Doporučujeme

Hýčkáte si v krku hormonální kolaps?

Houpačka nálad, padání vlasů, únava? Veronika Kyčera a Miša Kučová vědí, jak poznáte, že se vám mstí štítná žláza.

Když jsem slyšela, že kamarádka Andrea porodila předčasně v sedmém měsíci, byl to šok. Ovšem ještě víc mě později zaskočila informace, že to nejspíš zavinily její potíže se štítnou žlázou, se kterou se už dlouho léčí. „Další dítě mi už doktoři nedoporučují,“ krčí Andrea rameny. A není sama. Odborníci varují, že tato důležitá, hormony produkující žláza začíná zlobit čím dál víc mladých žen.



Některé z vás bojují s váhou, jiným zase padají vlasy. Často se taky štítná žláza ohlásí zimomřivostí a únavou, návaly potu, nepravidelnou menstruací, neplodností i depresemi… Jak si můžete zdraví svojí žlázy pojistit?


„Pořád jsem spala.“

Štítná žláza je umístěná na krku, a pokud není zvětšená, neměla byste o ní normálně vůbec vědět. Nejde nahmatat ani není vidět. Pro zdraví je ale přímo klíčová, protože do krve vyplavuje různé hormony a snad všechny tělesné systémy jsou závislé na tom, aby těchto hormonů nebylo málo, ale ani naopak moc. Jakmile se rovnováha poruší, je zle – kterákoliv část těla může kolabovat! V Česku žláza trápí šest až sedm procent obyvatel, většinou ženy. Ženské tělo totiž reaguje na nerovnováhu hormonů mnohem citlivěji a v obdobích silných výkyvů, jako jsou těhotenství, porod nebo menopauza, se může štítná žláza snadno „pobláznit“.


Probuzení hormonální sopky často předchází psychický či fyzický stres, infekce, úraz, těžší choroba, podvýživa a následné selhání imunity. „Když jsem začala studovat v Praze, byla jsem pořád ospalá. Často jsem chodila spát v osm večer, ale i tak jsem druhý den usínala na přednáškách,“ vybavuje si třicetiletá novinářka Katka. Když se se svými problémy svěřila rodičům, okamžitě ji zalarmovali, ať se objedná na endokrinologii.


„Vyšetření odhalila sníženou činnost žlázy a já vyfasovala kupu léků. Tělo se pak srovnalo, jenže jsem nechtěla polykat tuny prášků, a tak jsem je po čase sama vysadila. Původní obtíže se už naštěstí nevrátily,“ popisuje Katka, ale dodává, že se na vyšetření chystá znovu: „Rok se snažím o dítě. A pořád bez výsledku. Chci mít jistotu, že za tím zase nestojí štítná žláza.“



Co s tím dál?

Existuje řada příznaků. Někdy se štítná žláza prostě zvětší nebo se v ní vytvoří zánět či uzly. V případě snížené činnosti se zpomalují i tělesné funkce  – zbrzdí se metabolismus (ručička na váze začne ukazovat víc), máte ledové končetiny, nízký tlak, cítíte pořád únavu… Jenže výhrou není ani opačná situace, kdy žláza naopak jede na plné obrátky. Tělo reaguje na nadbytek hormonů bleskovým pálením energie. Ta se proměňuje v neužitečné teplo, takže jste věčně zpocená, roztěkaná, nesoustředěná, srdce vám bije. Navíc u alergiků nebo lidí s poruchou imunity hrozí, že se rozvine autoimunitní onemocnění štítné žlázy, nejčastější choroba štítné žlázy.



„U léčby autoimunitních onemocnění bohužel klasická medicína mnohdy selhává. Řada pacientů nemá ve skutečnosti problém se štítnou žlázou, ale s imunitním systémem, který žlázu napadá a produkuje proti jejím hormonům protilátky. Takže pokud neodstraníte pravou příčinu, budete odsouzená k braní stále silnějších dávek hormonů, které stejně po čase přestanou účinkovat,“ varuje nutriční a zdravotní specialistka Miša Kučová, která studovala v americkém Berkeley. Výše uvedená rizika nepřipustíte? 


Pak omezte třeba kouření: Důležitý je příjem jodu, ale složky cigaretového kouře blokují vstup jodu do buněk i vytváření hormonů. „Produkci hormonů poškozují i strumigenní látky, které se nacházejí nejvíc v sóje, ale také v jáhlách, syrové brokolici a květáku,“ upozorňuje Miša Kučová.


„Nejspolehlivějším zdrojem dobře vstřebatelného jodu je kvalitní žluté máslo. Jezte ho denně a tělo si vezme, co potřebuje. Mořské ryby nebo řasy také obsahují spoustu jodu, ale jen čerstvé, a s tím je u nás potíž. Jod je totiž těkavá látka a třeba ze soli rychle vyprchá,“ upozorňuje odbornice. Pozor si dávejte i na výživové doplňky – přemíra jodu škodí žláze stejně jako jeho nedostatek, obzvlášť když ho do těla pumpujete, a přitom vám chybí selen. Tyto látky musíte vždycky přijímat společně. Když už sáhnete po doplňku, volte řasu kelp nebo tabletky s jodidem draselným.


Když na vás zaútočí vlastní imunita

Na důležitost jodu vás endokrinolog upozorní, jenže stejně klíčový pro zdravou žlázu je i vitamin A. Proto má tolik veganek potíže s plodností či s kojením.  Spolehlivě „áčko“ poskytují jen živočišné produkty, hlavně játra, žloutky, máslo. Průšvih pro žlázu ale představují také nízkosacharidové diety, které způsobují nerovnováhu hormonů. Je správné, že si hlídáte krevní cukr a omezujete sladkosti. Ale sacharidy obsažené v ovoci, rýži, batátech nebo dýni tělo potřebuje!


„Spíš doporučuju nejíst potraviny, které spouštějí v těle záněty,“ připomíná odbornice. „Tělo si neví rady s velkými bílkovinami z obilovin, hlavně lepkem. Vnímá je jako cizí a bojuje proti nim. A je neustále napadán imunitní systém. Po čase se spustí autoimunitní reakce a najednou už proti vám bojuje vaše vlastní imunita. Může to nastat kdekoliv v těle, třeba v podobě ekzému, bolavých kloubů nebo nemoci štítné žlázy.“ Vyřaďte proto z jídelníčku pečivo a nahraďte ho saláty. Když zjistíte, co vaší žláze škodilo, nebude těžké přivést ji zase ke zdraví! 



  • Vybrali jsme pro Vás