Doporučujeme

Co (ne)víte o své kůži

Ručník, plavky a opalovací krém. Sice na ně nikdy před odchodem na pláž nezapomenete, ale stejně se na sluníčku pokaždé spálíte. Možná vám ještě chybí pár informací – tady jsou!


? Pokud použiju dva přípravky se slunečním filtrem, třeba krém a make-up, účinnost štítu se sčítá?


V tomhle případě vám matematika do karet nehraje, v nejlepším případě získáte ochranu o síle nejvyššího SPF, které jste použila. V tom horším se vám štít zředí a filtr bude méně účinný. Je to stejné, jako když si do sklenice nalijete mléko se 4% obsahem tuku a pak ho zalijete tím samým. Ve výsledku vás čeká pořád stejná bílá tekutina!



? Kdy si mám vybrat ochranu ve spreji?


Výhoda takových sprejů? Dobře se aplikují na těžko dostupná místa na těle. Tady ale výčet plusů končí. Nepoužívejte je přímo na obličej a radši s nimi nekropte děti, hrozí totiž, že by je mohly vdechnout. Jestli jste si už tenhle opalovák pořídila, vždycky aspoň použijte dvě vrstvy, a to ať ochránce ve spreji používáte během dne poprvé, nebo už nános obnovujete.



? Které opalovací přípravky mi nezpůsobí pupínky?


Vyrašila vám po nanesení opalovacího krému akné? Prsty v tom mají nejspíš konzervanty a oleje, které přípravek obsahuje. Takže pokud se chcete nežádoucí ozdobě vyhnout, hledejte nekomedogenní mazání, které neucpává póry a neukrývají se v něm oleje. A co by vás na etiketě mělo naopak potěšit? Slovo „octisalate“ neboli octyl salicylát, druh kyseliny salicylové, která proti pupínkům bojuje a potlačuje účinky UVB paprsků na kůži.



? Vyplatí se investovat do plážového slunečníku?


Jasně, slunečník vám zařídí stín právě tam, kde potřebujete, ale záleží i na kvalitě materiálu, ze kterého je stínidlo vyrobeno. Poličte si na neprůhledný, nejlépe s označením UPF (tedy s ochranou proti ultrafialovému záření), a dostatečně velký štít, který vás zakryje od hlavy k patě. Ale i tak svoji krémovou ochranu každé dvě hodiny obnovte. UV paprsky totiž mohou zasáhnout vaši kůži nepřímo, třeba odrazem z písku, betonu či vody.




? Proč si pokaždé nejdřív spálím nos?


Vyčnívající části těla mají tu smůlu, že je paprsky zasáhnou většinou jako první. Navíc kůže na čichovém ústrojí bývá mastnější a opalovací závoj se z ní rychleji vytratí, proto tady mažte častěji. A na jaké oblasti na těle si dát ještě pozor? Na ruce, chodidla, uši, rty a také na pokožku hlavy.



? Ochrání mě líčení?


Make-up s SPF může vykouzlit bariéru před sluncem, ale jen když ho nanesete dostatečné množství. Aby byl účinný, měla byste ho na celý obličej rozetřít zhruba půl čajové lžičky. A tolik make-upu si určitě na tváře nedáváte. Proto radši přesedlejte na tónovací nebo BB krémy minimálně s SPF 30.



? Jak ochráním vlasovou pokožku, aniž bych si zmastila vlasy?


Kůže na hlavě je zranitelná, takže byste na ni neměla zapomínat, zvlášť pokud si vyčesáváte výraznou pěšinku. Spolehněte se na lehké spreje nebo gelové přípravky, ty vám prameny neumastí. Anebo začněte nosit klobouk – ideální bude tmavá pokrývka s hustým tkanivem s okrajem nejméně osm centimetrů širokým.



? Mohou některé krémy urychlit spálení?


Krémy přímo ne, ale je možné, že zrovna polykáte tablety, po kterých může být vaše pleť citlivější na slunce. Škodiči bývají některé medikamenty na potlačení akné, na tlak, ale dokonce i antikoncepce, proto bedlivě pročítejte příbalové letáky a slunění se v době léčby pro jistotu vyhněte. Také byste měla na čas zapomenout na peeling obsahující retinol.



? Jak dlouho trvá, než ze spálení propukne rakovina?


Stejně jako lékaři nemohou říct, kolik vykouřených cigaret vede k rakovině plic, tak nevědí, kolik spálení vyvolá rakovinu kůže. Jisté ovšem je, že čím víc se slunci vystavujete, tím je riziko větší. Pokud však bezpečně víte, že jste se v dětství hodně opalovala a málo mazala, objednávejte se častěji k dermatologovi na kontrolu a jednou měsíčně si sama doma pihy prohlédněte. Místa, na která si nevidíte, ukažte příteli. Vyšetřete se metodou ABCDE, to znamená, že byste si měla všímat: A jako asymmetry (asymetrie), B jako border (okrajů), C jako colour (barvy), D jako diameter (rozměrů), E jako evolution (vývoje). Jakákoliv změna znaménka by neměla uniknout vaší pozornosti!



  • Vybrali jsme pro Vás