Pátek 30. července 2021, svátek má Bořivoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 30. července 2021 Bořivoj

Pro Evolution Soccer 5 - mix pocitů

  12:03
Po vzoru a s pravidelností EA vlastní Konami už třetím rokem vypouští v závěsu podzimu novou verzi nejlepší fotbalové hry. Jde v tomhle zběsilém tempu zvládnout posouvat PES dál a dál?

BonusWeb HIT Pro Evolution Soccer 5 PES5 už druhý týden tiše obcuje s mojí PS2, aby společnými silami přivedli pod vlivem podzimu na svět krom tradiční počáteční nejistoty a následné euforie i melancholii s nostalgií. Jedna střídá druhou, druhá střídá první. Doplňují se, spojují se, mění samy sebe navzájem v iracionálním tanečku, začínajícím volenkou, která postrádá logiku. Letos to bude osobní.

Nostalgie
Příští rok tomu bude už deset let, co PES spatřil světlo světa. Přesto, že deset let je relativně dlouhá doba, vzpomínky na jeho zjevení z čirého nebe jsou dodnes plné života a jejich barvy neblednou. První nahrávka do uličky, první gól, první lob přes gólmana, první ladný centr a parádní zavěšení se do vzduchu k hlavičce a míč jako živý. Poprvé jste měli skutečně nefalšovaný pocit, že máte před sebou něco, co nejen vypadá, ale i se hraje jako skutečný fotbal. Další díly Pro Evolution Soccer 5 ISS Pro (tak se tenkrát PES jmenoval) si s působivostí prvního v ničem nezadaly a každý druhý rok přinesly stejně nemizící a silné vzpomínky na další „poprvé“. První brejková situace, první úspěšná narážečka (obojí ISS Pro 98), první podařená zasekávačka či vydařený „bycikl“, první nahrávka do uličky vzduchem, první rok v Master League, skutečně výrazné rozdíly ve schopnostech hráčů (ISS Pro Evolution), to všechno se mi v plné kráse zvládá na zavolání promenádovat v hlavě dodnes.

Letos udělali Konami tak trochu čelem vzad směrem k prvnímu PESu.

Stejně tak jako úžas nad next-gen grafikou a fyzikou (PES) nebo nad prvními věrohodnými souboji tělo na tělo (PES2) či nad nově přidanými triky k podpoře útočné hry a prohloubení taktických možností na úroveň fotbalového manažeru (PES3). Ale zeptejte se mě, co se mi vybaví za vzpomínky, zrozené Pro Evolution Soccer 5 posledním dílem a budu muset dlouho přemýšlet a vzpomínat než vám odpovím. Navzdory tomu, že ty jím zrozené jsou těmi nejmladšími. Třetím dílem zkrátka PES dospěl. Dospěl do konečné podoby, kdy jeho možnosti plně pokryly realitu. Dospěl do věku, kdy už mizí úžas nad růstem a možnostmi vlastního těla. A v neposlední řadě dospěl do věku, kdy už mu k dalšímu vnitřnímu vývoji stačí pouze změny v tempu a vybalancování hry, což jsou věci realizovatelné za krátké časové období. Nadšení z prvních krůčků tak už patří jen minulosti, stejně tak jako dlouhé, napínavé euforické čekání na nový PES. S dospělostí přestal být PES sváteční hrou, které se nemůžete dočkat a stal se pravidelnou součástí každoročního koloritu, kterou neberete jako sváteční událost, ale jako samozřejmost. Stal se pravidelnou součástí každoročního koloritu se vším, co k tomu patří. A tak není divu, že ještě než se stihl obehrát pořádně PES4, už je tu PES5.

Pro Evolution Soccer 5 Nejistota
PES dospěl už relativně dávno. I když tak díky tomu PES i letos už druhým rokem žádné zásadnější novinky nabídnout nemůže, přesto je znatelně jiný, než díl předchozí. Ne díky změně ovládání, ne díky řadě novinek, ne díky změně v pojetí simulace. Jen a pouze díky změně tempa hry, která opětovně dá zpočátku vámi zažitým mechanismům a automatismům na frak. A to troufám si říci, že výrazněji než v předchozích letech. Zatímco v předešlých třech dílech byl evolučním trendem především důraz útočnou hru a tedy na rychlejší, přesnější a ovladatelnější dribling hráčů s míčem, letos udělali Konami tak trochu čelem vzad směrem k prvnímu PESu a akcentu na nikoliv rychlejší, přesnější a ovladatelnější, ale realističtější dribling. Míč si teď hráči dávají při běhu citelně víc od nohy, díky čemuž v běhu dřív běžné prudké zasekávačky a otočky příliš nezabírají. Ani při pomalejším vedení míče nejde tak snadno a lehce kličkovat mezi obránci jako dřív a naopak odstavit hráče od míče jde rozhodně snadněji. Vzájemné střety obránců s útočníky už tak nejsou otázkou dlouhé přetahované a vzájemného strkání, ale zpravidla při fyzickém kontaktu Pro Evolution Soccer 5 po několika krocích končí odstavením od míče ať čistě či faulem. Fauly obecně jsou pískány podstatně přísněji a tedy i podstatně častěji, což jde ruku v ruce s uvedenými změnami a nutí vás k obezřetnější a kombinačnější hře. Hráči nadále umějí úžasné ekvilibristické kousky s míčem a nadále jsou proti prvnímu PESu schopni předvádět individuální akce, nad kterými nelze než obdivuhodně hvízdnout, ale veškeré jejich provedení je výrazně náročnější než tomu bylo v posledních třech dílech, protože díky autentičtějšímu driblingu a důraznějším fyzickým soubojům o míč můžete přijít mnohem snadněji než v předchozích třech dílech. Snaha o větší vybalancování útočné a obrané fáze hry je díky tomuto kroku evidentní a jak se během prvních zápasů přesvědčíte na vlastní kůži, evidentní je i to, že ta snaha přináší své ovoce a nutí vás měnit rychlý útočný styl hry praktikovaný v předchozích dílech.

Pomalejší a náročnější PES5 nemusí být obzvláště jeho mladším fanouškům zrovna dvakrát po chuti.

Pro Evolution Soccer 5 Mírně zpomaleno bylo letos rovněž i tempo samotné hry, což si samozřejmě společně s náročnějším driblingem vyžádá změnu v načasování všech akcí. Přidejte si k tomu opětovně vylepšenou, zdvojování snadno schopnou AI i věrohodnější fyziku pohybu míče a máte před sebou PES, kde ve výsledku musíte mnohem více a trpělivěji kombinovat a do kombinace mnohem častěji zapojovat všechny řady vašeho týmu, protože individuálními akcemi si rozhodně nevytvoříte tak snadno tolik místa jako dříve. Když už si ho ale vytvoříte, bude se vám povětšinou o něco jistěji zakončovat. Řekl bych, že letos konečně Konami našli a přesně trefili rychlost růstu síly střely, což vám umožní mít nad nimi přesnější kontrolu a obzvláště zakončování z větších vzdáleností je jedna radost. Stručně řečeno, letos vás čeká nejen nutnost adaptovat se na odlišný timing všech akcí, ale i nutnost adaptace na dost odlišné tempo a balanc mezi jednotlivými fázemi vaší hry. Což opětovně znamená, že zpočátku budete mít s PES5 díky návykům z PES4 problém, protože osvědčené a zažité fungovat po startu nebude.

Euforie
Pro Evolution Soccer 5 Je bez debaty, že letošním ročníkem provedené evoluční změny ve svém souhrnu opětovně přibližují sérii blíž imitované realitě. Nicméně letos si po dlouhé době skutečně nejsem dvakrát jist, jestli všechny tyhle změny budou všemi přijaty s otevřenou náručí, protože pomalejší a náročnější PES5 nemusí být obzvláště jeho mladším fanouškům zrovna dvakrát po chuti. Osobně tuhle změnu kvituji s povděkem a PES5 je po dlouhé době prvním PESem, který se mi líbí víc než předchozí prakticky od prvního zápasu, nicméně zdali tento krok znamená skutečně nejen realističtější, ale i lepší PES, ukáže čas a především nesčetná multiplayerová klání, která nevybíravě odhalí všechna jinak přehlédnutelné nedokonalosti. Potěšitelné je, že ty, které kazily minulý ročník, byly očividně zpacifikovány. Až příliš snadné a časté skórování po nahrávkách z křídel na střed je minulostí díky pomalejšímu tempu a lepší AI, zvládající lépe pokrývat i hráče z druhé vlny. Totéž platí i o flegmatických gólmanech z PES4, mnohdy tupě přihlížející, jak se jim z dálky viditelná střela vesele šine do sítě. Ano i tady občas jen bezmocně přihlížejí gólu, nicméně nyní již v situacích, kdy je to z jejich pohledu pochopitelné a uvěřitelné.

Pro Evolution Soccer 5

Vzhledem k absenci skutečných novinek na sebe letos strhávají pozornost drobné, zdánlivě nepodstatné detaily.

S povděkem rovněž kvituji, že při rozehrávání se tentokrát budete muset snažit víc než dříve vnímat situaci z pohledu nahrávajícího hráče. Je sice fajn, že vy krásně vidíte, kde je kdo volný, ale pokud dotyčný není stejně dobře viditelný i z pohledu nahrávajícího, nahrávka většinou přesná nebude a na okamžité milimetrově přesné nahrávky z otoček a patičkami tak zapomeňte. Totéž platí i o rychlých nahrávkách z první, kdy hráči nedáte čas si míč zpracovat. Pokud v takovýchto situacích nemá adresát nahrávky kolem sebe dost volného místa, zpravidla vám míč soupeř jednoduše sebere. Bez rozvahy a přehledu se tak v kombinaci neobejdete, což platí letos víc než kdy před tím.

Quo vadis, PES?

S každým dalším dílem PESu a s každým dalším jeho krokem k dokonalosti imitace reality se nemůžeme nezeptat sami sebe, kam dál ještě může PES jít. Pomineme-li tradiční volání po kompletním licencování, lepším komentáři a přidávání drobných detailů, případně odstraňování objevených prohřešků, už toho věru moc k zlepšování není. Letos Konami naznačili, že dál by se PES mohl a měl ubírat směrem k optimálnějšímu vybalancování útočných a obraných fází hry, což je směr hodný následování, nicméně vzhledem k tomu, že letos to Konami docela trefili, není to směr, kterým se dá ubírat příliš dlouho. Naštěstí pro tvůrce jsou za dveřmi next-gen konzole, díky nimž čeká PES opětovně dramatický skok v online podpoře a v technické stránce věci, díky níž - s dalšími, řekněme dvěma díly - otázka „quo vadis“ tak trochu zmizí ze zorného pole. To nicméně ovšem nemění nic na skutečnosti, že za chvíli se PES může dostat do bodu, kdy už v rámci hratelnosti nebude co zlepšovat a změny se můžou stát jen změnami pro změny. Nota bene, budou-li v Konami držet tyhle zběsilé roční intervaly. Teď však smutnění z nevyhnutelného stárnutí PESu stranou, zanedlouho nás čeká první negt-gen verze PESu pro X360 a PS3 a velmi pravděpodobně i jeho zlatý věk. A navzdory mírné melancholii nad PES5, se toho dalšího nemůžeme dočkat.

Pro Evolution Soccer 5 Vzhledem k absenci skutečných novinek v rámci série na sebe letos i čím dál tím více strhávají pozornost drobné, zdánlivě nepodstatné detaily, které ale ve výsledku umocňují celkový dojem ze hry. Dodatečně udělované karty, v průběhu hry se na trávníku svíjející zranění hráči, prostřihy na 3D diváky, smysluplněji ponechávané výhody, lépe - ve stylu PES3 - ošetřené zahrávání přímáků, sníh na hřišti v zimním období, dva nové ekvilibristické kousky s míčem, několik nových licencovaných klubových týmů i několik nových stadionů či online podpora u PS2 verze (tu jsme bohužel neměli zatím příležitost otestovat, takže se k ní možná vrátíme v samostatném článku; pozn. redakce). Detaily, detaily, detaily a zase detaily. PES už je ve fázi, kdy je možné se radovat toliko převážně z nich, protože navenek na stávající generaci konzolí kromě nich něco jiného příliš nabídnout nemůže. A ostatně ani nemusí. Jistě kompletní licence na hráče, kluby i více světových lig by PESu rozhodně neuškodily, což platí i o nahrazení každoročně úsměvného komentáře párečku Brackley & Brooking skutečně pořádným komentářem, ale PES se obejde bez problémů i bez nich.

Pro Evolution Soccer 5 Melancholie
Tak trochu je PES v současné době ale i ve fázi, kdy se bez větších novinek musejí obejít i jeho herní módy, ale zároveň i ve fázi, kdy se bez jeho nejlepších herních módů obejdu tak trochu i já. Master League i dokonale podaný tréninkový mód jsou samozřejmě zpátky v plné polní se všemi jejich přednostmi a nadále díky tomu patří k naprostým špičkám ve svém žánru. Jenže koho z veteránů série bude bavit už třetí rok po sobě v krátkém časovém rozpětí již po xté absolvovat tu dlouhou, náročnou cestu Master League za týmem svých snů či přímo na její vrchol? Kdo z veteránů série vydrží bavit se delší dobu při opětovném, byť dokonale podaném učení se základům PESu?! Jistě, není chybou PES5, že věci blízké dokonalosti jde vylepšovat poměrně těžko, i když konkrétně v případě Master League by možná nebylo ke škodě aplikovat některé její možnosti na klasické ligové soutěže (první vlaštovka, letos se hrají v rámci lig už i ligové poháry), případně tyto udělat součástí Master League. Případně sehnat oficiální licence k Lize mistrů či poháru UEFA, ale to už bych asi chtěl trochu moc. Na adresu tréninkového módu, jakož i ostatních

Klady a zápory

Plus Bezkonkurenční hratelnost
Plus Realističtější dribling
Plus Vyladěnost všech složek hry
Plus Dostatečně odlišný proti loňskému dílu
Plus Online podpora i u PS2 verze

Mínus Tradičně komentář
Mínus Tradičně nekompletní licence

klasických herních režimů (liga, poháry, exhibice) se připomínek dobrovolně vzdávám, protože tam není už léta co vylepšovat a žádné mě nenapadají. Nicméně i tam, kde mě nějaké napadají, nelze brát jako chybu PESu, že mi prostor pro ně nechává.

Chybu třeba dost možná hledat v sobě. Po bezmála deseti letech strávených s PESem a při živých vzpomínkách na euforické nadšení z všech jeho „prvních krůčků“, podmíněné i čekáním na ně, se nemůžu letos neptat sám sebe jestli opravdu má PES s jeho životností zapotřebí každý podzim nový díl, byť bude o něco jiný i lepší než ten předchozí? Opravdu je zapotřebí rutině rok co rok přesedat plynule ze starého PESu na nový a přijít o mezičas vyplněným napjatým čekáním? Opravdu chce být PES nonstop konzumován, aniž by nám dal šanci mít doopravdy hlad? A potřebujeme my opravdu každý rok nový PES? Odpovědi na tyto lehce kacířské otázky jsou samozřejmě na každém z vás a koneckonců mnohým z vás možná přijdou nemístné, dokud se PES zvládne vnitřně rok co rok vyvíjet a přibližovat blíž a blíž skutečnosti, což PES5 bezpochyby zvládl. Rutině a s nenucenou přirozeností. A opětovně je nejvěrnější reinkarnací skutečného fotbalu, což už letos ovšem není euforické zvolání, ale jen konstatovaná samozřejmost.

Pro Evolution Soccer 5
Výrobce/Vydavatel Konami/Konami
Platforma PlayStation 2, Xbox
Multiplayer: ano
Vibrace/Analog: ne/ano
Paměťová karta: 2 320 kB
Verdikt: Další z řady rychlých, ale jistých kroků PESu na cestě za dokonalostí imitace reality.
Hodnocení: 90% (info)

Autor:
  • Nejčtenější

Zveřejnil tajné vojenské dokumenty, aby dokázal, že je ve hře chyba

Nadšenec do vojenské simulace War Thunder zašel během internetové debaty o hře až příliš daleko. Aby vývojářům ukázal,...

Nová hra od Amazonu ničí drahý herní hardware, pozor na ni

Ačkoliv má New World od herních studií Amazonu poměrně úspěšný start, pověst jí kazí ohlasy od hráčů, kterým zničila...

RECENZE Chernobylite: návštěva zamořené zóny nebyla nikdy děsivější

Co byste udělali, abyste zachránili milovanou osobu? Někteří by pro to zpřetrhali samotný čas a prostor. A právě to se...

Hlavním hrdinou Zaklínače neměl být Geralt, prozradili tvůrci kultovní hry

Vývojáři dnes už legendárního počítačového RPG prozradili, že podle původních konceptů počítali s tím, že si každý hráč...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vývojáři končí s protipirátskou ochranou Denuvo. Zpomaluje počítač

Reputace protipirirátské ochrany Denuvo utrpěla v posledních dnech vážné šrámy. Nejdříve bylo prokázáno, že má...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

RECENZE: MediEvil je zbytečný remake plný nedotažeností

Další klasický titul MediEvil se dočkal remasterované verze, respektive remaku. Jde o sentimentální záležitost, která...

RECENZE: Elite Dangerous: Odyssey je odfláknutý přídavek za cenu plné hry

Rozšíření Odyssey vesmírného simulátoru Elite Dangerous slibovalo už tak komplexní hru rozšířit o další vrstvu....

RECENZE: Pobouřil Číňany a dva roky nešel koupit. Jaký je horor Devotion?

Tchajwanský horor Devotion způsobil před dvěma roky obrovský poprask. Vývojáři do něj nenápadně propašovali na první...

RECENZE: The Medium je jak z jiného vesmíru, baví i štve zároveň

Hororová adventura The Medium je jednou z prvních exkluzivit pro novou generaci konzolí, těžko ovšem předpokládat, že k...

Dabéři Naked Attraction: Byli jsme v šoku, že něco takového může vůbec existovat

Nahota je televizní evergreen a stále dokáže diváky přikovat u obrazovek. Počátkem devadesátých let to bylo Tutti...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Neteř princezny Diany se vdala. Vzala si o 32 let staršího miliardáře

Lady Kitty Spencerová (30) se vdala. Neteř princezny Diany si vzala jihoafrického módního magnáta Michaela Lewise (62)....

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...

Královská rodina znovu pohromadě. Palác ukázal společné foto

Členové švédské královské rodiny se po delší době opět setkali. Snímek, na kterém je král Carl XVI. Gustaf (75) s...