Doporučujeme

Jak zatočit s dětskou obezitou?

Dětí s nadváhou je stále víc. Co dělat, aby z nich nebyli obézní dospělí? Poradíme vám!

Máme se dobře a je to na nás znát. I na našich dětech. Odbor­níci bijí na poplach a děti tloustnou a tloustnou. Přitom obezita, jež se vyvine v dětském věku, je riziková hned z několika příčin:



? Z obézních dětí téměř automaticky rostou obézní dospělí.



? Zdravotní komplikace související s nadváhou přicházejí mnohem dříve.



? Obezita často přináší nižší kvalitu života a psychické potíže – ‚buřtíci‘ a ‚machny‘ si těžko hledají kamarády, musejí snášet výsměch ostatních a později obtížně shánějí partnera. Malá změna jídeníčku nebo nějaká jednostranná opatření se míjejí účinkem. Na místě je zásah do životosprávy a celkového denního režimu dítěte. Jenže většina rodičů na ‚trápení‘ ratolestí nemá nervy. Jak to udělat, aby hubnuly nenápadně?



? Pohyb – mnoho dětí je schopných nadbytečná kila vyběhat. Pokud jim najdete např. vhodný sportovní klub nebo turistický kroužek, budou možná zpočátku reptat, ale pak se ‚chytnou‘. A zároveň budete vědět, že ve volném čase neprovádějí bez dozoru nějaké čertoviny.


? Jídelníček – ať chcete, či ne, budete ho muset nějak omezit. Vyhněte se však drastickým změnám, ideální úbytek na váze je tak kilo za týden, ale postačí  polovina. Nemučte dítko hlady, spíše změňte skladbu stravy. Jak?



Sladkosti – v dětském jídelníčku je jich zpravidla příliš. Vyznačují se vysokým obsahem jednoduchého cukru a tuku, což je skutečně vražedná kombinace. Cukr je navíc zákeřný tím, že je v těle rychle zpracován, dítko dostane chuť na něco malého a ‚dotankuje‘ další pamlsky. Proto je lepší běžné čokoládové pochoutky vyměnit za ce­reální tyčinky nebo celozrnné sušenky. Ty obsahují složité cukry, které se podstatně déle tráví a nevyvolávají ‚zobací reflex‘. Kromě toho mají vyšší po­díl minerálů, vitaminů a vlákniny. Druhou cestou je naučit děti mlsat místo sladkostí ovoce. Z něj se s výjimkou banánů netloustne a děti si je zamilují stejně jako bonbony. Pokud dítku připravíte misku nakrájeného, pestře zbarveného ovoce, na čokolády si ani nevzpomene.



Bílkoviny – těch děti naopak většinou jedí málo, tedy hovoříme-li o těch kvalitních. Bílkovi­ny ve formě hamburgeru nebo smaženého řízku znamenají především obrovské množství tuku! Doporučují se mořské ryby (pokud na ně dítko není, opět se dá mnohé zamaskovat úpravou), drůbež a kvalitní hovězí. A pochopitelně i sojové maso, mléčné výrobky a luštěniny. Bílkovinná jídla mají kromě prospěšnosti pro dětský růst i tu výhodu, že zasytí na dlouho.



? Pravidelnost – když bude denní jídelníček obsahovat pět jídel denně (přesnídávka a svačina jen lehké – ovoce, müsli nebo jogurt), rozložených v pravidelných intervalech, pomůže to účinně předejít hladu a mlsání.



? Nepřidávat – můžete pozvolna snižovat porce hlavních jídel a nedávat dítku ‚nášupy‘. Má-li sklon žebronit o přídavek, přichystejte si na dobu po jídle nějaký atraktivní program, takže nebude mít sklon vysedávání u stolu zbytečně prodlužovat.



? Hlídat a radit se – sledujte, jestli tajně nemlsá, a případné skrýše zlikvidujte. Dohodněte se i s prarodiči, aby dítko nedokrmovali. A dojde-li vám inspirace, zajděte za pediatrem, který vám dá další tipy.



  • Vybrali jsme pro Vás