Doporučujeme

Jak hledat cestu ke zdraví?

Nedíváte se zpátky ani vpřed? Žijete současností a nezajímá vás, co bude za pět deset let? Pomineme-li vztahy či práci, je aspoň jeden důvod na další dny, měsíce a roky myslet...

Málokdo z nás je tak citlivý ke svému tělu, že může bez obav prohlásit, že mu absolutně nic není. Najdou se tací, kteří suverénně tvrdí: „Já žádnou prohlídku ani kontroly nepotřebuju, nic mi není...“ a zuby nehty se brání nechat si na sebe sáhnout doktorem nebo se nedejbože svěřit do rukou nějakému alternativnímu odborníkovi, který umí přečíst energii. U podobných prohlídce se bránících povah často zjistíte, když rýpnete pod povrch, proč se nechtějí dát vyšetřit – nebývá to jistota svým zdravím, ale strach, že tam snad doktoři nebo léčitelé něco najdou... A co víc, že to bude něco strašidelného – nádor, náběh na infarkt nebo třeba HIV...



Kde to začíná?


Už staří Číňané věděli, a ti byli v léčení velikými odborníky, že nemoc se dá v těle rozpoznat už devět měsíců před jejím vypuknutím. Energie těla se mění a tělo nám dává signály, že něco není v pořádku. Podle čínské medicíny bývají signály zpočátku nenápadné – můžeme pociťovat únavu, ospalost, malátnost, nechuť cokoli dělat, máme chmurné nálady a pocit nesmyslnosti bytí. K tomu se mohou přidávat nenápadné, ale časté obtíže. Tu vyrážka, tu rýma, zvýšená teplota, bolesti hlavy, nepravidelný menstruační cyklus, drobné pobolívání a píchání. Když ani tehdy nerea­gujeme a nezačneme zkoumat, odkud vítr vane, může se stát, že se nemoc projeví symptomy markantnějšími – prostě onemocníme tak, že už to nelze přecházet. Tělo je moudré a jasně nám svými signály dává najevo: „Teď potřebuji klid, aby se energetická rovnováha mohla upravit, nebraň mi!“


Když i nadále nemoci přecházíme nebo jejich symptomy „zalátáváme“ různými tišícími prostředky, můžou se stát chronickými nebo přejít právě do vážných onemocnění – nádorového bujení či srdečních kolapsů. Možná si sama vzpomenete, kolikrát jste si při chřipce dala něco, co odstraňuje její symptomy, se slovy „Co by beze mě v práci dělali, já tam dneska prostě musím...“, a jak brzy se pak po pár dnech či týdnech chřipka zase vrátila a často silnější a delší...




Skrytý strach?


Co tedy můžeme pro svoje zdraví dělat? Kromě toho, že budeme dobře jíst, hýbat se a nepotlačovat své negativní stavy a emoce, se můžete pro klid v duši zajít vyšetřit. Totiž i to, že máte skrytý strach z nějaké nemoci, může přispět k tomu, že se nemoc opravdu rozvine. Život ve strachu vás zavírá a vytváří v těle negativní energetická pole, která se mohou promítnout navenek – podrážděností či nespavostí, z podvědomí na vás mohou vybafnout i nepříjemné noční můry. Jak a kam na takové vyšetření zajít? Možností máte samozřejmě víc – můžete se obrátit na klasickou medicínu, nebo volit alternativní způsoby. Anebo je jako moudří v Asii zkombinovat – když má prý současný Tibeťan problém, rozjede to na všech frontách – zajde k lékaři, pak k moudré babce bylinářce, místnímu šamanovi, který mu přečte energii, a ještě do chrámu – i požehnání mantrou má svou léčebnou sílu...



Lékařské „kolečko“


Máte-li spíš důvěru k lékařům, zvažte, kolik máte času a peněz. I tady je totiž několik možností. Začneme tím levným, leč časově možná více náročným – klasickou preventivní lékařskou prohlídkou u praktického lékaře. Možná jste to nevěděla, ale máte na ni nárok každé dva roky, je plně hrazena pojišťovnou. U gynekologa má každá žena a dívka, které je více než 15 let, nárok na prohlídku jednou ročně, na zubní prohlídku do osmnácti let jednou za půl roku, potom jednou ročně. Těhotné ženy si mohou jít zuby zkontrolovat dvakrát v průběhu gravidity. Kde začít? U obvodního praktického lékaře, a to i v případě, že nemáte žádné obtíže.


Lékař by měl provést anamnézu – během ní počítejte s tím, že se vás lékař bude ptát na onemocnění ve vaší rodině, na vaše dřívější onemocnění, na pracovní zatížení, životní návyky – kouření, alkohol, spánek. Měl by zkontrolovat i očkování proti tetanu. Podívá se vám na kůži a sliznice, prohlédne jazyk, hrdlo, pohmatem vyšetří štítnou žlázu a hlavní uzliny. Poklepem a poslechem prohlédne srdce a plíce. Spočítá tep, změří krevní tlak, prohmatá břicho, zjistí bolestivost v oblasti ledvin, stav žil a tepen na nohách. Měl by vás také změřit, zvážit a orientačně vyšetřit sluch a vidění.



Další částí prohlídky je onkologická prevence. Lékař vyšetřuje moč, konečník, u mužů varlata a u žen prsa. České republice bohužel patří světové prvenství v rakovině tlustého střeva a konečníku. Již několik let u nás běží program pro lidi od padesáti let, kteří si jednou za dva roky mohou nechat vyšetřit stolici na přítomnost krve, o tento test však v případě podezření můžete požádat v rámci preventivní prohlídky. Když je test pozitivní, je to varovný signál a lékař pošle pacienta na sérii dalších odborných vyšetření. Pokud se totiž nádor zachytí včas, je velká naděje s ním něco dělat – tento nádor se totiž většinou vyvíjí i deset let, a prvním příznakem může být právě krev ve stolici.




Krutá pravda


Pro ženy je určitě zajímavý mamograf – nádor prsu totiž postihne ročně na pět tisíc žen, polovina na něj zemře. Mezi ženami je tento preventivní program čím dál více známý, je dobré si na mamograf zajít alespoň jednou za dva roky, i když vám je pod 45 let. Kromě mamografu není od věci si každý měsíc udělat samovyšetření prsu. Je však důležité vědět, že tento způsob prevence nenahrazuje pravidelné vyšetření prsu lékařem v rámci preventivních onkologických prohlídek.


Svá prsa zkoumejte vždy po skončení menstruace, v první polovině cyklu. Letáček s obrázky, jak na to, najdete v každé gynekologické ordinaci. Pokud si v prsu najdete nový neznámý útvar nebo jinou změnu, navštivte ihned svého lékaře. V žádném případě nepropadejte panice, v naprosté většině případů se totiž jedná o onemocnění nezhoubné. Je však úkolem odborníka, aby vyloučil závažnější změnu v prsu.



Nezapomeňte!


Velkou prevenci vyžadují i srdce a cévy. V rámci preventivní prohlídky lékař změří tlak, provede odběry krve a určí vám hladiny cholesterolu a také cukru v krvi. Na základě výsledků určí nebezpečí vzniku infarktu. Na některé výsledky budete muset čekat třeba i tři týdny, některé jsou dřív, záleží na obvodním lékaři a systému v odběrových místech. Není také od věci si pro klid v duši nechat udělat test na HIV, odběry krve se provádějí na všech hygienických stanicích (okresních, městských, krajských). Výsledek testu obdržíte nejpozději čtrnáct dnů po odběru krve. Vyšetření je hrazené zdravotní pojišťovnou. Je možné požádat o vyšetření anonymní! Pojišťovna vám však anonymní vyšetření neuhradí.



  • Vybrali jsme pro Vás