Doba pokročila a ve spoustě zaměstnání už dnes tetování nevadí. Není to ale pravidlem. Jaké jsou zkušenosti zaměstnanců a jak na tetování pohlížejí firmy?

Zaměstnavatelé si na tetování postupně zvykají. Stále se ale najdou tací, zejména ze starší generace, kteří ho vnímají jako rebelství. Kdo má tetování, je automaticky ve škatulce „problémových“.

Komplikace pak mohou vzniknout ve firmách, kde jsou přísnější pravidla pro oblékání a úpravu zevnějšku. Záleží proto na pravidlech dress code dané firmy. Také je rozdíl, jestli pracujete na sebe nebo ve společnosti, v jaké firemní kultuře se pohybujete, nebo zda vás čeká formální či neformální obchodní jednání. Cíl je ale vždy stejný, udělat dobrý dojem.

Problém s odhaleným tetováním může vzniknout tam, kde jsou přísnější pravidla pro úpravu zevnějšku. Zpravidla se to týká finanční sféry, bankovnictví nebo tam, kde zaměstnanci přicházejí do styku s veřejností. Většinou ale stačí tetování zakrýt oblečením.

Pravidla oblékání a úpravy zevnějšku popisuje i Martin Hříbal, senior podnikatelský poradce z jedné z největších bank. „Oficiálně se u nás dress code týká oblečení, doplňků, barev apod. Každopádně si myslím, že pokud je viditelné, v kariéře to moc nepomůže. Já osobně ho zakrývám automaticky a další tetování plánuju tak, abych nemusel řešit, zda je vidět či ne. Na druhou stranu to oficiálně zakázané není. Vzpomínám si na kolegyni s vytetovaným štírem ve výstřihu a nebyl to problém,“ vysvětluje Martin.

http://gty.im/587821392

Zkušenost s tetováním v korporátním prostředí má i Michaela Cmarová, která pracovala ve smíšeném kolektivu. „Protože firemní dress code nařizoval dlouhé rukávy, o tetování na předloktí dlouho nikdo nevěděl. Odkryla jsem ho teprve po pár letech na teambuildingu. Nakonec to věděli všichni včetně šéfové, ale protože jsem dál chodila se zakrytým tetováním, nikdo to neřešil. Vím, ale o případu, kdy to byl velký problém,“ dodává Míša.

O tom, že záleží především na nadřízeném, jestli tetování znamená v kariéře překážku, nás přesvědčila Jitka Zoderová, zakladatelka a CEO BusinessAnimals.cz, největší komunity obchodníků u nás. „Vhodnost nebo nevhodnost tetování není právně ani pracovně právně definována, tedy s výjimkou rasistických a jiných zakázaných motivů. Většina firem nemá striktní předpisy dress code a záleží na jednotlivém nadřízeném, jaké pro to má pochopení. Tetování v byznysu ale obvykle nevadí. Doba se mění a myslím, že Češi jsou tolerantnější.“

http://gty.im/595046424

Přestože se situace v posledních letech zlepšuje, stále se objevuje diskriminace části uchazečů podle věku, pohlaví nebo třeba vyznání. „Tady nás čeká ještě kus cesty, protože všichni mají právo na rovný přístup k zaměstnání,“ dodává Jitka Zoderová z BusinessAnimals.cz.

  12:00,  aktualizováno  25. března 2019 17:15