Doporučujeme

10 nejčastějších chyb při opalování

Kolikrát jsme už všechny tyto rady slyšely? A přesto se pořád dopouštíme chyb, které naší pokožce neprospívají. Jaké jsou ty nejčastější a jak se jich vyvarovat?

Konečně trávíme celé dny venku! A často zapomínáme, že tak vystavujeme pokožku paprskům, které jí mohou často velmi ublížit. Spálení kůže, stárnutí pokožky, pigmentace… to jsou jen některé důsledky zanedbané sluneční péče. Které další problémy si vlastní chybou působíme?

1. Používáte loňský opalovací krém


Na sluneční péči se nevyplatí šetřit, nevypotřebovaný opalovací krém z loňských let vám nezaručí dobrou ochranu pleti, naopak. Prošlý krém může způsobit vyrážky, začervenání pokožky a hlavně ji nemusí chránit tak dobře jako krém nový. Každý rok je dobré investovat do nové sluneční péče a nespoléhat se na staré zásoby.

2. Stejný opalovací krém na tělo i na obličej


Opalovací krémy byste měli mít minimálně dva, jeden na tělo a druhý na obličej. Opalovací krém na obličej obsahuje vyšší ochranný faktor, který by měl začínat minimálně na čísle 30. Obličej je vystaven slunečním paprskům každý den a kůže na obličeji je jemnější. Proto si zaslouží speciální péči.

3. Podceňujeme sluníčko schované za mrakem


Spálit se můžete nejenom na přímém slunci, ale také ve stínu, pod slunečníkem, nebo dokonce za oknem auta. UV záření proniká i přes sklo nebo přes mraky.

http://gty.im/557921279

4. Stačí se namazat 1x denně


To bohužel není pravda, mazat bychom se měli několikrát denně, hlavně, pokud jsme vystaveni přímému svitu slunce. Každý pobyt na slunci bez UV ochrany zvyšuje riziko rakoviny kůže a způsobuje další změny na pokožce.

5. Opálená kůže už krém nepotřebuje


Je sice pravda, že pokožka, která je již opálená si vytvoří přirozený ochranný faktor, ale ten nemá tak vysoký UV faktor, který by pokožku chránil dostatečně. Je proto potřeba chránit opalovacím krémem i opálenou pokožku.


6. Jedna vrstva krému stačí


Odborná literatura uvádí, že bychom měli nanášet 2 gramy krému na cm2. Je proto lepší namazat se silnější vrstvou krému a ten nechat vstřebat do pokožky. Při prvním mazání bychom měli vytvořit bílou vrstvu krému, které se do pokožky vsákne a lépe i chrání.

7. Denní krém s UV faktorem bohatě stačí


Pokud se pohybujete celý den v kanceláři, pak je tato ochrana dostatečná, pokud se ale pohybujete na přímém slunci, tak rozhodně nenahradí opalovací krém!

http://gty.im/713770639

8. Poopalovací péče není potřeba


Poopalovací péče je samozřejmě velmi důležitá, po slunění je kůže citlivá a potřebuje závěrečnou péči. Měli bychom odstranit nečistoty a použít krém po opalování, který pleť hydratuje a dodá ji potřebné živiny, zároveň zpomalíme proces stárnutí pokožky, který nadměrné slunění způsobuje. Pokožka může díky poopalovací péči aktivně regenerovat.

9. Zapomínáme na nos, rty, uši a víčka


Kůže na rtech nebo na víčkách je velmi jemná, mnohdy ji ale zapomínáme namazat, což může mít nepříjemné následky. Často opomíjenou partií jsou také uši, především jejich zadní část a také vlasová pokožka, například spálená pěšinka ve vlasech. Oči bychom měli chránit i brýlemi, vhodné jsou také pokrývky hlavy, které zaručí obličeji stín.

10. Aplikujeme si krém na přímém slunci


Tato aplikace není stejně účinná jako když si aplikujeme krém s předstihem. Doporučuje se namazat pokožku 15 minut před tím, než ji vystavíme prudkému slunečnímu záření. Opalovací krém se vstřebá a ven již vycházíme s ochranným štítem.

Který krém zvolit? Výběr je široký! V těchto případech nesáhnete vedle:


  • Vybrali jsme pro Vás