Ženy pomalu ale jistě pronikají do oboru IT a technologií a my jim rozhodně fandíme. Přinášíme pár rad a tipů od manažerky ze společnosti Lenovo.

V IT firmách po celém světě chybí desítky tisíc zaměstnanců. Přesto ale spousta žen nechce udělat první krok a ucházet se o práci v některé z těchto společností. Řada z nich má totiž hlavu plnou předsudků o tom, že pro práci v tomto oboru není dost dobrá nebo že ji v téměř ryze mužském kolektivu nebude nikdo brát vážně.

Externí obrázek

Přitom většinou stačí mít před sebou ty správné vzory – ženy, které se prosadily v rádoby mužském světě počítačů. Jednou z nich je i Fiona O’Brien ze společnosti Lenovo, která má na starosti každodenní management a řízení procesů této společnosti pro celou Evropu, Afriku a Blízký východ. Ta nám dala pár rad a postřehů ze své více než dvacetileté kariéry pro ženy, které se chtějí vrhnout do světa technologií a IT.

Požádejte o pomoc

Všichni občas potřebujeme pomocnou ruku a není žádná ostuda požádat o radu. Měla jsem velké štěstí, že mými mentory byli úspěšní muži a ženy, kteří mi pomohli na mé cestě vpřed,“ říká Fiona na úvod. Učit se ale nemusíte jen od těch nejlepších a nejzkušenějších – vždycky je možné získávat znalosti k vašemu oboru i z trochu jiné perspektivy. Zároveň se nezdráhejte nabídnout jednou pomocnou ruku i dalším, kteří ji budou potřebovat.

Věřte si

Sebevědomí je klíčovou vlastností nejen při získávání práce. Pokud chcete uspět, musíte potlačit pochybnosti o sobě samé. „A když náhodou věci nejdou tak úplně podle plánu, soustřeďte se na cíl vašeho projektu a sebevědomí předstírejte tak dlouho, dokud se nestane skutečností,“ směje se sympatická manažerka.

Externí obrázek

Zaměřte se na budoucí úspěchy

Vytvořte si plán svojí kariéry. Ne příliš detailní a neměnný ale takový, který dá vašemu snažení jasný směr. Spolu s ním si ujasněte, kdy chcete jednotlivých cílů ve své kariéře zhruba dosáhnout. „Každý týden pak udělejte alespoň jednu nebo ještě lépe tři věci, které vás posunou blíž k dosažení vašeho cíle. Jedině tak se nezaseknete v každodenních drobných úkonech, které vás nikam neposunou,“ uzavírá své rady Fiona O’Brien.

  12:55
Témata: technologie, Lenovo