Doporučujeme

Smyslné letní koktejly

Žádné náhražky! Představujeme originální receptury

Caipirinha z Brazílie

Češi mají jako národní nápoj pivo, Brazilci zase caipirinhu. Nikde nechutná lépe než na tamních plážích. „Mimo Brazílii se začal ve větší míře šířit po podepsání obchodní smlouvy s USA o exportu Cachaca rumu,“ vypráví barman Petr Zahradníček z pražského baru Nebe. Právě zmíněný rum je hlavní ingrediencí originální receptury. 



Nápoj se připravuje přímo ve sklenici, ve které se i servíruje. Jednu limetku pokrájenou na malé kostky zasypte lžičkou hnědého třtinového cukru, pomačkejte a zasypte drceným ledem. Pokud se chcete držet opravdu originální brazilské receptury, přidejte několik lístků z limetky. Přelijte 4 nebo 5 cl cachaca rumu a promíchejte lžící.


O historii tohoto nápoje se ví málo. Ůdajně vznikl v Sao Paulu jako lék na chřipku. Podle pramenů jméno vychází z portugalského caipira – v překladu křupan, venkovan. Koktejl je samozřejmě možné připravit i z jiného rumu, třeba v Nebi používají značku Ypioca. „Caipirinha patří mezi nápoje s výrazně rumovou chutí, doporučuje se spíše zástupcům mužské populace. Avšak zákaznice, které si tento žhavý koktejl oblíbily, nejsou zase takovou vzácností,“ směje se barman.



Mojito

Mojito má kořeny na Kubě, kde ho každý vyslovuje mohito. V Evropě zase uslyšíte výhradě mochito.  A liší se i v přípravě. Kubánci si ho dopřávají s kostkami ledu, evropská odnož se připravuje s drceným ledem. „První oficiální zmínka o cocktailu Mojito se objevuje v USA, Floridský bar ‚Sloppy Joe’s‘ roku 1931 zařadil jeho recepturu do své ročenky, která sloužila jako příručka pro barmany,“ vypráví historii snad nejoblíbenějšího drinku českých barů barman Zahradníček z Nebe.


Mojito se připravuje přímo ve sklenici, ve které ho pak hostům odnesete. Pokrájejte limetku na kostky a dejte do sklenice. Zasypte lžičkou hnědého třtinového cukru a promačkejte. Přidejte drcený led, zhruba deset velkých lístků máty peprné a přelijte 4 nebo 5 cl třtinového rumu. Dolijte perlivou minerálkou a ozdobte lístky máty a měsíčkem limety. Stejně jako daiquiri může mít mojito řadu podob, trendy je hlavně celá škála ovocných mojit. Velmi oblíbenou a svěží variantou je Rasp­berry Mojito, které vzniká přidáním čerstvých, popřípadě celých mražených malin do již hotového drinku. 



Náš tip: Promačkat limetu a cukr zvládnete třeba obráceným koncem příborového nože. S paličkou, kterou mají barmani, je to ale víc profi. Seženete ji v kuchyňských potřebách asi za 50 korun.



Daiquiri

Má mnoho podob a příchutí, ale originál je jen jeden. Za autora nápoje z třtinového rumu se považuje americký inženýr Jenning Cox, který ho pojmenoval po kubánském městečku Daiquiri.


Klasické daiquiri se míchá v šejkru, další variantou je příprava v mixéru, případně doplněná o ovoce. Bílý třtinový rum (4 cl) nalijte k pomerančovému likéru Cointreau (2 cl). Podle chuti přidejte citronovou šťávu. Obvykle jí bývá 1 až 2 cl, záleží na tom, jak je cit­rus kyselý. Doplňte o drcený led.



Ve variantě ‚frozen‘ se přidá více ledu a hrst ovoce, třeba jaho­dy nebo lesní plody, a v mixéru se vyšlehá do konzistence zmrzlé táhlé hmoty. Podává se v předchlazené sklenici na nožičce zvané v-shape (ale s ní si hlavu nelamte). Drink si oblíbil i slavný spisovatel Ernest Hemingway. „Dámy po barmanovi nejčastěji žádají jahodové frozen daiquiri,“ prozrazuje barman Zahradníček. Jaké si připravíte přátelům při červnových večírcích vy?



  • Vybrali jsme pro Vás