Rozhodněte, zda se mléka zbavíte navždy, nebo mu naopak začnete holdovat...

Sledovali jsme poslední vývoj trendu pití a nepití mléka a také sehnali názory předních dietologů. K jaké straně se přikloníte? K jedněm, co „bílou vodu“ odsuzují, nebo k těm druhým, co blahodárný nápoj vyzdvihují do nebe? Úvahy o prospěšnosti mléčných produktů jsou pokaždé jiné, a to i ze stran doktorů. Obsažené kalcium je životodárně důležité a také se po něm hubne, ale na druhé straně mléko zadržuje hleny a může zvýšit pravděpodobnost rakoviny vaječníků. Mléko také obsahuje vápník, tuk, laktózu, vitamin D a ve většině případů hormony. Půlka zmíněných ingrediencí je zdraví prospěšná, ta druhá nikoliv.


PO MLÉKU SE HUBNE!

Před dvěma lety zveřejnil profesor Michael Zemel z Univerzity v Tennessee studii, dokazující, že když denně vypijete tři porce nízkotučného mléka, spalujete tuky rychleji, než kdybyste mléko úplně vynechala. Nizozemská studie z loňského roku zase dokazuje, že ti, kteří zkonzumují doporučenou dávku kalcia, jsou viditelněji štíhlejší než ti, kteří v potravě dost kalcia nemají.

Odborníci souhlasí: Je pravda, že se po kalciu hubne. Je ovšem důležité čerpat ho z mléčných produktů, ne z doplňkových tablet.

Verdikt: Pokud si hlídáte „tajli“, zakomponujte si do jídelníčku denně tři porce nízkotučných mléčných pamlsků.


MLÉKO MŮŽE ZA PUPÍNKY!

Američtí vědci zjistili, že pokud vypijete více než tři velké sklenice mléka týdně, dělají se vám pupínky v obličeji o čtvrtinu více než ženám, které zhltnou jen dvě deci mléka týdně. Čím více mléka, tím více pupínků.

Odborníci spekulují: Je to pravda jen v případě, že na pupínky trpíte. Jestliže jste nikdy „opupínkovaná“ nebyla, mléčné výrobky by na vaší tváři žádné barevné flíčky vymalovat neměly. Za jakékoliv změny můžou vaše genetické předpoklady a životní prostředí. Pleť zhoršují z velké části hormony, které mléko obsahuje.

Verdikt: Pokud máte sklon k pupínkům, vybírejte si kal-cium z jiných potravin, anebo pijte biomléko či jeho chutné náhrady, ve kterém by neměly být obsaženy hormony.


  6:00,  aktualizováno  31. března 2019 13:37