Poznejte i vy malebné město v západním cípu naší republiky, v blízkosti německých hranic. Je krásné a plné historie!

Cheb jsem vždy znala spíše z dějepisu, vždyť tu skonal slavný Albrecht z Valdštejna. Přiznám se, že nikdy mě nenapadlo jet se sem podívat, až loni jsem tady náhodou strávila krásný víkend a hned si město zamilovala. Člověk si myslí, jak svou zemi zná, ale přitom je plno míst, která ještě neviděl.

Na náměstí za Špalíčkem


Mojí první zastávkou bylo náměstí Krále Jiřího z Poděbrad a musím říct, že je jednou z nejkrásnějších částí města. Dominuje mu soubor úzkých malebných budov, zvaný Špalíček. Je to jedenáct kupeckých domků, které pocházejí ze 13. století a vypadají jako z pohádky. Na první pohled působí jako kulisy – jak svým tenkým tvarem, tak svými zářivými barvami. Je hezké projít se tu mezi nimi uzoučkou Kramářskou uličkou až k Pachelbelovu domu, kde byl v roce 1634 zavražděný známý vojevůdce Albrecht z Valdštejna. Dnes je v tomto domě možné navštívit Krajské muzeum.

Město jako na dlani


Když se vydáte z muzea o kousíček dál, dostanete se ke kostelu Svatého Mikuláše. Tam vystoupejte na jeho jižní věž. Možná se při zdolávání schodů trochu zadýcháte, ale seshora uvidíte celé město – náměstí, hrad, stadion se zlatou atletickou dráhou, park, ale i novou zástavbu. 

  17:00,  aktualizováno  26. března 2019 17:17