Doporučujeme

#Movie: Filmy podle skutečné události, které vám změní život, díl 3

Taky jste někdy nad filmem kroutili nevěřícně hlavou, kdo mohl vymyslet takovou krkolomnou a nevěrohodnou zápletku?

No, často to bývá i život sám! A že to většinou bývají ty nejvíc bláznivé, drsné, smutné, děsivé nebo naopak romantické zápletky. Je to tak. Filmů podle skutečných událostí je možná víc, než byste čekali, a určitě se i vám podařilo některý z nich vidět. Možná je to právě ten, který se vám nesmazatelně vryl do paměti. Přinášíme vám už třetí dávku filmových trháků, které byly inspirované skutečnými lidmi a jejich příběhy, ač se nám můžou zdát sebeneuvěřitelnější.

Čistá duše, 2001

Film Čistá duše v hlavní roli s fešným Russellem Crowem je inspirovaný skutečným životním příběhem Johna Forbese Nashe ml., nositele Nobelovy ceny za ekonomii. Na příběhu tohoto geniálního matematika můžeme sledovat, jak tenká je hranice mezi genialitou a šílenstvím. Příběh Nashe sledujeme od jeho nástupu do školy, přes jeho snahu přijít s jedinečnou myšlenkou a dokázat něco opravdu originálního a velkého, až po první problémy. Russell Crowe podává tak strhující výkon, že mu ho budete věřit od začátku do konce. Skvěle mu sekunduje i Jennifer Connelly v roli Nashovy manželky. Až budete mít náladu na zajímavý a jímavý film, vzpomeňte si na Čistou duši.

Teorie všeho, 2014

A máme tu další film, který pojednává o světoznámém vědci, konkrétně o britském teoretickém fyzikovi Stephenu Hawkingovi, který se zabýval zejména přispěl zejména oborem kosmologie a kvantové gravitace. Teorie všeho sleduje jeho příběh od nástupu do Oxfordu, přes lásku k budoucí manželce Jane až po první známky nemoci, která utvářela jeho životní příběh a která také svým způsobem přispěla k jeho popularitě. Hawking trpěl amyotrofickou laterální sklerózou (ALS), která napadá nervový systém a má za následek postupné ochrnutí celého těla, přesto se dožil úctyhodných 76 let, měl tři děti a dokázal učinit zásadní vědecké objevy. Role Stephena v Teorii všeho se ujal okouzlující a skvělý Eddie Redmayne. A přestože je to příběh vědce, minimálně začátek filmu je jednoduše romantika.

Popírání holocaustu, 2016

Film s výstižným názvem Popírání holocaustu popisuje skutečný soudní spor probíhající v devadesátých letech mezi uznávanou spisovatelkou a historičkou Deborah Lipstadtovou, kterou si zahrála Rachel Weisz, a kontroverzním britským spisovatelem a amatérským historikem Davidem Irvingem, jehož role se zhostil Timothy Spall. O co se vlastně ve sporu jednalo? Deborah Lipstadtová veřejně označila v jedné své knize Irvinga za člověka, který popírá holocaust. Ten ji zažaloval pro urážku na cti, dle britského práva. Proč je to tak důležité? Protože právě dle britského práva leží důkazní břemeno na obžalovaném, v tomto případě na Deborah Lipstadtové. Ona a její tým tedy musí prokázat, že k holocaustu opravdu došlo. Což není padesát let po skončení druhé světoví války zrovna jednoduchý úkol, zejména pokud proti vám stojí všehoschopný a mazaný Irving, který se i sám hájí. Hádejte, jak to asi skončí? Přestože se tenhle film z větší části odehrává v soudní síni, naprosto vás vtáhne do děje a nepustí. Ale pozor, zrovna na něj musíte mít tu správnou náladu.


  • Vybrali jsme pro Vás