Doporučujeme

Kde se stala chyba...

Na začátku to vypadalo skvěle, ale po pár týdnech či měsících je najednou všechno jinak a vypadá to spíš na rozchod. Proč i idylické vztahy končí zlomeným srdcem?

Skoro všechny vztahy začínají nadějně. Vzdychání, sucho v ústech, zrychlený tep, když ho spatříte. Přesto mnohé moc slavně nedopadnou. Jistě, vztahy budou končit krachem tak dlouho, dokud nenajdete ten jeden výjimečný. Máte-li ale pocit, že jste uvízla v kolotoči nezdarů, ze kterého nedokážete vyskočit, je docela dobře možné, že se dopouštíte některého z klasických vztahových přešlapů. Představíme vám ty nejzásadnější a vy si je prosím prostudujte. Vaše šance na úspěch se tím rapidně zvýší.



1. Vaše (nebo jeho) pravé já vyjde najevo


Kolikrát už jste vzdychala, že na začátku vám pořád kupoval kytky nebo že dřív býval tak milý a starostlivý? Problém je v tom, že když potkáte někoho nového, chová se v prvních týdnech pochopitelně úplně jinak, než se bude projevovat o pár měsíců později. „Obecně lze říct, že opravdu někoho poznat trvá zhruba půl roku,“ uvádí psycholog Bob Steller. „Znamená to poznat všechny stránky jeho osobnosti.“ Partnera ve skutečnosti neznáte (a on nezná vás), navíc se ze začátku usilovně snaží na vás udělat dojem – taková kombinace může skončit tím, že zničehonic budete překvapená, do koho jste se to vlastně zakoukala. Čekat, že váš drahý bude stejný jako na začátku, je dost naivní – copak jste se sama nesnažila působit na prvním rande co nejlíp? A vydrželo vám to?



2. Láska na dálku


Vzdálenost může být jak emoční, tak fyzická. „Žít vedle partnera, který je od vás citově vzdálený, je frustrující,“ říká Steller, „a právě proto je zásadní nepřestávat komunikovat.“ Pokud nejste vy ani on ochotni citově se otevřít, nejste zkrátka na hlubší vztah zatím připraveni a nebude to fungovat. Mluvte spolu a neskrývejte své pravé city, jen tak vám to může vyjít. Co se týče vzdálenosti fyzické, není nepřekonatelná, ale musíte k sobě mít citově blízko díky otevřené komunikaci. Pak má váš vztah naději.



3. Nejste k němu upřímná


Rozumí se samo sebou, že svému potenciálnímu partnerovi byste neměla vyloženě lhát. Přesto kupodivu mnohé z nás tohle dělají. Jednou předstíráte, že vám vůbec nevadí, jak celý víkend koukal na fotbal, pak tvrdíte, že taky máte chuť na červené víno, i když byste si raději dala koktejl. Tyhle drobné lži se sčítají a vytvářejí podhoubí nedůvěry. Raději buďte hned od začátku tak upřímná, jak to jen jde, vyhnete se tím nebezpečí, že budete později označena za lhářku nebo že dalších třicet let strávíte pravidelným sledováním fotbalu.




4. Příliš uspěchaný sex


Vzedmuté hormony vás ponoukají neotálet a jít hned na věc, ostatně jste oba dospělí a víte, co chcete, tak proč ne? „Když se příliš rychle sblížíte fyzicky, přeskočíte dost důležitou fázi vztahu,“ upozorňuje Steller. Navázání citového pouta, které je nutné pro dlouhodobý vztah, vyžaduje čas, a když přejdete hned po prvním rande k milování, vystavujete se nebezpečí, že vaše láska sice rychle vzplane, ale stejně tak rychle i skončí. Samozřejmě těšit se na sex až do svatby není nutné, ale aspoň trochu počkat nezaškodí.



5. Máte nerealistická očekávání


Velké množství partnerství ztroskotá na tom, že jeden nebo druhý z páru má nereálné představy ohledně dalšího směrování vztahu. Možná je ten váš opravdový princ na bílém koni a ani vám osobně třeba není co vytknout, přesto vašemu vztahu moc nepomůže, když budete čekat dokonalost ve všech ohledech. „Není špatné, když si o sobě navzájem myslíte jen to nejlepší,“ říká Steller. „Je ale důležité vědět, že vaše soužití nebude pokaždé procházka růžovým sadem. Každý vztah si žádá kompromisy, trpělivost, pochopení a značné úsilí – tak vypadá život ve skutečnosti.“



6. Strašidla z minulosti


Všichni si s sebou neseme jistou citovou zátěž z minulých vztahů, staré rány, trpké zkušenosti, zrazenou důvěru… Pokud jste oba rozumní a ochotní o problémech diskutovat a pokoušet se je vyřešit, pak i tuto překážku, na kterou mnohé páry narážejí, nejspíš dokážete překonat. Nicméně pokud navazujete po rozchodu rychlý „náhražkový“ vztah nebo vztah s někým, kdo prostě není ještě připraven znovu se do toho pustit, čeká vás obrovská hromada potíží. Možná zjistíte, že i když všechno začalo skvěle a stála byste o pokračování, vnější vlivy vztah nakonec úplně zničí. Jako obvykle můžete těmto potížím předejít, když spolu budete mluvit na rovinu.




7. Jeden hot, druhý čehý



Tenhle problém je asi neřešitelný. Začne to dobře, ale pak se najednou partner rozhodne změnit zaměstnání a tráví veškerý čas budováním nové kariéry, anebo se vy rozhodnete, že chcete jet na cestu kolem světa. „Někdy nás životní okolnosti a načasování donutí ukončit do té doby slibné soužití,“ shrnuje Steller. „V takové situaci není na místě ukazovat prstem a hledat viníka, rozumnější je připustit si, že ne každý vztah má budoucnost.“


8. Děsná nuda


Dalším faktorem, který se týká většiny z nás, je zlenivění. Když už spolu několik měsíců chodíte, přestanete se prostě snažit tolik jako na začátku. Netvrdíme, že byste měla každý večer dokonale nalíčená připravit večeři o třech chodech, je ale důležité nezapomínat na to, že trochu péče potřebuje každý vztah. A to znamená čas od času na něm zapracovat. I rutina má sice něco do sebe, ale občas byste se měli vyfiknout a vyrazit si ven nebo podniknout něco zajímavého. Jinak se začnete oba nudit a nedopadne to dobře.



9. Věčná kritika


Jistě, upřímná a otevřená komunikace je důležitá. Vztahu ale rozhodně neprospěje neustálé kritizování všeho, co partner udělá. „Ve vzkvétajícím vztahu jednoduše nemá kritika místo, partneři by se měli navzájem podporovat, ne srážet,“ domnívá se Steller. Je normální, když máte problémy a starosti, které vás štvou, a je běžné o nich diskutovat, jen si dejte pozor, aby vaše slova vyzněla konstruktivně, a ne rýpavě.



  • Vybrali jsme pro Vás