Doporučujeme

Doktor Google! Znáte ho také?

Jak zjišťovat váš zdravotní stav na internetu, aniž byste se z výsledku nervově zhroutila?

Už pár dní vás bolí v krku, máte lehce zvětšené uzliny a večer zvýšenou teplotu. Letos podruhé. A?zase usedáte k počítači, abyste si „vygooglovala“, co s tím... Vykoukne na vás hned několik možných diagnóz: Může to být chřipka, ok, ale také EB virus, mononukleóza, žloutenka nebo snad, bože, HIV! A hleďme, tady další informace – rakovina hrtanu se také může projevovat některým z příznaků, které máte. Už lehce vyděšená „googlujete“ dál. EB virus, mononukleóza, borelióza, HIV, žloutenka – pacient trpí únavou. Tou poslední dobou trpíte.



Bolesti kloubů taky sem tam máte... Pár týdnů po nakažení HIV mohou nastat příznaky podobné viróze. Vzpomínáte na dovolenou, kde jste se pomilovala s tím krásným plavčíkem, nebo kdo z vašich ex by třeba mohl... Najednou se v duchu už jen modlíte, aby to byla jen mononukleóza. I tu ohavnou žloutenku byste vzala s úlevou na milost. Během vašeho lékařského googlování narazíte na spoustu dalších zajímavých informací, které vás paralyzují – bolestivá menstruace může být znamením nádoru v děloze. Večerní únava a změny nálad jako symptomy rakoviny prsu... Nakonec jdete hned druhý den k lékaři. Udělá vám všemožné testy, přemluvíte ho i k tomu na HIV, a když se dozvíte jejich výsledek, zjistíte, že to byla úplně obyčejná viróza chřipkového typu.



Podobných případů je kolem nás spousta. Čím více informací si dokážeme sami a bez většího úsilí najít, tím častěji se snažíme spoléhat na svůj úsudek – třeba jen proto, abychom nemuseli trávit čas čekáním u lékaře, nebo cestou na pohotovost. Jsme sami sobě lékařem při virózách, ekzémech, nebo třeba při abnormálnostech v těhotenství. V posledním případě hledáme spíš naději...



Diagnostikovat sama sebe přes google se často nemusí vyplatit. Chybné diagnózy mívají dvě formy. Během přílišné pozitivity máte pocit, že jste nemocná od hlavy až k patě, i když váš stav není zdaleka tak vážný. I banálnější problém se v souvislosti s psychosomatikou může rozvinout v táhlejší nemoc... Protipólem přílišné pozitivity je falešná negativita. Ta už je mnohem nebezpečnější. Googlujete, přečtete si symptomy, ale mávnete nad nimi rukou s tím, že váš problém nebude ničím vážným, i když ve skutečnosti je. Důležité proto je dokázat objektivně zhodnotit, kdy je. Ono totiž dokud vás nevidí lékař, nebo jiný odborník, můžete se opravdu lehce mýlit, a problém ošklivě zanedbat. A není asi nutné připomínat, že zanedbané nemoci, zvláště ty vážnější, mohou mít fatální následky. 


Velké množství medicínských informací, které na internetu najdeme, může sice pomoci, ale také vás může pořádně znejistit. Máme pro vás několik tipů na nešarlatánské webové stránky, kam můžete pro on-line radu odborníků: ordinace.cz, livedoctor.cz, celostnimedicina.cz, ulekare.cz, uvn.cz



  • Vybrali jsme pro Vás