Jizva je dle definice stav náhrady kožní tkáně, která byla podrážděná do hloubky kória až hypodermis, méněcenných kolagenových tkání bez vlasových folikulů potních a mazových žláz.

Jizvy mohou být atrofické, jsou vtáhnuté, tuhé, bělavé přičemž výsledná jizva je pod úroveň okolní kůže. Naopak hypertrofické jsou nad povrchem kůže, vyčnívají, nerozšiřují se mimo oblast původního zranění. Keloidní jizvy jsou oblé, hrubé, přečnívají linie rány. Jsou barevné tmavší než okolí kůže a vznikají po zranění.

Mechanizmus vzniku jizev je různorodý může se jednat o úraz, chirurgický zákrok, popáleniny anebo akné. Jizva se může v konečném důsledku jevit téměř neviditelná, avšak při keloidním hojení je ovlivnění výsledného procesu velmi těžké a ne vždy dostatečně efektivní, některé jizvy jsou spojené s bolestivostí, svrběním či pálením. Je nutné si uvědomit, že hojení jizev je u každého člověka jiné. Hojení jednotlivých jizev je taktéž definované i místem povrchu pokožky těla. Při léčbě by měl nález konzultovat dermatolog, chirurg, plastický chirurg, případně rehabilitační lékař.

Žádná jizva nezmizí úplně. Na principu redukce výsledného procesu fungují různé silikonové produkty – gely, náplasti, tyčinky, které se přikládají na postižené místo na doporučení lékaře. Frekvence a způsob ošetření je doporučován podle použití preparátu, avšak je nutná dostatečně dlouhá aplikace – nejméně na 3 měsíce. Podle doporučení lékaře může být ošetření jizev doplněno o tlakovou bandáž či masáž. Při léčbě se indikují kortikosteroidy ve formě lokální /masti/ či injekční formou.

Při kosmetickém ošetření je možné použít laser, mikrodermabrázu, chemický peeling, ale i výplňové materiály. Jednotlivé metodiky se často kombinují.

Faktory určující vzhled jizvy:  • Typ rozsahu poranění /mechanické, chemické, tepelné, úraz, chirurgický zákrok, chorobný proces…/

  • Lokalita jizvy /záda, hrudník, ramena – horší hojení a kosmetický efekt je dán větším zátěží svalových skupin/

  • Dědičnost

  • Komplikace /zápal, infekce/

  • Věk, onemocnění /oslabený imunitní systém, cukrovka, kouření…/


Je potřeba si uvědomit, že je nutné poslouchat a dodržovat ošetření, které je doporučeno k ošetření jizvičky a při následných potížích spojených s hojením navštívit lékaře, protože následná chirurgická korekce není vždy doporučována a výsledek může být horší než jizva samotná.

  8:37,  aktualizováno  26. března 2019 10:14