Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 25. března 2023 Marián

Restricted Area - Diablo po nukleární válce?

  12:02
Fanoušci Diabla, zbystřete! Na scénu přichází jeho cyber-punkový klon, na který jsme všichni tak netrpělivě čekali. Jak se chlapíci z Master Creating pochlapili, to se dočtete v následující recenzi.
72

Restricted Area

Platforma: PC
Výrobce: Master Creating

Herní karta

Diablo 2. Modla milionů hráčů a noční můra vývojářů, kteří se jeho slávu snaží marně napodobit. Byli tu už mnozí. Byl tu NOX, , Blade & Sword a zmínit musím i povedené Sacred. Ti všichni ale následovali svůj vzor stejnou cestou, tedy cestou světa fantasy. Jen málokdo se odhodlal nejít s davem a zkusil jinou cestu, cestu světem sci-fi. Z těch povedenějších si vybavuji pouze Harbingera, který ale díru do světa neudělal. Vše se teď ale mění, protože na scénu přichází hra Restricted Area, která má ambice stát se skutečným hitem. Povede se jí to? Čtěte dále.

Restricted Area Restricted Area Restricted Area

Ve čtyřech se to lépe táhne
Základní kouzlo podobných her spočívá ve výběru postavy, za kterou budete hrát. Už od dob Diabla 2 víme, že aby měl hráč motivaci kliknout na položku „New Game“ s novým charakterem, musí s ním zažít zcela odlišnou hru. Restricted Area nám na počátku nabídne sice pouhé čtyři postavy, ale autoři se dušují, že každá nabízí zcela unikátní herní zážitek, skilly, předměty, animace, atp. Navíc se jejich příběhy navzájem proplétají, takže přestože hrajete třeba za Johnsona, setkáte se i s ostatními charaktery. Popisy jednotlivých postav najdete v následující tabulce, no a my pokračujeme...

Výběr charakterů

Johnson

Johnson – Tento drsný sedmatřicátník je členem vládních speciálních jednotek, které mají za úkol chránit svět před armádami soukromých organizací. Bohužel tyto jednotky byly rozpuštěny poté, co si tyto organizace zajistily velký politický vliv. Jako formální nepřítel těchto společností má Johnson problém sehnat jakoukoliv práci a on sám pro ně pracovat nechce. Rozhodl se proto, že se stane „profesionálním kriminálníkem“, který se živí jako žoldák krádežemi prototypů nejrůznějšího vybavení a nájemnými vraždami důležitých lidí.

Victoria Williams

Victoria Williams – Victoria je první známý člověk obdařený psionickými schopnostmi, tedy jakousi formou mentální magie. Společnost Osaki Company měla takový zájem na výzkumu těchto schopností, že Victorii unesla ještě jako malou holčičku, takže ani nezná své rodiče nebo příjmení. Byla uvězněna v laboratořích Osaki až do svých dvaceti let, kdy se jí konečně podařilo utéct. Ačkoliv se stalo před čtyřmi lety, je společností Osaki stále hledána. Její poslední úkryt byl nedávno prozrazen, takže je teď nucena začít nový život.

Kenji Takahashi

Kenji Takahashi – Kenji má v životě skutečně smůlu. Jeho otec je jeden z nejmocnějších šéfů Yakuzy a Kenji se ho kdysi pokusil zabít, díky čemuž mu jde celá Yakuza po krku. Aby toho nebylo málo, Kenji se na nic nepamatuje a je přesvědčen, že ho někdo zradil, protože on sám by k vraždě otce neměl nikdy důvod. Protože Kenji vyrostl podle tradičních japonských hodnot, ovládá dokonale všechny druhy mečů a bojů na blízko a je to velmi loajální a ctižádostivý muž.

Jessica Parker

Jessica Parker – Poprvé byla Jessica obviněna z trestného činu ve svých třinácti letech a ve svých sedmnácti byla uvězněna doživotně. Ve věku dvaceti dvou let se jí povedlo utéct za pomoci svého vlastnoručně vyrobeného robůtka a teď se skrývá před policií. Protože je nejslabším charakterem po fyzické stránce, její létající ochránce ji doprovází všude, kromě kyberprostoru.

Restricted Area Kam se podíváme?
Jak už jsem poznamenal v úvodu, nečekají vás žádné rozsáhlé zalesněné plochy, zurčící potůčky a krásná příroda, jak jsme na to zvyklí z fantasy prostředí, ale podíváme se na Zemi roku 2083. Díky nukleární válce je všude pouze nehostinná pustina plná mutantů a krvelačných příšer. Přežilo pouze několik málo šťastlivců v malých městech s pomocí kybernetických implantátů. Tak trošku to připomíná svět Falloutu, viďte? Opravdu, post-apokalyptická atmosféra je zde cítit na každém kroku. Na rozdíl od výše zmíněné hry se ale bohužel budeme stále pohybovat pouze v jednom městě. Bohužel nás tedy nečeká svoboda Fallout nebo posouvání po aktech jako v Diablu. Samotné město je navíc děsně malé a čítá pouze několik málo NPC. Celkově hra probíhá tak, že dostanete zadánu misi, necháte se na ni dopravit a splníte ji. Žádné potulování okolní krajinou a sbírání zkušeností, prostě nic. Trošku to kompenzuje nabídka volitelných misí, ale ty jsou většinou na jedno brdo a dost brzo vás asi omrzí.

Jednotlivé mapy jsou celkem rozsáhlé, ale pokud najdete vchod do dalšího patra hned na začátku, nikdo vás nenutí je celé procházet. Kovaní hráči ale vědí, že pocitu celé odkryté mapy, hromady vydělaných zkušeností a plného inventáře drahých věcí se nic nevyrovná.

Restricted AreaPropracované úrovně?
Stejně jako v Diablu je v Restricted Area zabudován generátor prostředí, díky čemuž žádná mise nebude stejná. Generování je celkem povedené, takže nebudete často narážet na nelogické slepé chodby, ale bohužel na rozdíl od Diabla není prostředí moc rozmanité a časem působí celkem stereotypně. Jednotlivé mapy jsou celkem rozsáhlé, ale pokud najdete vchod do dalšího patra hned na začátku, nikdo vás nenutí je celé procházet. Kovaní hráči ale vědí, že pocitu celé odkryté mapy, hromady vydělaných zkušeností a plného inventáře drahých věcí se nic nevyrovná. Podíváme se tedy na vyprahlou poušť, do tajných laboratoří, špinavých stok a dokonce i do sídla jedné společnosti, ale víc neprozradím, abych vám nezkazil závěr hry. Co se týká nepřátel, narazíte na zmutované lidi, pavouky a další podobnou havěť. Občas svedete souboj s nějakým tím přerostlým bossem, takže je na co se těšit.

Ve světě Restricted Area existuje několik hlavních značek vybavení a čím víc věcí od jednoho výrobce na sobě máte, tím lepší je nějaký bonus. Prakticky to nahrazuje sety z Diabla.

Restricted Area Sbíráme harampádí...
Samozřejmě co by to bylo za hru, kdybychom nenacházeli tuny nejrůznějších předmětů? Vybavení, které na sebe může každá postava nandat, se skládá z levé a pravé ruky a nohy a dále pak očního a mozkového štěpu, tří dalších implantátů a samozřejmě zbraně. První zklamání je tedy absence jakéhokoliv brnění, takže vaše postava vypadá stále stejně a jediná věc, která se na ní projeví, je zbraň. Další věc, co mě docela překvapila, bylo nacházení věcí pouze pro jeden charakter. Za celou hru jsem snad nenalezl předmět pro jinou postavu, ale to mi zas tak nevadilo, alespoň jsem si neprožíval muka známá z Diabla, když jsem našel naprosto skvělou věc, ale pro jiný charakter. Bohužel zapomeňte na nějak velkou rozmanitost předmětů. Hlavních zbraní má každá postava pouze několik a dalších kybernetických implantátů také moc není.

Klady a zápory


Plus Generování misí a předmětů
Plus Provázanost příběhů čtyř hlavních postav
Plus Znovuhratelnost

Mínus Relativně krátké
Mínus Grafické bugy a chybky v enginu
Mínus Chvílemi stereotypní

Každý má ale samozřejmě zcela odlišné vlastnosti, takže nekonečná honba za ideálním vybavením pokračuje. Jako výborný nápad považuji rozdělení vybavení podle výrobců. Ve světě Restricted Area existuje několik hlavních značek vybavení a čím víc věcí od jednoho výrobce na sobě máte, tím lepší je nějaký bonus. Prakticky to nahrazuje sety z Diabla.

Každý další investovaný level v jedné vlastnosti ale spotřebuje větší a větší množství získaných bodíků a abyste si zpřístupnili lepší vlastnosti na vyšších levelech, musíte znát všechny dřívější, takže se vyplatí šetřit a promýšlet budoucí cestu.

Restricted AreaRPG prvky? Ano!
Pokud už mám Restricted Area přirovnávat k Diablu, musí s ním mít Restricted Area společné RPG prvky a to také má. Za zabíjení potvor vám nabíhají zkušenosti a po dosáhnutí určitého počtu postoupíte o level, čímž dostanete dva dovednostní body, kterými můžete zvýšit třeba svou sílu, obratnost nebo výdrž. Samozřejmě jsou tu přítomny i stromy speciálních dovedností (konkrétně dva), kde si můžete zlepšit účinnost některých zbraní, zvýšit šanci na naleznutí vzácného předmětu nebo vylepšit účinnost lékárniček. Každý další investovaný level v jedné vlastnosti ale spotřebuje větší a větší množství získaných bodíků a abyste si zpřístupnili lepší vlastnosti na vyšších levelech, musíte znát všechny dřívější, takže se vyplatí šetřit a promýšlet budoucí cestu.

Restricted Area Restricted Area Restricted Area

Restricted Area Hypermoderní kabátek?
Bohužel ne tak docela. Graficky hra působí dost zastarale, na nějaký plně trojrozměrný svět zapomeňte, ale i přesto to není žádný vyložený hnus, jen na rok 2005 už to asi nestačí. Výhodou je alespoň malá hardwarová náročnost, v rozlišení 1024x768 se hra hýbe naprosto bez problémů i na pomalejších strojích. Prostředí vypadá celkem pěkně, ale díky generování prostředí nečekejte žádné designérské zázraky. Musím ale pochválit hudbu, která je perfektní a do post-apokalyptického světa skvěle zapadá. Jen těch hudebních motivů by snad mohlo být víc a také by mohly hrát častěji. Zvuky jsou víceméně normální, nepřekvapí, ale ani neurazí. Namluvených dialogů si také neužijete nijak zvlášť hodně, ale chválihodné je, že každá postava má svoje vlastní animace.

Restricted AreaA teď něco méně příjemnějšího
Bohužel ani tak nadějnému titulu jako Restricted Area bezesporu je, se nevyhnuly chybky. Hra je neskutečně krátká a pokud opravdu nebudete prolézat každý kout a plnit všechny dobrovolné mise, moc dlouho vám nevydrží. Je také plná menší grafických bugů (při rozhovoru s NPC bude text zasahovat i mimo vytyčený obdélník, vertikálně běží postava mnohem rychleji než horizontálně, časté zasekávání o předměty, občas můžete střílet přes zdi, apod.), umělá inteligence je na bodu mrazu, atp. Hra celkově působí jakýmsi nedodělaným dojmem, doufejme, že alespoň něco z toho napraví patch.

Verdikt: Restricted Area je dobrá hra, která má v rukávu několik es v podobě generování levelů a s tím spojené určité návykovosti, čtyř zcela rozdílných postav nebo třeba dobrého využití cyber-punkového prostředí. Kazí ji sice několik chybek v enginu, ale ty nejsou ve většině případů nijak závažné nebo je doufejme opraví patch. Rozhodně doporučuju vyzkoušet alespoň demoverzi.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

72 %

Čtenáři

76 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 185 čtenářů

  • Nejčtenější

Pět souloží, které otřásly herním průmyslem

Herní průmysl prošel v posledních letech turbulentním vývojem, z původní zábavy pro malé děti se stal miliardový...

U stařičkého Half-Lifu se zapotí i moderní PC. Stačí jedna modifikace

Ačkoliv to bude od vydání prvního Half-Lifu letos 25 let, stále se najdou způsoby, jak původní hru modernizovat....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unreal ukázal budoucnost počítačové grafiky, hry jsou však ještě daleko

Společnost Epic Games představila v rámci konference GDC možnosti svého herního enginu Unreal 5. Ukázky působily...

KVÍZ: Kolik si toho pamatujete ze skvělého seriálu The Last of Us?

První sezona skvělého seriálu The Last of Us je minulostí a určitě nejsme sami, komu se po Joelovi a Ellie stýská....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Deep fake porno se streamerkám hnusí, na Twitchi prý nehrozí

Streamovací platforma Twitch vydala prohlášení ke kauze takzvané deepfake pornografie, kdy jsou herečkám z filmů pro...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

RECENZE: Staňte se drsným bijcem, King of Fighters XV myslí i na nováčky

Značka King of Fighters se vrací po šesti letech. Je přístupná začátečníkům, zklamáni ovšem nebudou ani experti na...

RECENZE: Virtuální realita potřebuje více her, jako je Hubris

Není to každý den, aby pro virtuální realitu vyšla hra srovnatelná s vysokorozpočtovými mainstreamovými hity. Trh je...

RECENZE: Call of Duty: Modern Warfare II je epická jízda ve filmovém stylu

Staří známí i nováčci, teroristé nebo drogové kartely, nejen to si užijete v novém přírůstku do dlouholeté série Call...

RECENZE: Nový díl Syberie je překvapivě možná ten nejlepší vůbec

Po průměrném třetím dílu se série Syberia překvapivě vrací v plné síle. Jde o nejlepší poctu životu a dílu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...