Doporučujeme

Máte se bát používat tampony?

Čtěte šokující fakta, která vám můžou zachránit nejen plodnost, ale i život.

Menstruační tampony mají spoustu výhod. Nejsou vidět pod těsnými kalhotami, pohodlně se s nimi cvičí a v kabelce nezaberou moc místa. Výrobci navíc hlásají, že je používání tamponů zcela bezpečné a vy je můžete s klidem používat po celou dobu krvácení. Spousta z vás proto na vložky úplně zanevřela. Jenže tím ohrožujete svoje zdraví! Gynekologové také varují, že hodně mladých Češek neumí s tampony správně zacházet. Důsledek: Zbytečně si koledujete o záněty rodidel a můžete si dokonce ohrozit plodnost nebo život. Pokud jste až dosud dělala některou z následujících chyb, při příští menstruaci už budete chytřejší.



Chyba: Kašlete na vložky

„Už pět let používám jedině tampony. Zvykla jsem si na ně, když jsem závodně tancovala. Vložky jsou děsně nepohodlné,“ tvrdí devětadvacetiletá asistentka Hana. Pokud to děláte stejně, koledujete si o zánět dělohy. Obzvlášť ve dnech, kdy krvácíte hodně silně, byste měla na bílého kamaráda zapomenout. Dáváte mu přednost, protože si s ním připadáte víc čistá? „Do vysoce nasáklivé tyčinky začne odkapávat a někdy přímo crčet odpadová krev s kousky sliznice z dělohy,“ vysvětluje gynekolog Karel Přibyl ze soukromé ordinace v Havlíčkově Brodě.


Tampon okamžitě nasákne, zvětší se a při tělesné teplotě 37 stupňů Celsia uspořádají přítomné bakterie mejdan. „Rozmnožují se řádově v miliardách, a pokud ho máte zavedený příliš dlouho, jedy stoupají do dutiny děložní a můžou tam způsobit zánět.“ Ten často proniká přes vejcovody do pánve a vy tak možná dostanete hluboký pánevní zánět, který vám klidně rozhází menstruační cyklus a způsobí třeba i neplodnost. Ve dnech silného krvácení byste proto měla spoléhat spíš na vložky. Jestliže se tamponu nechcete vzdát, měňte ho každé tři hodiny.



Chyba: Spíte s ním

Některé z vás věří, že když krvácejí slabě, můžou si nechat jeden tampon zavedený třeba celý den. Tenhle omyl vám může přidělat pořádné problémy. Nikdy by neměl zůstávat v těle déle než osm hodin a i to už představuje hodně dlouhou dobu. Výrobci někdy prohlašují, že s jejich přípravky můžete v noci spát, protože vleže se krvácení zmírní. Jasně, je pohodlné mít pochvu „zašpuntovanou“ a nebát se, že se vám vložka posune a vy si zašpiníte prostěradlo. „Brala jsem si ho i na noc, jenže v peřinách trávím běžně deset a víc hodin,“ přiznává dvacetiletá studentka Monika.


„Najednou jsem začala mít žlutý výtok a svědilo mě mezi nohama. Vyklubal se z toho zánět. Když jsem gynekologovi prozradila, že jsem spala s tamponem, hrozně mi vynadal.“ Pokud ho v sobě máte dlouho, hrozí vám navíc smrtelně nebezpečný syndrom toxického šoku (TSS). Jde o onemocnění, které vyvolávají přemnožené bakterie. Projevuje se teplotou nad 38,8 stupně Celsia, zvracením, průjmem, vyrážkou, bolestmi svalů a závratěmi. Jestli používáte tampon a tyto příznaky se u vás objeví, hned ho vytáhněte a běžte k lékaři. Může vám jít o život!



Chyba: Berete si ho na cesty

Chystáte se na výlet a víte, že prosedíte půl dne v autě nebo v autobuse. Možná vám připadá, že s tamponem bude cesta pohodlnější. Jenže tím výhody končí. Bílého kamaráda byste si měla vždycky měnit čistýma rukama. Pokud zastavíte na odpočívadle u dálnice a odskočíte si do křoví, hrozí, že si do pochvy zanesete spoustu špíny. V autě nebo autobuse navíc dlouho sedíte a můžete se zpotit. To všechno nahrává do noty bakteriím. Jestli ho vážně chcete používat na cestách, měl by být s aplikátorem, abyste se nedotýkala těla neumytými prsty.



Chyba: Plavete s ním

Možná běžně používáte vložky a s tamponem chodíte jenom cvičit nebo plavat. Hodinu aerobiku s ním klidně absolvovat můžete, ale s plaváním už to tak jednoduché není. „Skočíte do vody a bakterie a viry, které vám do sbírky v pochvě ještě chyběly, si dosajete přes knot, který vyčuhuje z pochvy,“ varuje gynekolog Přibyl. Proto v době menstruace na rybník raději zapomeňte.

 



  • Vybrali jsme pro Vás