Doporučujeme

3 důvody, proč milujeme brusinky

Svíčkovou si bez nich neumíme představit. Jenže tyhle červené kuličky mají v kuchyni mnohem všestrannější využití. Co s nimi?

Brusinky lesní můžete sbírat i u nás. Právě ty většinou končí v nálevu či domácím džemu a pak na citronovém terčíku.



Zkoumali jste ale už někdy brusinky sušené? A nezdála se vám podezřelá jejich velikost a nepřítomnost zrníček? Tak to jsou velké americké brusinky z plantáží v Severní Americe. Tyto zářivě červené bobule velikosti oliv jsou uvnitř duté a pod rudou slupkou mají světlou silnou dužinu bez semínek. Chutí a použitím v kuchyni jsou těm našim velmi podobné. Ke koupi v čerstvém stavu jsou i v našich obchodech, ale až koncem podzimu a v zimních měsících.



V kuchyni


Z amerických brusinek se lisuje výborná šťáva. V čerstvém stavu se nejlépe skladují v originálním balení nebo ve fólii, uložené v chladničce v boxech na zeleninu. Tam vydrží dva až tři měsíce.



Čerstvé brusinky jsou velmi kyselé, takže než se pustíte do vaření, musíte je rozkrojit a ocukrovat. Na 100?g se doporučuje 25?g cukru, který nechte chvilku vsáknout. Pak teprve můžete začít s přípravou omáčky, želé či nápoje.




Sušené


Sušené brusinky jsou lahodné. Poslouží vám jako rychlý zdroj energie, ale pozor na vysoký obsah cukru. Stejně jako čerstvé je můžete využít také na vaření. Sušené plody ovšem musíte nejprve namočit do brusinkové nebo jablečné šťávy a nechat alespoň třicet minut nabobtnat.




Pro zdraví


Je známo, že brusinky mají téměř zázračné antibakte­riální účinky. Působí léčivě v žaludku, v ústech i v močových cestách a jsou jedničkou v boji proti stárnutí buněk. Pro zdraví můžete popíjet brusinkový džus nebo uzobávat mrazem sušené plody, ve kterých není tolik cukru jako v sušených klasickou cestou. Seženete je na www.bylinky-medy.cz.



  • Vybrali jsme pro Vás