Už od mládí vám radili, ať si vedete menstruační kalendář. Jeho informace nepodceňujte.

Většina žen má cyklus mezi 24 až 34 dny a „její dny“ trvají 4 až 7 dní. Ne všechny ženy mají pravidelnou mentstruaci. Existuje několik společných faktorů, které mohou za nepravidelnost.


Hormonální antikoncepce

Při vysazení pilulek se může stát, že cyklus nenaskočí stejně jako pod vlivem hormonů. Tento jev může trvat i několik měsíců. Je proto lepší situaci konzultovat s lékařem.


Nitroděložní tělísko

Může také způsobit nepravidelnost. Tato nepravidelnost by neměla trvat déle než 6 měsíců. Pokud by se stalo, že menstruace se vůbec nedostaví, spěchejte k lékaři.


Děložní myom

Myom je nezhoubý nádor, který vyrůstá z děložní stěny. Jedná se o takové svalové uzly, které dosahují velikosti okolo 1 cm. U třetiny žen nevyvolávají žádné problémy, ale je důležité je sledovat. U žen, které mají děložní myomy, může docházet k nesrovnalostem v cyklu. Dalšími příznaky je například nadýmání a bolest.


Infekce

Příznaky infekce dělohy mohou zahrnovat horečku, abnormální výtok, bolest při pohlavním styku a časté bolesti břicha. Infekci většinou sama neporazíte, utíkejte k lékaři.


Stres

Ano, i častý stres může mít vliv na pravidelnost cyklu.


Jakékoli nesrovnalosti či podivnosti si zaznamenejte, váš lékař by měl být informován, aby mohl kvalitně určit léčbu.


  7:00,  aktualizováno  25. března 2019 20:12