Doporučujeme

Taky se dokážete ztratit i v rodném městě?

Připadáte si na neznámých (ale často i na známých) místech jako v bludišti? Máme pro vás pár praktických rad, díky nimž se už neztratíte.

Věděla jste, že ­orientační smysl se  můžete naučit stejně jako třeba anglická slovíčka? Nevěříte? Biolog Craig Adler vás o tom přesvědčí. Nabízí několik konkrétních tipů.



1. Hrajte si s názvy


Orientaci v novém prostoru vám pomohou zlepšit různé pomůcky. Vyzkoušejte fígl, který radí odborníci na paměťové schopnosti: Zkuste si jména ulic spojit se slovy, která znáte, váš mozek si je tak lépe zapamatuje. Příklad: ulice Kremličkova vám může připomínat krém nebo třeba kremroli.



2. Vyfoťte si to


K tomu, abyste si lépe zapamatovala různé objekty v okolí, vám pomůže vizuální paměť. Stačí, když se pořádně rozhlédnete kolem sebe a pak na chvíli zavřete oči. Dokážete si přesně vybavit obraz toho, co jste před chvilkou viděla? Sama pro sebe si ujasňujte: Jaké záchytné body máte před sebou, napravo nebo nalevo? Podle Craiga Adlera je tato taktika velice účinná: „Většina žen má vizuální paměť. To je důvod, proč snáze přijímáte novinky, které si předtím ‚vyfotíte očima‘.“



3. Dejte na svůj nos


Odborníci doporučují, abyste se v novém prostředí soustředila i na smyslové prožitky. Určitě se vám někdy stalo, že jste procházela ulicí a najednou jste ucítila vůni pečiva z místního pekařství. Nebo vás vyrušil hluk projíždějícího vlaku. Všechny tyto drobné informace vám pomůžou zapamatovat si určitý prostor.



4. Zachovejte klid


Ztratila jste se? Nepanikařte! Stresové hormony – kortizol a adrenalin – blokují paměť a tím situaci ještě více komplikují. Raději zkuste krátkou meditaci, která vás zklidní a zlepší vaši koncentraci: Přiložte dlaň na čelo a zaměřte svou pozornost na dech. Jakmile se uvolníte, určitě se vám vybaví nějaký záchytný bod.

A ještě rada: ­­ ­Každá z těchto orientačních metod má své „mouchy“, ale podle vědců skvěle fungují dohromady.



Co vám ještě může pomoci? Čtěte dál!




Hrajte hry na počítači


Na trhu je speciální software HAPPYneuron Brain Jogging, který obsahuje cvičení na podporu vizuálně-prostorové ­orientace.



Choďte vpravo


Poslední výzkumy prokázaly, že většina lidí si spíše pamatuje věci, které vidí na pravé straně.



Říkejte si, co vidíte kolem sebe


Zní to divně, ale opravdu to zabírá. Klidně si sama pro sebe opakujte, co vidíte kolem sebe. Snadno se pak s novým okolím sžijete.



Vymyslete si  svůj příběh


Odborníci na prostorovou orientaci doporučují, abyste si na nový název ulice nebo budovy vymyslela písničku nebo příběh. Déle vám pak zůstane v hlavě.



  • Vybrali jsme pro Vás