Doporučujeme

Žijte udržitelně. Máme pár tipů, jak snadno chránit naši planetu

  • 0
Když se řekne domov, většina z nás si vybaví místo, kam se rádi vracíme, kde se cítíme v bezpečí a o něž bychom rozhodně nechtěli přijít. Z širší perspektivy je naším jediným domovem planeta Země. Proto bychom se k ní měli chovat ohleduplně a s láskou. Pár tipů, jak na to, bychom měli.
Ilustrační snímek

Sedm miliard je nás na této malé modré kuličce plující vesmírem – sedm miliard lidí, jejichž každodenní činy formují a přeskupují hory, řeky a lesy na celé planetě. Energie, kterou na to den co den vynakládáme, je nezměrná, a přesto pokračujeme.

Nic na Zemi neoplývá destruktivnější – nebo tvořivější – silou, než jakou má masa lidí. Klíčem k tomu, aby byl náš svět nejlepším možným místem, je tuto sílu využít.

A celý tento proces začíná tím, že každý z nás udělá svou část. Nemůžeme se dál chovat, jako by náš svět byl nekonečný prostor s nevyčerpatelnými zdroji. Při volbě vlastního životního stylu musíme zvažovat dlouhodobé důsledky svých činů,“ apelují autoři knihy Zelený život, která slouží jako praktický průvodce světem udržitelnosti.

I malá změna se počítá

Možná si teď pomyslíte: Jak můžu ovlivnit úbytek deštných pralesů, znečišťování oceánů či zemědělské půdy, vysoké emise skleníkových plynů nebo nárůst klimatických extrémů? Na to jsem moc malý pán, toto je věcí vlád a korporací. To ale není tak úplně pravda.

Často jsou to právě malé krůčky, které v konečném výsledku můžou vést k velkým změnám. Existuje nespočet možností, jak můžete ovlivnit životní prostředí. Už jenom tím, že změníte způsob svého myšlení a provedete některé změny v dosavadním životním stylu, můžete povzbudit lidi kolem sebe a ti potom zase inspirují další.

Nemít děti kvůli ekologii jsou nesmysly. Lidé zpohodlněli, říká gynekolog Calda

Tím pomáháte posunout svět směrem k udržitelnosti. Aby jednou vaše děti i děti vašich dětí měly kde žít. Pamatujte si, že jakákoli změna, kterou uděláte pro „zelenější život“, pomůže učinit svět čistším, zdravějším a krásnějším pro nás pro všechny.

Je čas na generálku

ilustrační snímek

A čím začít? Blíží se jaro, což je jednoznačně nejlepší čas pro vnitřní i vnější očistu. Období, kdy naše těla i domovy uvítají důkladnou generálku. Svůj první krok směrem k udržitelnému životnímu stylu tedy udělejte v duchu zásady: redukovat – použít znovu – recyklovat.

Tak jako se pomocí detoxikačních bylinných čajů zbavujete na jaře škodlivin a balastních látek, které se vám v organismu nastřádaly během několika posledních měsíců, stejné proceduře byste měli podrobit i svůj životní prostor.

Skládky plné oblečení

Podle společnosti World Wear Project se průměrný obyvatel vyspělých zemí zbavuje ročně více než 30 kg oblečení a bot, přičemž většina z toho končí na skládkách, kde textilie zabírají zhruba pět procent místa – a přitom by téměř všechny bylo možné recyklovat.

Začněte třeba tím, že vyklidíte všechny skříně, kde se často hromadí staré, dávno nepoužívané věci. Proberte také oblečení, které už delší dobu nenosíte, a odvezte ho do sběrných charitativních kontejnerů.

Na internetu také najdete spoustu adres, kde můžete nepotřebné věci nabídnout novým majitelům a kde se dá nabídnout prakticky všechno – od kosmetiky a oblečení přes malé domácí spotřebiče, potraviny či hračky až po zajímavé sběratelské kousky.

Ano, dokonce zde udáte i použité tenisáky, co se vám už roky válejí v krabici vedle botníku, nebo starý boxovací pytel, který si váš potomek před deseti lety odložil do sklepa a už se pro něj jaksi nevrátil. A vás tam teď akorát štve.

Pošlete to dál

Ilustrační foto

Jsou ale i další způsoby, jak naložit s tím, co už nepotřebujete. Zúčastněte se swapu (to je bazar, kde se neplatí penězi, ale kde si lidé věci vzájemně vyměňují), popřípadě sami nějaký zorganizujte. Zvlášť v obcích a menších městech to většinou nebývá problém, a navrch ještě utužíte sousedské vztahy. Můžete také zajet do azylového domu či do nějaké podobné instituce, kde vaše dary převezmou a předají svým klientům.

Máte doma hromadu sepraných ručníků a prošoupaných dek, které vám zbytečně zabírají místo v komoře, ale styděli byste se je někomu nabídnout? V útulcích pro zatoulaná zvířátka jimi určitě nepohrdnou, spotřeba přikrývek, hadrů a pelíšků zde bývá opravdu velká. A krabice od banánů z posledního stěhování možná zase přijdou vhod někomu, kdo se zrovna také chystá změnit adresu…

Deset rad pro zodpovědné spotřebitele, kteří milují módu i planetu

Buďte trochu kreativní

Zabránit tomu, aby spousta věcí skončila na skládce, můžete i tím, že je využijete k jinému účelu, než byl ten původní. Příklad: obnošená trička a další textilie rozstříháte na hadry, které se hodí při úklidu. Mimochodem, věděli jste, že absolutně bezkonkurenční pomůckou na leštění oken jsou seprané montérky? Zkuste to a uvidíte – z toho lesku vám bude přecházet zrak.

Vysoká cena za papír

Na celém světě jsou pro výrobu papíru každý rok vykáceny více než čtyři miliardy stromů, což odpovídá 6,5 milionu čtverečních kilometrů amazonského deštného pralesa.

Na průměrného Američana ročně připadá asi 150 kg papíru, z čehož se asi polovina recykluje. Domácnosti v ČR spotřebují v přepočtu na osobu 40–50 kg papíru ročně, vytřídí se asi 22 kg.

Leží vám na dně peřiňáku několik starších polštářů, které dávno ztratily svůj nadýchaný vzhled? Udělejte si z nich podsedáky na židle nebo třeba na zahradní lavici. Pokud máte malé děti nebo manžela kutila (popřípadě obojí), pak jste jistě doma vybaveni velkým množstvím nejrůznějších krabic, dóz či úložných boxů, kam se ukládají hračky, kostičky od lega, hřebíky, skobičky…

Místo toho lze využít prázdné láhve, sklenice nebo krabice od různého zboží. Ty kartonové si navíc můžete upravit doslova na míru – zmenšit, nabarvit, polepit kusem látky či tapety. Fantazii se meze nekladou. Získáte tak zcela originální kousek, ke všemu téměř za hubičku, a navíc ušetříte přírodu.

Rozumíte si s jehlou a nití? Nebo je dokonce šicí stroj váš nejlepší kamarád? Nevyhazujte staré svetry, ale vyrobte z nich třeba nákrčník či palčáky. Popřípadě – pokud ve vás dříme kreativní duch – pletený obal na hrneček či originální stínítko na lampu. A když nic z toho nevyjde, pořád je tu ještě další možnost: položte svetr do pelíšku svému čtyřnohému mazlíčkovi, jistě si do něj v noci rád zavrtá čumáček.

Diamanty z laboratoře, mýdlové ořechy. Poznejte byznys s prioritou udržitelnosti

Nemíchejte jablka a hrušky

ilustrační snímek

Zredukovat množství odpadu, který putuje na skládky, napomáhá velmi výrazně i recyklace. Přitom je to velmi jednoduché: všechno, co k tomu potřebujete, je prostor k třídění odpadů. A barevné kontejnery jsou dnes k dispozici prakticky všude. Na sklo, papír, plasty… Stačí jen trocha dobré vůle odpad správně roztřídit. Neházet do jednoho pytle láhve od piva, jogurtové kelímky, staré časopisy a třeba hliníkové plechovky od energy drinků.

Tip na knihu: Zelený život

Toužíte po udržitelném životě, ale nevíte, kde začít? Tato kniha vás povede pomocí přístupných a snadných strategií k životnímu stylu šetrnému k okolnímu prostředí.

Je určena jak těm, kdo se změnou životního stylu teprve začínají, tak i těm, kteří se chtějí dozvědět víc o ekologických vychytávkách. Esence, 2022.

Právě hliník je nejznámějším (stoprocentně) recyklovatelným materiálem. „Odhaduje se, že sedmdesát pět procent z celkového množství hliníku, který kdy byl vyroben, se dodnes používá. Je skutečností, že recyklace staré hliníkové plechovky v novou vyžaduje o devadesát pět procent méně energie než její výroba od nuly. Každá recyklovaná plechovka ušetří energii na zhruba tři hodiny svícení v místnosti nebo dvacet hodin na napájení iPodu, a přitom může být po recyklaci zpět v regálu do šedesáti dnů,“ uvádí se v knize Zelený život.

To jsou hodně zajímavá čísla a výsledná úspora za tu trochu snahy rozhodně stojí, nemyslíte?

Podobné je to i s dalšími druhy odpadů. Například skleněné láhve je možné roztavit nebo rozdrtit a proměnit ve skleněné dlaždice, ze starého papíru zase vznikají obalové materiály, sešity, obálky, pohlednice či poznámkové bloky, recyklovaný plast slouží k výrobě zahradního nábytku, izolace, tašek, pytlů… A z PET lahví se recyklací vyrábí silonové vlákno, ze kterého vznikají výplně do bund a spacáků, ale třeba i fleecové mikiny.

Oblečení z odpadu? Upcyklace je trend budoucnosti, ale sama si nevystačí

Když si toto všechno uvědomíte a dáte do souvislostí s životním prostředím, pak se otázka, jestli má třídění smysl, jeví jako ryze řečnická. Redukce, opětovné použití a recyklace jsou však jen jednou z mnoha cest. O tom, jak napomáhat udržitelnému životnímu stylu, se dočtete i na dalších stránkách. Třeba se právě těmito tipy necháte inspirovat.


  • Vybrali jsme pro Vás