Už bylo popsáno hodně postupů, jak připravit trávník na jaro a mnozí se již setkali s pojmem VERTIKUTACE. Díky široké nabídce zahradní techniky není dnes vertikutace jen doménou odborníků a greenkeeperů, ale různé typy a modely vertikutátorů si nacházejí cestu na naše zahrady stále častěji.

Česká společnost HECHT nabízí v současné době 17 modelů vertikutátorů

Název vznikl z anglického vertical cut = svislý řez a znamená tedy prořezávání trávníku. Toto prořezání trávníku je skutečným základem péče o zdravý a hustý trávník.

Proč?


Navlhlý mech, travní plsť, sněžná plíseň (houba rážovka sněžná, nebo také hlívenka sněžná.), odumřelá tráva a její zbytky po sekání, či spadané listí a větvičky vytváří neproniknutelný povrch, který začne trávník dusit. Kromě zamezení přístupu vzduchu, zhorší pronikání vláhy a živin do půdy. To má za následek vlhnutí a žloutnutí trávníku, oslabení jeho růstu, protože kořenový systém roste jen do šířky, nikoliv do hloubky a proto kořeny špatně přijímají vláhu.

Prořezem trávníků docílíme rozrušení povrchu, zajistíme zvýšení přísunu vzduchu, vody, světla, podpoříme kořenový systém trávníku a omezíme tvorbu mechů a travní plsti.

Kdy?


2x ročně, na jaře, koncem března až koncem dubna a na podzim, koncem srpna až koncem září.

Samozřejmě vždy záleží na konkrétních podmínkách a počasí, kdy se na jaře doporučuje provést vertikutaci až v době, kdy neklesá teplota pod 8 stupňů. Uspěchaná vertikutace se projeví na delší době nutné k regeneraci trávníku. Půda by neměla být promáčená, aby nedocházelo z vytrhávání drnů, zalepování nožů půdou, ale také by neměla být vyschlá a tvrdá, protože do takové půdy se nože nezaříznou. Ideální období nastává cca 2 dny po dešti.

Jak?


Po odstranění nečistot z trávníku (listí, větve, klacíky). Pár dnů před vertikutací můžeme na stinných místech použít prostředek na hubení mechu, aby vertikutátor odstranil již odumřelý mech.

Ostrými, vertikálně rotujícími noži na hřídeli vertikutátoru, do hloubky cca 2-3mm. Pokud je trávník zanedbaný a zhutnělý, lze vertikutovat v podélném i příčném řezu. Organické zbytky je potřeba po vertikutaci z trávníku posbírat do sběrného koše vertikutátoru, nebo pečlivě shrabat hráběmi.Rýhy po nožích vertikutátoru doporučuji lehce zasypat křemičitým pískem.

Po vertikutaci vypadá trávník dost „zuboženě“ a není na něj hezký pohled, ale nepropadejte panice. Po zalití trávníku prvním deštěm se začne půda rychle vzpamatovávat a po týdnu vás rašící výhonky nové trávy ujistí, že vertikutace trávníku jen prospěla.

Čím?


Dnes jsou v nabídce vertikutátory s několika druhy pohonů.

Hodně rozšířené jsou elektrické vertikutátory jejichž používání je velice snadné a jsou téměř bezúdržbové.

Pokud je však potřeba vertikutovat plochy bez dostupnosti elektrické energie, či plochy členité a větší, hodí se k této práci vertikutátory poháněné spalovacím motorem

A pokud disponujete menší plochou a jen se vám nechce dávat pozor na elektrický přívodní kabel, nebo jste již majiteli některého stroje z akumulátorového programu HECHT 5040 může se stát vhodným pomocníkem akumulátorový vertikutátor k jehož pohonu slouží stejný akumulátor, jako k pohonu sekačky, řetězové pily, vyžínače a dalších 12ti zahradních pomocníků.

Co po vertikutaci?


Po vertikutaci si všimnete prázných míst v trávníku, která je cca po 2 týdnech potřeba doplnit trávníkovým substrátem, dosít a lehce přihrnutout hráběmi. A protože i trávník potřebuje výživu, je vhodně trávník dubnu až květnu přihnoijit např. trávníkovým hnojivem. AGRO, ručně, nebo mechanickým rozmetačem. Samozřejmě je nutné oštřený trávník dobře zalít, aby půda nově vyseté travní semena nevysychala.

Kde nakoupit?


Doporučuji zahradní techniku nakupovat u specialistů na zahradu!

Ať už si zákazník vybere zboží v online prostředí, kde má možnost pohodlného sle­do­vání dostupnosti zboží, nebo osobně ve kterékoliv z 24 značkových prodejen HECHT spe­ci­alista na zahradu, přesvědčí se, že veškeré zboží máme k okamžitému odběru. Při nákupu na eshopu získává zákazník dopravu nad 1499 Kč zdarma, ale zase na prodejně zákazníkovi prodejní specialista, denně od 8.00 - 20.00 hodin, stroj seřídí, pokud je potřeba doplní provozními kapalinami a zákazníka naučí stroj bezpečně obsluhovat.

  11:17,  aktualizováno  26. března 2019 10:35