Doporučujeme

Kam se ty peníze vždycky rozkutálí?

„Vydělat peníze je to nejjednodušší. Mnohem těžší je starat se, abyste o ně nepřišla a aby s vaší pomocí přinášely další,“ říká finanční koučka Jana Levová a nabízí praktické tipy, jak si peníze udržet.


1. Vytvářejte si rezervy


Každý měsíc si odložte aspoň 10 procent ze svého příjmu stranou. Ideální je mít úspory ve výši pěti či šesti měsíčních platů, které vám umožní v klidu přežít dobu, kdyby vás postihlo něco nečekaného (výpověď z práce, nemoc apod.).

Jak na to: Jednou měsíčně, nejlépe hned po výplatě, si sedněte a počítejte. Na účet vám chodí mzda například 20 tisíc korun, od ní odečtěte všechny povinné náklady (za bydlení, energie, jídlo atd.) Zůstane vám určitá částka. 10 procent z ní odložte do obálky nebo na spořicí účet, abyste je neměla na očích.

První ušetřená suma vás bude motivovat k dalším úsporám. A kromě toho – deset tisíc je už suma, se kterou se dá naložit tak, aby vám dál vydělávala.




2. Hlídejte si výdaje


V polovině měsíce dostanete výplatu a hned vyrazíte utrácet do hypermarketu. „Tohle koření jsme ještě nezkusili,  jen blázen by odešel bez skvělého trička, když je zrovna ve slevě…“ Pár tisíc za hlouposti nám vyfičí z peněženky jako nic a do další výplaty chodíte už jen pro rohlíky.

Jak na to: Plánujte a rozložte si výdaje rovnoměrně do celého měsíce, systematicky podle předem daného plánu.




3. Zařiďte si výhodné smlouvy – s operátory, pojišťovnou, poskytovateli energií apod.


Většina lidí se žene za příjmy a nehlídá výdaje, ženy spoléhají, že se o vše postará partner. Není zábavné studovat smlouvy a podmínky, čísla a paragrafy, ale když měsíčně přijdete o 500 korun, za rok už to dělá 6 tisíc.

Jak na to: Obětujte den volna. Prostudujte si podmínky svých smluv, zjistěte nabídku konkurence a stávající smlouvy vypovězte nebo přenastavte.

Nebo až se sejdete s kamarádkou, věnujte se pro jednou místo debatám o vztazích financím. Domluvte se, že jedna se podívá na energie, druhá na telefony a příště si porovnáte, co jste objevily.

Anebo zapojte potomka. Je-li mu aspoň deset, navrhněte mu: „Tohle si prostuduj, a když najdeš lepší nabídku a ušetříš mi, tak já ti ty peníze za první tři měsíce dám.“ Dítě získá motivaci a vydělá si. Vy ušetříte čas i peníze a ještě dítě vzděláte.




4. Zbytečně si nepůjčujte a nezadlužujte se


Možná už ne tolik jako dříve, ale stále si rádi půjčujeme a chováme se impulzivně zrovna tam, kde to není úplně nejprozřetelnější.

Jak na to: Není rozumné si půjčovat na zážitky ani na věci denní potřeby. Zvažte i hypotéku – opravdu se vyplatí zadlužit se kvůli koupi chaty, kam se dostanete dvakrát za rok?



  • Vybrali jsme pro Vás