Doporučujeme

Jak být šťastná v práci - i v té vaší

Štve vás, že nemáte lepší místo? Abyste se cítila důležitě, nemusíte hned dávat výpověď. Čtěte, jak vás každá minuta ve vaší práci naplní spokojeností.

„S naší divadelní skupinou občas jezdíme na festivaly a já vždycky žasnu, s jakým nadšením a důležitostí vyprávějí zahraniční kolegové o svých projektech. Když potom dotyčné představení vidím, jsem zklamaná. V porovnání s naším výkonem je jejich výsledek ubohý. Jenže mě by ani ve snu nenapadlo takhle důležitě o naší práci mluvit. Vždyť se pořád máme co učit!” otevřela nedávno v redakci téma hrdosti kolegyně Anička, která kromě psaní pro Cosmo účinkuje v divadle. Shodli jsme se, že Češi pořád ještě mají ve zvyku svou stávající práci shazovat, místo aby ji použili jako zdroj svého sebevědomí.


Možná to znáte. „Pořád ještě děláš tu recepční?“ rýpl si do vás v hospodě kamarád chvíli poté, co vám nadšeně vylíčil svou úžasnou novou pozici televizního produkčního. V tu chvíli mu toužíte odpovědět: „Ne! Nastoupila jsem jako fotografka do reklamní agentury.“ Ráda byste se blýskla, jenomže byste musela lhát. A tak jen sklopíte oči a téma zamluvíte: „Jo, pořád tam tvrdnu.“ Celý týden pak v práci přemýšlíte nad tím, jak strašně vás firma, pro kterou zvedáte telefony, štve. Poznala jste se? Tak pozor! S takovým přístupem budete na svém místě „tvrdnout“ ještě pěkně dlouho.


Spolu s narůstajícími stížnostmi na práci totiž bude klesat i vaše sebevědomí a pocit neschopnosti najít si pořádný džob vám zamoří mysl. Nakonec si nebudete vážit ani svého zaměstnání, ani sama sebe, což vám podrazí nohy, až začnete hledat další místo! Nezáleží na tom, že práce, kterou teď děláte, není vaším vytouženým zaměstnáním a ani ji nehodláte dělat celý život. Teď byste na ni měla být hrdá a opanovat celý prostor, který vám poskytuje. Tyhle důvody vám připomenou vaši cenu!



1. Víte, proč tam jste


Chcete dělat stylistku v časopise, ale přitom každý den trčíte od deseti do šesti v butiku a prodáváte oblečení? Místo tichého proklínání zákaznic se zamyslete, jak jste se na svém místě vlastně ocitla. „Sepište si, co vám ta práce dává a co vám bere,“ radí Kristina  Špryňarová Gotteltová, která vede kariérové kurzy v pražském terapeutickém ateliéru Terra.


„Ve výčtu uveďte všechno – nejen plat, ale i jaké zkušenosti díky ní teď získáváte, kolik vám zbývá volného času, jestli jste ve stresu a podobně. Až budete porovnávat své úsilí s výší odměny, třeba zjistíte, že dáváte mnohem méně, než dostáváte, což vaši nespokojenost může zaplašit.“ I přesto byste nejraději na hodinu skončila, ale dát výpověď si nemůžete dovolit? „Řekněte si: ,Dobře, zůstanu tady ještě tak a tak dlouho, protože mě tahle činnost živí, ale zároveň už začnu podnikat kroky, abych se přiblížila k povolání svých snů,’“ doporučuje koučka. Jakmile si uvědomíte, proč u dané práce setrváváte, hned se do ní pustíte s větším elánem.  




2. Tu práci jste si vybrala VY


Pro tohle místo jste se rozhodla vy a už jen to je důvod, proč se na povinnosti vrhnout s nadšením. Pokud se každé ráno šouráte do kanceláře s nechutí, musíte něco změnit. „Často je člověk nespokojený už a priori, protože mu vždycky něco chybí. Tak to ale v životě chodí. Jestliže si pořád jen opakujete, co vám v práci chybí, unikne vám, co už máte a z čeho byste se vlastně mohla radovat,“ vysvětluje odbornice. Zhodnotit můžete i svá předchozí zaměstnání a zároveň vysledovat, co je pro vás v práci důležité. Ujasníte si třeba, zda jste typ člověka, kterého baví sbírat zkušenosti na různých místech, anebo spíš toužíte po kariérním postupu v jedné firmě. Hodí se mít jasno.



3. Byla jste nejlepší kandidátka


Když skuhráte na aktuální zaměstnání, zkuste si v hlavě promítnout, co všechno předcházelo vašemu přijetí. Kolik výběrových řízení jste absolvovala? Co jste se naučila na předchozích pozicích, že jste teď strčila konkurentky do kapsy? Vybojovat si místo v době krize už samo o sobě zasluhuje uznání. „Zajímavé pro vás bude zjistit, kdo vaši pozici zastával před vámi nebo kolik jiných uchazečů jste porazila při pohovoru,“ navrhuje Kristina Špryňarová Gotteltová. Tím si připomenete, že ačkoliv z nové rachoty nehýříte nadšením, musela jste o ni svést boj a vzali právě vás!



4. Vedete si skvěle


Možná se pořád s někým srovnáváte, ale když máte vychválit sama sebe, docházejí vám slova, protože vám vlastní úspěchy ani nestojí za řeč. A přitom by měly! V Americe se i autor, který napsal jedinou povídku, nazývá spisovatelem, vy přitom koncertujete po zábavách s kapelou, ale pořád se nepovažujete za zpěvačku! Proč se nepochválíte za něco, co už se vám povedlo? A nemusejí to být žádné světobornosti. „Je přece úžasné, že si vás coby číšnici hosté chválí. Každá práce, kterou děláte dobře, má cenu,“ míní koučka. „,Dobře’ přitom znamená ,nejlépe, jak dovedete’. To úplně stačí!“ Občas se za svou snahu odměňte třeba relaxační masáží. 




5. Stojíte si za svým


Zamyslete se, nakolik hodnotíte svoji práci podle vlastních pocitů a nakolik se jen necháte ovlivňovat přáteli, partnerem nebo rodiči. To oni ve vás vzbuzují dojem, že byste měla být nespokojená? Nenechte se jejich názorem nakazit. Pokud manžel nad vaším postem asistentky ohrnuje nos a pracovní náplň redukuje jen na vaření kávy šéfovi, pichlavá slova vypovídají hlavně o jeho vlastním přístupu k práci. Sám se možná cítí nedoceněný a tím, že vaše nasazení shodí, se pak jeho pozice zdá hned lepší. Anebo si prostě chce připadat důležitý. Na jeho hodnocení byste proto neměla dát! Za řadou negativních komentářů taky stojí závist. Jakmile získáte skvělý džob, vždycky se najde někdo, kdo vám ho pořádně zkritizuje, aby vám překazil radost a ujistil vás, že určitě máte na něco lepšího. „V práci trávíme tolik času, že nutně potřebujeme vědět, co nás na ní dělá šťastnou. I když půjde o méně atraktivní povolání, ale bude vás bavit, obhajte si ho hlavně sama před sebou,“ nabádá Kristina Špryňarová Gotteltová.



6. Přibližuje vás k cíli


Každá práce vám otvírá spoustu možností, které na první pohled nemusíte ani zaregistrovat. Vzpomeňte si, kolik věcí jste měla na předchozím pracovišti na dosah, jenom vám nepřišlo důležité se jimi zabývat! Třeba navazování kontaktů nebo zkoušení náročnějších úkolů, které jste vždycky nechala na kolegyni. Podobně i současný džob nabízí mnohem víc příležitostí k růstu, než na první pohled vidíte. Pracujete jako účetní? Fajn, můžete požádat o další školení, naučit se ovládat všechny funkce softwaru nebo se podílet na marketingovém plánování firmy. Vaši iniciativu nadřízení určitě krotit nebudou, naopak si vás konečně všimnou. A i kdyby ne, potěší vás pocit, že nestagnujete. „I když vás práce beznadějně nebaví, alespoň vám pomáhá si ujasnit, co v životě opravdu nechcete. A to je taky cenná informace,“ tvrdí cosmo poradkyně.



7. Ta práce je výzva!


Jestliže na svém místě setrváváte jen kvůli penězům, přijměte to jako výzvu, díky níž se trénujete v trpělivosti. „K dobrému pocitu úplně stačí, když své úkoly dokážete skvěle zastat i navzdory tomu, že vám úplně nevoní.“ Když svou práci nepřijmete, hrozí, že vás ani příští nebude bavit. „Zkuste se sama sebe zeptat, co by se mělo změnit, abyste byla spokojená, a promyslete to do nejmenšího detailu. Pak si odpovězte, zda by vám změna opravdu přinesla spokojenost,“ zamýšlí se cosmo odbornice. Třeba zjistíte, že pravé důvody s tímhle zaměstnáním vlastně vůbec nesouvisejí.



  • Vybrali jsme pro Vás