Věčná otázka: co je lepší? Běhat na páse, nebo zvedat železo a jiné zátěže? Tady je pět nejčastějších otázek o kardiu a posilování, na které byste měli znát odpovědi. 


Co je lepší na hubnutí? Kardio, nebo činky?


Kardio. Obecná zásada je taková: kardio hubne, posilování formuje. Kardio je jakákoliv vytrvalostní pohybová aktivita, která vás donutí zadýchat se a přiměje tělo k tomu, aby začalo spalovat tuky. Ale! „Aby se tak skutečně stalo a tělo sáhlo do tukových zásob, měli byste vydržet cvičit alespoň čtyřicet minut a hlídat si správnou tepovou frekvenci, která je ohraničená 65 – 75 procenty z maximální tepové frekvence,“ říká Jana Havrdová z Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz a projektu Česko se hýbe, který chce rozhýbat český národ.Správnou tepovou frekvenci si můžete vypočítat, když od čísla 220 odečtete číslo vašeho věku a pak ho vydělíte číslem 0,65 a poté číslem 0,75 – dostanete tak dolní a horní hranici TF. Co se samotné aktivity týká, je celkem jedno, jestli se budete hýbat venku, ve fitku nebo doma. Jen kolektivní sporty pro kardio příliš vhodné nejsou, protože při nich dochází k nepravidelným výbušným pohybům a tepová frekvence se málokdy drží ve správné hranici pro spalování tuků. A také je dobré nedržet se pouze jednoho sportu, aby se tělo mělo kam rozvíjet a nepřetěžovali jste pořád tytéž svalové skupiny.Co dělat první? Kardio, nebo činky?


To záleží na tom, jaký máte cíl. Jestli je vaší prioritou zhubnout, Jana Havrdová doporučuje řídit se režimem, který nejspíš znáte z hodin aerobiku: zahřátí, delší kardio, kratší posilování. Pokud chcete hlavně tvarovat tělo, krátce se zahřejte a pak přejděte na stroje nebo vezměte do ruky činky. Poté si na závěr dejte 15 minut kardio tréninku.


  7:15,  aktualizováno  25. března 2019 19:09