Doporučujeme

21 tipů pro dobrou náladu

Každou matku občas přepadne únava, smutek nebo nervozita? Poradíme vám, jak to změnit.

Každé mámě se občas stane, že nemá zrovna svůj den. Třeba je vyčerpaná z nedostatku spánku nebo skleslá a sama neví proč.  V takové chvíli je dobré si připomenout, že nikdo není dokonalý a nelze mít neustále dobrou náladu. Život není rovná dálnice. Vaše miminko se tohle taky bude muset naučit. Vyzkoušejte několik následujících řešení a uvidíte, že bude líp.


KDYŽ JSTE VYČERPANÁ...

Nepřemáhejte se, jinak vaše tělo začne protestovat bolestí hlavy nebo zad.


1. Lehněte si na zem. Posaďte miminko na deku s kupou hraček a pak, zatímco si bude hrát, si vedle něj lehněte. Vaše blízkost mu bude příjemná a vy si zároveň ‚ukradnete‘ trochu odpočinku pro sebe.


2. Odpolední spánek pro všechny. Asi se nerada vzdáte jediné volné chvíle, kdy máte čas. Ale přesto, když miminko přes den spí, zkuste si také schrupnout. Budete překvapená, jak lehce usnete a o co se budete cítit líp, až se probudíte.


3. S kávou to nepřehánějte. Pokud si uděláte silnější (nebo slabší) kávu než obvykle, může to u vás vyvolat podrážděnost nebo dokonce ještě větší únavu.


4. Nezapomeňte pít. Nemusíte mít žízeň, a přesto můžete trpět nedostatkem tekutin. Při únavě je vhodné pravidelně zásobovat tělo tekutinami. Nejlepší je čistá voda nebo bylinkové čaje. Zelený čaj povzbuzuje a posiluje koncentraci, nezatěžuje srdce a krevní oběh.V případě, že vlastníte odšťavňovač, udělejte si mrkvovou šťávu s trochou citronu. Uvidíte, že vám dodá spoustu energie.


5. Doplňte ‚pohonné látky‘. V prvé řadě nevynechávejte  pravidelné jídlo. Když nesnídáte, nelze se divit, že jste už ve dvanáct hodin unavená. Pokud jste tak vyčerpaná, že se vám nechce vařit oběd, dejte si alespoň celozrnný rohlík s tvarohem a zeleninou.


6. Vydechněte si. Zkuste si napsat pořadí denních povinností podle důležitosti a odložte všechno, co nemusí být uděláno hned.


7. Jídlo pro svěží pocit. Jezte hodně zeleniny, nejlépe zelené, čerstvé a sezonní. Ideálně by každé jídlo mělo obsahovat minimálně 40–50 % zeleniny (syrová i vařená). Pokud se vám podaří zachovat tento poměr, nebudete se ani po vydatném jídle cítit unaveni.



KDYŽ JSTE VE STRESU...

Naštvaná a nespokojená můžete být celý den, a to by byla škoda. Raději s tím něco udělejte.


8. Vycouvejte z manželských hádek. Každá dvojice prožívá po narození dítěte perné chvilky. Je dobré se s partnerem domluvit, že když jste unavená, měl by za vás na chvíli převzít starost o dítě. Jinak v rodině bude zbytečně narůstat napětí.



9. Zkuste se zasmát. Smích je nejlepším lékem na stres. Takže když vaše dítě spí, sáhněte po DVD se svojí oblíbenou komedií nebo si třeba přečtěte některé z vtipných knížek humoristy Ivana Krause.


10. Pozor na sladkosti! Když je člověk ve stresu, rád sáhne po sladkostech. Ty, které obsahují bílý cukr, přinášejí obzvláště rychle pocity štěstí. ÚÚčinek však trvá pouze krátce. Brzy je třeba doplnit další sladkosti, což samozřejmě není vůbec dobré pro štíhlou linii. Cukr navíc způsobuje únavu a dobrý pocit vám dlouho nevydrží. Na druhé straně kakaové boby obsahují látky, které mají povzbuzující účinky a způsobují euforii. Takže když si vybíráte čokoládu, kupte si raději hořkou s vysokým obsahem kakaa a menším obsahem cukru.


11. Omluvte se.  Zvýšila jste na potomka hlas, rozplakala jste se, řekla jste něco, čeho litujete? Nejdůležitější je to, jak se po takovém výbuchu citů zachováte. Obejměte, polibte dítě a řekněte: „Maminka byla vzteklá, ale teď je to už v pořádku.“ Oba se pak budete cítit lépe.


12. Zapomeňte na perfekcionizmus. Když vaše batole rozmačká rajče a zamaže si s ním oblečení, zkuste se na to podívat s nadhledem. Nestala se žádná tragédie. Takže se zhluboka nadechněte a dítě převlečte.


13. Hořčíkem proti stresu. Je obsažen především v celozrnných výrobcích, sójových výhoncích, luštěninách a tmavě zelené listové zelenině (např. špenátu, kapustě).



KDYŽ JSTE SMUTNÁ...

Pokud jste neustále skleslá a nemáte o nic zájem, promluvte si s lékařem, může se jednat o depresi. V případě, že jsou to jen chvilkové pocity, pomohou naše ‚rozpouštěče smutku.‘


14. Nebuďte mučednice. Neklaďte svoje potřeby (jídlo, toaleta, čtení, odpočinek, relaxace) až na poslední místo, za požadavky ostatních členů rodiny. Nezapomínejte na sebe. Jinak se to odrazí na vašem zdraví, duševním i fyzickém.


15. Buďte pružná. Když opravdu potřebujete pauzu, neohlížejte se na denní režim. Nic se nestane, když ho jednou nedodržíte. Sedněte si, udělejte si třeba kávu, čaj či zeleninovou šťávu a na chvíli si odpočiňte.


16. Naplánujte si čas, když spí. Až vaše uplakané děťátko konečně přes den usne, nezačněte žehlit nebo uklízet. Vyložte si nohy na postel a dívejte se třeba na televizi nebo si konečně čtěte knížku, která nemá obrázky. Když budete dělat něco, co nesouvisí s miminkem, určitě vás to vzpruží.


17. Vůně radosti. Studie dokazují, že vůně dětského zásypu vyvolává pocit štěstí. Kvůli tomu se však nemusíte neustále vznášet v oblaku dětského pudru. Kupte si třeba aroma-lampu a vyberte si některé z esenciálních olejů. Do ná­-dobky s vodou nakapete 6–10 kapek esenciálního oleje. Pod ní rozsvítíte čajovou svíčku, která zahřívá vodu, a léčebné silice se začnou odpařovat do ovzduší. Určité vůně mají totiž schopnost posilovat imunitu, odstraňovat zátěž a stres a celkově harmonizovat tělo i duši. Třeba bergamot, jasmín, levandule, meduňka, pačuli, santal, rozmarýna, vanilka, to jsou všechno vůně, které pomáhají proti depresím, pocitu úzkosti, stresu a nervové vyčerpanosti. 


18. Jídlo pro dobrou náladu. Mezi potraviny ‚spokojenosti‘ patří ryby, luštěniny, sója, oleje lisované za studena, ořechy a semena. Skořice a vanilka uvolní napětí, pepř a šalvěj povzbudí, rozveselí vás bazalka a citron. Mléčné výrobky, drůbež, vejce, ryby, špalda a ořechy obsahují tryptofan, látku, která se v těle mění v hormon štěstí – serotonin. Ten je obsažen i v banánech.


19. Čaj na zklidnění. Udělejte si čaj z mateřídoušky, chmelu, vrby, majoránky, levandule  nebo maliníku.


20. Pohyb je lék. Jakýkoli fyzický pohyb vás spolehlivě vyléčí ze smutku. Endorfíny, které si tak vyrobíte, dokáží zázraky. Ideální je, když pravidelně chodíte cvičit. Vyberte si třeba jógu, břišní tance nebo pilates. Jen je potřeba se k tomu přinutit. Dnes už existují cvičení pro maminky, kde je zabezpečené i hlídání dětí.


21. Podívejte se na život z té lepší stránky. Zkuste si napsat na papír všechny pozitivní věci ve vašem životě. Určitě jich není málo. Třeba vaše dítě, které vás miluje a čekáa váš úsměv.Těšte se z něj a buďte vděčná za to, co máte.



  • Vybrali jsme pro Vás