Doporučujeme

Jasmín = nejen mocné afrodiziakum

Už dvě tisíciletí platí za spolehlivé afrodiziakum. Navíc dokáže zklidnit pocuchané nervy a vykouzlit radost ze života!

Tahle sladce vonící popínavá rostlina s chomáčky bílých květů pochází z tropických a subtropických oblastí. V mírném podnebí by původní odrůda nepřežila, ale její věhlas se do chladnějších oblastí rozšířil natolik, že podnítil botaniky k vyšlechtění odolnějších druhů. Možná máte některou z květinek podmanivého aromatu dokonce i doma.



Ne náhodou se už před naším letopočtem toto bílé zlato využívalo v aromaterapii. Dodnes se jeho květy sbírají ručně, a to pár hodin přes svítáním. Jasmín uvolňuje esenci právě v noci.



Staří Číňané proto radili: Pokud se chcete ráno probouzet konejšivou vůní, nechte liány rostliny pnout přímo pod okny své ložnice. A pozor, pokud si k jasmínu přivoníte přes den, ztratí až čtvrtinu svého aromatu.



Lék na poruchy sexu?


Jasmín tradičně slouží i jako mocné vykuřovadlo, kterým se jednak čistí prostory pro všelijaké slavnosti, ale často se jím provoňují i hnízda lásky. Navozuje totiž erotickou náladu, vybuzuje vášeň a hlavně léčí všechny druhy sexuálních poruch včetně impotence!



Mimochodem, podle legendy dostal jeden toskánský zahradník sazenici jasmínu od perských obchodníků a vysadil si ji v zahradě. Nikoho nenechal květinu trhat, teprve když se sám zamiloval, natrhal ji pro svou vyvolenou. Efekt? Stačilo jediné přivonění a žena okamžitě kývla na jeho nabídku k sňatku.



Od té doby se jasmín tradičně vplétá do svatebních kytic v Itálii. Síla vůně jasmínových esencí se odedávna využívá k navození uvolnění. Zahání deprese a zbavuje stresu a nespavosti. Introvertům dokonce pomáhá s hledáním sebedůvěry nebo větší otevřeností.


Tip: Když zasedací místnost zaplníte tóny jasmínu, nalovíte v ní spoustu svižných a spontánních nápadů.


Čtěte také: Přírodní afrodiziaka! aneb Co rozpoutá vlnu vášně?




Mocný olej?


Název téhle popínavé rostliny pochází z perského slova „yasmin“, což znamená ,dar od boha'. Kromě aromaterapeutických účinků se tento přírodní zázrak využívá i ve formě odvarů a olejů. Například čínská medicína považuje jasmín za vynikající protizánětlivý prostředek, takže ho předepisuje coby kloktadlo, které zahání počínající nachlazení nebo chřipku.



Olej zase skvěle vyživuje suchou pokožku a léčí různé dermatitidy. Úžasné výsledky má i při hojení akné a ekzémů, které platí za psychosomatické poruchy. K léčbě totiž napomáhá i uvolnění psychiky prostřednictvím vůně oleje. Masáž éterickým jasmínovým olejem se pak doporučuje k prohřátí organismu či usnadnění porodu a spuštění laktace.



Právě proto byl jasmín v Thajsku vyhlášen národní květinou, která symbolizuje mateřství. Za svůj ho ovšem považují i Havajci a Filipínci, kteří girlandami z jasmínových květů zdobí posvátné sochy a spojují si ho s láskou, radostí a čistotou.



Obřad plný vůně?


Milujete jasmínový čaj? Možná vás překvapí, že obsahuje jen nepatrné množství květů popínavé rostliny. Jde především o zelený nebo bílý čaj, do kterého se ale během přípravy šest hodin uvolňuje vůně z jasmínových poupat – a to během noci. Vůně v kombinaci s antioxidačním účinkem zeleného čaje dokáže snížit hladinu cukru a cholesterolu v krvi a pravidelným popíjením si můžete prodloužit život.



Všechny odhalené účinky dělají z jasmínu položku číslo jedna také v kosmetickém průmyslu. Kromě alternativ v podobě tělových mlék, sér a olejů ho můžete objevit ve většině ikonických parfémů. Jasmín se v nich často kombinuje s citrusy nebo nejrůznějšími druhy růží. Stal se třeba nenahraditelným základem luxusních parfémů: See by Chloé, Jasmin Noir od BVLGARI, Davidoff Cool Water Woman, Light Blue od Dolce & Gabbana nebo Diorissimo od Christiana Diora.


  • Vybrali jsme pro Vás