené, bílé nebo růžové?


Už samotná barva vína dokáže napovědět, jak bude víno chutnat a k jakému pokrmu se bude nejlépe hodit.


Červená vína, která obsahují více tříslovin a jsou většinou těžší, navozují vážnější atmosféru a jsou doporučována hlavně k masitým pokrmům, například ke steakům či k vepřovému.


Růžová vína se také vyrábějí z modrých hroznů. Pouze rmut, tedy namleté hrozny, se maceruje kratší dobu, a do vína proto nepřejde tolik tříslovin a barviv ze slupek hroznu jako u červených vín. Díky tomu mají vína, která také označujeme jako rosé, osvěžující chuť a skvěle doplňují zeleninové saláty a pokrmy z ryb.


Bílá vína se zase pro svou lehkost a kyselinku skvěle hodí třeba k salátům, bílému masu, mořským plodům nebo k sýrům.




Sladké vs. suché


O sladkosti vína rozhoduje především zbytkový cukr, tedy cukr, který ve víně zůstane po celém procesu jeho výroby. Podle něj je dělíme na vína suchá (max. 4 gramy/litr), polosuchá (do 12 gramů/litr), polosladká (do 45 gramů/litr) nebo sladká (nad 45 gramů/litr). 



Pozor na tradiční mýtus, že pozdní sběr je automaticky sladší: „Jako sommelier často slýchám, že víno označované jako ‚pozdní sběr‘ je zákonitě sladší. Není tomu tak, cukernatost takových bobulí je mnohem nižší, než je tomu například u výběru z hroznů, bobulí či již slámového a ledového vína. Tedy pro toho, kdo má rád sladká vína, není pozdní sběr rozhodně zárukou, že si vybere víno s vyšším obsahem zbytkového cukru,“ vyvrací tradiční mýtus sommelier David Král, který stojí za značkou Víno Mikulov Sommelier Club. Příznivcům sladkých chutí doporučuje výběr z cibéb, ledová a slámová vína, pro ty, kteří si hlídají linii naopak ta označená jako kabinetní.



Jak poznat kvalitní víno na první pohled?


Podle etikety! Čím je víno kvalitnější, tím o něm na láhvi najdete mnohem více informací. Zjednodušeně platí, že čím obecnější je popisek na etiketě, tím nižší kvalitu vína můžete očekávat.




Čemu všemu tedy na etiketě věnovat pozornost?


Údaj o obsahu cukru – raději sušší, nebo sladší? Tuto informaci se vyplatí nepodcenit.

Označení odrůdy – Pálava, Veltlínské, Rulandské… Kupte si přesně to, na co máte chuť.

Druh výrobku – tady by mělo určitě padnout slovo víno, jakostní nebo přívlastkové.

Údaj o barvě vína – hlavně nediskriminujte a ochutnejte všechny barvy!

Ročník sklizně – víno je jedna z těch věcí, mohou s věkem získávat na kvalitě.

Uvedení provenience – nejlépe Česká republika, ale proti gustu…

Identifikace původu vína – dozvíte se název vinařské oblasti, podoblasti, obce a vinařské tratě. Některá vína přidávají i údaj o velikosti bot hlavního vinaře.

Číslo výrobní šarže – každá šarže má své číslo.

Údaj o obsahu alkoholu – díky tomuto údaji poznáte, jak silné víno bude. Evidenční číslo jakosti – informace o tom, že víno zatřídila Státní zemědělská a potravinářská inspekce.

Název stáčírny – většinou i s adresou.

Údaj o obsahu alergenu – nejčastěji najdete siřičitany, které se používají jako konzervanty.

Objem – víno se většinou prodává v lahvích o objemu 0,75 l.

Označení výrobkové řady – dozvíte se, jaké vinařství vám pomůže k lepší náladě a zda pijete nápoj z prémiové, nebo klasické řady.


  • Vybrali jsme pro Vás