Doporučujeme

Štítná žláza (ilustrační fotografie)

Štítná žláza (ilustrační fotografie) | foto: Profimedia.cz

Štítná žláza vás může pořádně potrápit. Jak poznat, že není v pořádku?

  • 0
S onemocněními štítné žlázy, nejčastěji s její sníženou funkcí, se v České republice potýká více než šest set tisíc lidí. Naprostou většinu z nich tvoří ženy. Léčba bývá úspěšná, ale je třeba včas zjistit, zda právě vy s ní nemáte potíže. Včasná kontrola vám může zachránit život.

Štítná žláza je žláza s vnitřní sekrecí, která produkuje velké množství hormonů, jež působí na funkci všech vnitřních orgánů, ovlivňují metabolismus živin a regulují spotřebu energie. Při poruše vytváří štítná žláza buď málo hormonů, nebo příliš mnoho.

Snížená funkce štítné žlázy, takzvaná hypotyreóza, může být příčinou problémů s otěhotněním. Způsobuje také zvyšování hladiny cholesterolu, které vede k vážným kardiovaskulárním chorobám. 

Zvýšená funkce štítné žlázy neboli hypertyreóza způsobuje poruchy srdečního rytmu a může vést k osteoporóze, úbytku kostní hmoty. Tyto nemoci jsou většinou dobře léčitelné, musí se však odhalit včas. Zda vám štítná žláza funguje správně, zjistíte spolehlivě pouze z krevního testu. 

Mohou vás ovšem varovat i počáteční příznaky. Jaké to jsou a co může špatná funkce způsobovat, vám napoví následující otázky a odpovědi.

Jak se pozná snížená funkce štítné žlázy?

Hypotyreóza může být vrozená nebo získaná. Pokud trpíte na zimomřivost, jste často ospalá, přibýváte na váze, máte otoky na kůži, vypadávají vám vlasy, máte zácpu, nebo zaznamenáváte pokles libida, příčinou může být právě snížená funkce štítné žlázy.

A co zvýšená funkce štítné žlázy?

Hypertyreóza je méně častá než hypotyreóza a vzniká při zvýšeném uvolňování hormonů štítné žlázy do krve. Jejími příznaky jsou hubnutí, horké pocení, nespavost, nesnášenlivost tepla, nervozita, vypadávání vlasů, vypouklé oči a zrychlená srdeční činnost.

Ilustrační snímek

Jaký vliv na těhotenství a vývoj dítěte má špatné fungování štítné žlázy?

„Onemocnění štítné žlázy, především hypotyreóza, může být příčinou neplodnosti žen,“ upozorňuje lékařka Kateřina Pinterová z laboratoře SYNLAB. Hormony štítné žlázy také přímo ovlivňují vývoj nervové soustavy dítěte během těhotenství. Neléčená hypotyreóza může způsobit poruchy vývoje nervové soustavy plodu a vést k jeho poškození. Následkem pak může být poškození psychomotorického vývoje.

Kdo trpí na poruchy štítné žlázy nejčastěji?

Kromě těhotných žen mají časté problémy ženy nad 50 let, pacienti s jiným autoimunitním onemocněním, jakým je například cukrovka prvního typu nebo celiakie, a lidé s poruchami srdečního rytmu či ischemickou chorobou srdeční.

Může onemocnění probíhat skrytě?

Pokud spadáte do některé z kritických skupin náchylných k onemocněním štítné žlázy, nebo u sebe pozorujete některé z příznaků poruch, měli byste podstoupit krevní test na zjištění jejího stavu. Test je hrazen zdravotní pojišťovnou. 

Co přesně testem zjistíte?

Pro ověření správné funkce štítné žlázy se vyšetřují tři základní parametry. První testovanou látkou je TSH, což je hormon, který řídí její činnost. Druhý je thyroxin, vlastní hormon štítné žlázy, který v organismu kontroluje výdej energie. 

„Hladina TSH je nejcitlivější identifikační známkou funkce štítné žlázy. I mírné zvýšení či snížení tohoto parametru značí poruchu štítné žlázy, i když je hladina hormonu thyroxinu ve zdravé normě,“ vysvětluje lékařka Kateřina Pinterová a k třetí vyšetřované látce dodává: „Velmi důležitá je také znalost hladiny Anti TPO autoprotilátek proti enzymu štítné žlázy. Pozitivní nález této protilátky znamená autoimunitní reakci organismu proti vlastní štítné žláze.“ Přítomnost autoprotilátek nemusí být nutně provázena sníženou funkcí žlázy, ta je ale dříve nebo později výsledkem jejich výskytu.

Co dělat, když krevní test ukáže na potíže se štítnou žlázou?

S léčbou defektů štítné žlázy vám pomůže endokrinolog, specialista na žlázy s vnitřní sekrecí. „Poruchy štítné žlázy jsou dobře léčitelné, v některých případech je však nutná doživotní regulace tvorby hormonů, nebo je nutné její chirurgické odstranění, což s sebou opět přináší potřebu doživotní náhrady chybějícího hormonu thyroxinu,“ dodává doktorka Kateřina Pinterová.


  • Vybrali jsme pro Vás