Pohádali jste se... a vzduch by se dal krájet. Jak ho zase vyčistíte?

Obývákem vesele prosvištělo pár talířů. UFO? Zemětřesení? Ó ne, to si jen zuřiví milenci svižně vyměňují názory. Vypadá to u vás při hádce podobně? Ale co potom, když hromy utichnou a slzavé řeky vyschnou? Jak se po bouři znovu sblížit, aniž je jeden z vás nucen se ponižovat a ten druhý si falešně lebedí na polštářku své „pravdy“? Hádat se musíte, vyměňovat si názory potřebujete. Vyhýbat se sporům znamená pád do partnerského pekla. 


„Hádka je v partnerství důležitý prvek zachovávající lásku při životě. Kdo se hádá, odhalí svou pravou podstatu, ukáže, co si doopravdy myslí a co chce,“ vysvětluje terapeutka Julia Onkenová v knize Jestliže mě miluješ. Čtěte, kudy vede spolehlivá stezka ke smířlivému objetí, aniž na sebe musíte brát všechnu tíhu usmiřování nebo v sobě dusit pocity křivdy.1. Pokuste se nechodit spát naštvaní. V Guinnessově knize rekordů najdete zmínku o nejstarších manželích světa. Dohromady jim bylo 205 let a 293 dnů. Několik dnů po 80. výročí sňatku manžel ve věku sto pěti let zemřel. Jeho stoletá manželka pak prozradila recept na partnerské štěstí. Prý se celý život řídili biblickou zásadou Slunce ať nezapadá nad vaším hněvem. Když ulehnete naštvaní, všechny pocity hořkosti nejspíš přenesete do nového dne. Někdy samozřejmě nemůžete spor vyřešit večer, protože se ve vás vaří láva nebo musíte druhý den vstávat v šest, ale zkuste si alespoň v míru popřát dobrou noc a promluvit si o problému později. Pozor! Žádné otáčení ke zdi, odsekávání ani mlácení polštářem!


Čtěte také: 4 potencionální krize ve vztahu


2. Netrvejte na svém. „Ty jsi řekl a ty jsi řekla a ty jsi udělal a ty jsi neudělala...“ Ve vodopádu takových obvinění se zákonitě musíte utopit. Je naprosto normální, že každý vnímáte situaci jinak. A čím víc zuříte, tím krajnější zastáváte názor. Ve vzteku z vás mohou vypadnout moudra, jimž byste se jindy jen smála. Snažte se proto odložit svou hrdost na později a prozatím se spokojte s kompromisem.


  16:00,  aktualizováno  25. března 2019 17:52