Doporučujeme

Jak ho přesvědčit, aby chtěl s vámi dítě

Z představy vřeštícího vetřelce v ložnici dostává váš drahý záchvat? Známe taktiky, které zdráhavého oplodňovatele promění v natěšeného tátu.

Může se to stát i vám: jednoho dne se probudíte a pocítíte, že nastal správný čas na zplození potomka, jenže partner s vašimi biologickými hodinami odmítne sladit krok. Samozřejmě děti chce. Ale ne teď (chraň bůh), nýbrž „jednou“ nebo „časem“. Co vám v takové situaci zbývá? „Bylo mi jasné, že pokud chci mít čtyři potomky, musím maraton plození a rození odstartovat brzy,“ prozrazuje pětadvacetiletá účetní Petra. Letos v červnu těsně před dovolenou svému drahému oznámila, že do roka a do dne chce ležet v porodnici. Touto radostnou zprávou se mu postarala o ukázkovou depresi.


„Karel se zatvářil zoufale a prohlásil: ,Měla jsi mi to povědět dřív. Kdybych věděl, že jedu stopem do Španělska naposledy v životě, vzal bych si místo deseti dnů volna rovnou celý měsíc.’ Po návratu z Pyrenejí mě nutil flámovat do rána, protože ,pak už si to nebudeme moct dovolit’. Vypočítával, co všechno ještě musí ,stihnout’, jako kdyby ho nečekalo narození potomka, ale vlastní pohřeb. Vynervoval mě natolik, že jsem odložila mateřství na neurčito.“



Podobnou situaci řeší čím dál víc Češek. Probudí se ve vás mateřské pudy, ale partner odmítne spolupracovat. Podle sociologů tenhle problém může souviset se skutečností, že první dítě odkládáte (věk českých prvorodiček jen v letech 1990 až 1997 stoupl z 22 na 24 let a dál se zvyšuje) a dlouho žijete s přítelem v bezdětném vztahu. Váš drahý zpohodlní a zvykne si na klid a svobodu.


Myslí si: „Máme se skvěle. Proč bychom něco měnili?“ Jedno je jisté: když muži chtějí děti, pořídí si je. Potomky ale spokojeně vychovávají i chlapi, u kterých slova „plínky“ nebo „zavinovačka“ ještě před pár lety vyvolávala dávivý reflex. Berte tato fakta jako světlo naděje. Existují taktiky, s jejichž pomocí se muži nabouráte do mozku a aktivujete jeho otcovské pudy. Krok číslo jedna: Vyberte si správnou strategii podle výmluvy, kterou od něho slýcháte nejčastěji.




Výmluva č. 1: „Nejsem dost zralý.“


Možná se mýlí a možná má pravdu. Všímejte si, nakolik je spolehlivý, rozumný a zodpovědný. Obden se vrací domů po půlnoci s větším než malým množstvím alkoholu v krvi? Tři dny po výplatě si musí rozpékat v troubě staré housky, protože všechny peníze utratil za závodní pneumatiky na svého forda? Všechny tyto okolnosti prozrazují, že svou „nezralost“ odhadl naprosto přesně. Máte dvě možnosti: buď vyhlásíte pátrání po náhradníkovi, anebo vyčkáte, až váš drahý dospěje. Jestli se rozhodnete mateřství odložit, obrňte se trpělivostí. Partner si totiž může hrát na mladého a neklidného ještě hezkou řádku let.



Tip: Povězte mu, že chcete otěhotnět nejpozději za rok/dva/tři. Pokud se vyděsí, jenom byste s ním ztrácela čas. „Tahle taktika se mi vyplatila,“ prozrazuje osmadvacetiletá právnička Lucie. „Aleš věděl, že má před sebou ještě tři roky ,svobody’. Zpočátku si užíval cestování a večírků, ale pak se začal na dítě těšit. Nakonec sám přišel s návrhem, abychom už vysadili antikoncepci – o půl roku dřív, než jsem původně plánovala.“ Jestli se muž pečlivě stará o vašeho kokršpaněla, dělí svou výplatu do obálek a nedávno vyměnil svůj dvousedadlový kabriolet za praktičtější kombi, nejspíš už otcovské roli dorostl. Brzdí ho jenom strach ze změny. Povězte mu, že vám připadá „zralý“ víc než dost. Pak vysvětlete, že váš život v podstatě zůstane ve starých kolejích. Pořád budete chodit v pátek večer do kina (doporučená věta: „Matka mi slíbila, že bude hlídat.“) a nejpozději rok po porodu vyrazíte do svého oblíbeného hotelu v Chorvatsku.


(„Znám spoustu lidí, kteří cestují s miminem.“) Dodržte následující zásady: 1. Chlapi chtějí, abyste zůstala s dítětem doma tři roky. Takže ho nestrašte výhrůžným „po šesti měsících se vracím do práce“, ale povězte „zůstanu doma tak dlouho, jak to bude nutné“. Není to žádný určitý slib. 2. Zatajte, že si chcete najmout chůvu. Váš přítel se okamžitě do dítěte vcítí a začne ho litovat (jak by asi bylo jemu, kdybyste ho hodila na krk cizí ženské!). Když mu budoucnost ve třech vylíčíte v růžových barvách, spolkne všechny další výmluvy.




Výmluva č. 2: „Nemáme kde bydlet.“/ „Beru málo peněz.“


Jestli vaše mateřské choutky brzdí ustaranými větami typu „nerad bych vychovával dítě v podnájmu“ nebo „vždyť beru deset tisíc hrubého, jak bych mohl zajistit rodinu?“, zachovejte klid. Váš milovaný nejspíš mimino chce – jen k tomu nemá vyhovující podmínky. Pokuste se najít řešení, které by problém smetlo ze scény. Dokážete sehnat peníze na vlastní byt? Zkusíte přesvědčit rodiče, aby vyměnili své čtyři plus jedna za dva menší byty? Možná partnerovy obavy zaženete do věčných lovišť už tím, že o nich začnete mluvit. Nebo mu nabídněte, že budete vydělávat vy a on si může užívat rodičovskou dovolenou.



Tip: Jestli máte pocit, že přítel své živitelské schopnosti podceňuje, pohýčkejte jeho ego. Povězte: „Ty si vážně myslíš, že bys nás nedokázal finančně zajistit? O tom pochybuju – jsi tak šikovný...“ Málokterý chlap opáčí: „Mýlíš se, zlato, ve skutečnosti jsem neschopná nula.“ Raději se začne chrtím tempem hnát za povýšením anebo si najde druhé zaměstnání.



Výmluva č. 3: „Nejdřív odjedu na rok do Thajska.“


Potřebuje toho ještě „hodně stihnout“? Nechte si vylíčit jeho touhy a pak uzavřete dohodu výhodnou pro obě strany. Ano, počkáte, než se vrátí z půlročního studijního pobytu v indické džungli, ale pak okamžitě začnete pracovat na miminu. Pokud si plácnete, můžete začít chystat výbavu pro dítě, aniž má váš milovaný pocit, že ho tlačíte ke zdi. Zatímco si bude realizovat své touhy, dělejte totéž. Uskutečněte všechno, na co vám po porodu nemusí zbýt čas – zapište se na intenzivní kurz francouzštiny, navštivte kamarádku v Londýně, v práci bojujte za vyšší plat. Pozor! Pokud se váš milovaný vrátí z okružní cesty po Tibetu a bryskně si vymyslí další výmluvu, zbystřete pozornost. Trvejte na tom, aby vaše dohoda platila. Pokud ji partner nedokáže dodržet, uvažujte o jeho výměně za spolehlivější model.



Výmluva č. 4: „Mám rád svůj klid.“


V noci se nevyspí. Dítě mu bude zvracet na koženou sedací soupravu za padesát tisíc. Jeho sbírku cédéček na polici v obývacím pokoji nahradí arzenál dudlíků a chrastítek. Tyhle a další noční můry odrazují od plození spoustu chlapů. Možná doufáte, že se stoupajícím věkem jeho odpor zeslábne. Jenže věci se mají právě naopak. Čím déle dopřejete svému drahému „jeho klid“, tím menší je šance, že se ho jednoho dne dobrovolně vzdá.


Musíte muži vysvětlit, že nad nevýhodami otcovství převažuje hromada kladů. Nejlíp zapůsobí, když mu přednášku udělají příslušníci vlastních řad. Uspořádejte doma večírek a pozvěte všechny kamarády/partnery kamarádek, kteří si blaženě užívají výchovu dětí. Předem je požádejte, aby si nechali pro sebe všechny traumatické zážitky a vymyli vašemu drahému mozek dojatým básněním o svých dcerách a synech. Jestli tahle zbraň nepomůže, můžete svému pohodlnému muži udělat ústupek. Slibte, že k dítěti budete vstávat vy a dudlíkům a chrastítkům vyhradíte místo na své polici s knihami. Tenhle postup se vám ale nemusí vyplatit. Sice dosáhnete svého, ale dítě se stane výhradně vaší záležitostí. Rozlučte se s tím, že by vám partner s péčí o mimino pomohl.




Výmluva č. 5: „Nechci a hotovo.“


„Pokuste se z přítele vymámit konkrétní důvod,“ radí klinická psycholožka Jaroslava Raudenská z pražské FN Bulovka. „Připadá si na roli otce mladý? Má z něčeho obavy? Může se stát, že se dozvíte závažnou skutečnost, kterou před vámi milovaný až dosud tajil – třeba má podezření, že je neplodný, nebo má strach z rodinné dědičné vady/genetické poruchy.“ I v takovém případě existuje řešení – můžete se rozhodnout pro umělé oplodnění nebo adopci. Partner si také může řešit nějaké dávné trauma – třeba prožil nešťastné dětství, mohl být týraný, zneužívaný. Podobný problém nejlíp odhalí a zlikviduje psychoterapie. Odmítá pracovat na nápravě? Jeho „nechci“ může v překladu znamenat „nechci s tebou“.


Třeba si to ani nepřipouští, ale podvědomě touží po jiném, „lepším“ vztahu. Na rovinu se partnera zeptejte, jestli se s vámi cítí opravdu šťastný. Pokud zaváhá, asi bude pro vás oba lepší, když se rozejdete. Jasný postoj zastává třicetiletá manažerka Gabriela. „Normální je potomky mít, ne nemít. Jestli je se mnou můj přítel nechce, možná mě dost nemiluje a měli bychom si každý jít svou cestou. Proč bych měla čekat, jestli náhodou nezmění názor? Uráží mě, když chlap, který se mnou spí, se mnou, s tak báječnou bytostí, nechce dítě. Praktičtější se mi zdá rovnou si najít jiného muže.“



Co určitě nedělejte


Následujících chyb se raději vyvarujte (jinak je vaše šťastné mateřství ohroženo).

Vysazená antikoncepce.

Ať vás ani nenapadne hodit prášky do koše a tvrdit, že jste chráněná proti otěhotnění. Sice dosáhnete svého a břicho vám naroste, ale za cenu zničeného vztahu. Na rozhodnutí o založení rodiny musíte být vždycky dva. Partner vám nejspíš neodpustí, že jste ho takhle podvedla.

Nekonečné čekání.

Čím jste starší, tím klesá pravděpodobnost, že přijdete do jiného stavu. Největší šanci máte mezi dvaceti a čtyřiadvaceti lety. Ve třiceti letech se u ženy pravděpodobnost otěhotnění sníží na 30 %, v pětatřiceti na pouhých 11 %! Takže nerozhodného partnera včas uložte k ledu a pořiďte si jiného, dětíchtivého.



  • Vybrali jsme pro Vás