Doporučujeme

Migréna, nebo ‚jen‘ bolest hlavy

Pocit, že se vám hlava rozskočí na tisíc kousků, známe všichni. Jak si s bolestí poradit? A jak poznat přicházející migrénu?

Z ničeho nic se mi zhoršil zrak, obraz se mi jakoby vlnil. Začalo mi vadit světlo, jen jsem ležela v pokoji se zataženými závěsy a vnímala to ticho. Přidala se šílená bolest hlavy a najednou se mi zvedl žaludek. Tím se mi ale strašlivě ulevilo a zase jsem mohla docela normálně fungovat,“ vzpomíná Aneta (27) na svůj první záchvat migrény. Nikdy předtím ho nezažila, a proto se nejprve bála, co se děje.


„Myslela jsem si, že je to něco vážného, najednou jsem totiž skoro nic neviděla!“ Až později zjistila, že prožila doslova ukázkovou migrénu. Od té doby, a je to už asi pět let, se další záchvat neobjevil, nicméně dnes by ho poznala už na samém počátku. „Záchvat migrény probíhá v několika fázích. Pár hodin nebo i dnů před jeho vypuknutím se objevují poruchy nálad, nechuť k jídlu, pokles koncentrace nebo častější močení,“ říká neurolog Evžen Nešpor. Dalším stupněm je takzvaná aura, kterou však uvádí jen asi pětina lidí. Provázejí ji záblesky nebo naopak výpadky zorného pole, objevit se ale může také částečné ochrnutí poloviny těla nebo poruchy mluvení. „Známé jsou i poněkud bizarní aury, kdy třeba pacienti vidí věci menší či větší, než ve skutečnosti jsou,“ dodává Nešpor.



Asi do hodiny po odeznění aury udeří bolest hlavy, která se postupně zhoršuje. Většinou cítíte ostrou a pulzující bolest jen na jedné straně hlavy. Snažit se bolest takzvaně rozchodit, to odborníci rozhodně nedoporučují, tělesná námaha ji totiž jenom zhorší. Třetí fáze se projevuje nevolností, zvracením, nechutenstvím a také citlivostí na světlo, zvuky či pachy. Právě zvracení většinou přinese výraznou úlevu, nemusí tomu tak však být vždy. „Zajímavé je také to, že ne vždy musí záchvat migrény doprovázet   bolest hlavy. O to těžší je pak určování diagnózy,“ popisuje doktor Nešpor.


A jaké jsou tedy příčiny migrény? Příznivci alternativních proudů medicíny mluví o duševních příčinách. Migrenici podle nich mají problémy s autoritou, snaží se odolávat proudu života, bojí se sexu, potlačují vztek a často mají vnitřní touhu se vzepřít. Cesta ven z problémů je jasná a jednoduchá: podvolit se proudu života, nebát se vzepřít a říct nahlas svá přání a názory. A také zahodit obavy z autorit, přece žádný člověk není ‚naším pánem‘. Řada lékařů si ale o těchto radách myslí své, většina z nich psychické faktory vylučuje. Z jejich pohledu je migréna čistě neurologické onemocnění. Stres a duševní vypětí mohou být podle nich spouštěčem, ale nejde o příčinu – ta je vždycky fyziologická. Přesto se i mezi lékaři najdou odborníci, kteří dávají prostor také alternativním cestám. Podaří-li se vám najít takového, který umí kombinovat obojí, můžete si opravdu gratulovat. Lidé trpící migrénami bývají například velmi citliví na změny počasí, ženám se pak migréna často objevuje v době před nebo po menstruaci (další spouštěče naleznete vpravo v boxu). Na množství a síle spouštěcích faktorů závisí také délka a intenzita záchvatu migrény. 



Co vám pomůže

Záchvaty migrény můžete sami zmírnit nebo jim raději rovnou předcházet. Naučte se rozpoznávat první příznaky a upravte podle toho svůj režim. Omezte spouštěče, které můžete ovlivnit, a noste

s sebou jeden prášek jako psychologickou podporu. Pak se nebudete bát, že vás migréna přepadne nepřipravené. Při záchvatu si přiložte na šíji a zadní část hlavy studený obklad, na oči dejte chladivou masku a snažte se usnout v temné a tiché místnosti. Sáhnout samozřejmě můžete i po lécích proti bolesti s obsahem paracetamolu (například Paralen 500) nebo protizánětlivých přípravcích, ve kterých je ibuprofen (jako třeba Ibalgin). V lékárnách koupíte i lék Migralgin, který kombinuje tři účinné látky – kyselinu acetylsalicylovou, paracetamol a kofein. Výhodou tohoto prášku je hlavně to, že díky kofeinu začnou zbylé látky rychleji účinkovat.


Jde to i bez prášků

Kdo ale nechce polykat tablety, má plno dalších možností. Až 70 procent  migreniků spoléhá na přírodní cesty. Je však třeba, abyste přesně zjistili, co u vás záchvaty spouští. Jsou to problémy se zády? Navštivte chiropraktika, který vám páteř ‚odkřupne‘, nebo alespoň maséra, ten vaše svaly zbaví přílišného napětí. Dále jsou tu bylinky, někteří pacienti nedají dopustit na kopretinu řimbabu. Látky obsažené v jejích listech uvolňují cévy a jsou protizánětlivé. Užívat se ale musí dlouhodobě a na výsledky je potřeba si nějakou dobu počkat. Levandulový olej vtíraný do spánků zase pomáhá tlumit bolest hlavy, stejně jako obklady z výluhu mateřídoušky.


Pokud nemáte po ruce bylinky, rozžvýkejte několik stroužků česneku. Některým pomáhá i akupunktura a akupresura. Ty správné body najdete při jemném tlaku na spánky nebo níže na zadní části krku a ramene. Jejich stlačení vám může ulevit i v době záchvatu. Možností jsou také homeopatika. „Moc na ně nevěřím, ale je pravda, že mi pomohla. Po porodu jsem kvůli kojení nesměla skoro žádné prášky, tak mi je lékař zkusil nasadit. Po nějaké době jsem se zase cítila skvěle a migrény už téměř nemívám,“ tvrdí Petra (29), které se záchvaty po porodu objevovaly snad každých pár dní. Homeopatika léčí podobné podobným, takže ve výsledku dostanete naředěnou látku, která by jinak migrénu sama spustila. S dávkováním vám poradí kvalifikovaný odborník.



A co když to není migréna?

Zdaleka ne každá bolest hlavy je ale migréna. Ovšem taková tenzní bolest hlavy dokáže také pořádně potrápit. Postihuje dokonce 88 procent žen a 69 procent mužů. Poznáte ji jako oboustrannou, tupou a svíravou bolest, která je ještě navíc často spojená s únavou. Trvá od půl hodiny až do několika dní. „Příčinou těchto bolestí bývá stres, deprese, každodenní spory, ale také práce u počítače, dlouhotrvající psaní a čtení, kvůli kterému jsou krční a šíjové svaly v napětí,“ přibližuje doktor Jiří Klempíř ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Neurolog Evžen Nešpor doplňuje, že pro tenzní bolest hlavy je typické to, že se pacienti probudí a žádné obtíže necítí, ale jak se na ně během dne vrší starosti, brzy se nepříjemné pocity objeví. Mnohdy pak bolest zcela vymizí během dovolené, jakmile se ale pacient vrátí k běžnému způsobu života, je zpátky. Je to typické u přepracovaných lidí,“ uvádí. Při takovýchto potížích bývá jistě první naší volbou lék proti bolesti. Ty ale často pomohou jenom na krátkou chvíli. Z dlouhodobého hlediska je nejlepším řešením změna životního stylu.


Co spouští migrénu:

› určité potraviny (alkohol, obzvlášť červené víno, sýry, čokoláda, káva, čaj, citrusy, sladké zákusky, glutaman sodný)

› nedostatečná strava (nedostatečný pitný režim, vynechání nebo opoždění pravidelného jídla, nepřiměřené množství)

› změny spánkového režimu (nedostatek nebo přemíra spánku)

› jiné bolesti hlavy nebo krku

› prostředí (blikající světla, fyzická námaha, cestování, změny počasí, nepříjemné pachy)

› emoce (stres, úzkost, ale i pozitivní očekávání)

› hormonální změny u žen (těhotenství, menstruace, kojení, užívání hormonální antikoncepce)



  • Vybrali jsme pro Vás