The Elder Scrolls: Arena - prababička Morrowindu

  12:00aktualizováno  28. dubna 10:02
U příležitosti desátého výročí série The Elder Scrolls vydala Bethesda první díl Arenu jako freeware. Každý si tedy můžete zahrát hru, která se stala základem jedné z nejpopulárnějších sérií RPG, jejímž zatím posledním dílem byl Morrowind.

The Elder Scrolls: Arena

Platforma: Freeware
Výrobce: Bethesda

Stáhnout

ArenaJe vám název hry povědomý? Nebo alespoň jeho část? Pokud jste fanoušci RPG, pak vaší pozornosti jistě neunikla hra The Elder Scrolls III: Morrowind. Morrowind však byl již třetí pokračováním, před nímž byly vydány Arena (1994) a Daggerfall (1996). Letos slaví Bethesda deset let od vydání série a rozhodla se Arenu vydat jako freeware. Když hra vyšla v roce 1993, již přes rok světu RPG vládla legenda vývojářského týmu Looking Glass Ultima Underworld. Žánr RPG má však legendárních sérií víc a Arena zahájila slávu jedné z nich. Pokud vás pohltil obrovský svět Morrowindu, ve kterém jste se mohli procházet celé týdny, pak si jistě dovedete představit, co způsobila Arena před deseti lety, když nabídla nespočet dungeonů a přes stopadesáttisíc slov komentujících hlavní příběh. Přidáte-li si k tomu vynikající RPG systém, mnoho postav, máte tady jistý hit. Není divu, že fanoušci pak přehlédli i některé mušky na kráse.

ArenaThe Eldor Scrolls: Arena je RPG viděná pohledem první osoby. Jako u každé hry tohoto žánru začínáte vytvořením vlastní postavy. Vybrat si můžete z 8 ras a 18 povolání a ke zvolené kombinaci byste měli přihlédnout i při volbě provincie. Hlavní příběh není vůbec podstatný, protože během hry budete plnit tolik postranních questů, že na něj úplně zapomenete. A to je právě na Areně tak přitažlivé. Máte obrovskou volnost pohybu, můžete se kdykoliv a kamkoliv odchýlit. Každá postava a povolání vám vytvoří unikátní kombinaci vlastností, takže každé hraní vám bude připadat unikátní a ke konci dospějete odlišnou cestou. Dokončení hry vám zabere mnoho hodin, k základnímu splnění musíte projít minimálně 16 hlavních dungeonů. Svět Tamrielu má v Areně přes 400 měst a je rozdělen do devíti provincií. Dle slov autorů odpovídá 120 miliónům čtverečních kilometrů plochy ve skutečnosti. Při vaší pouti se zaznamenává čas a datum v závislosti na ušlé vzdálenosti. Podle toho se řídí otevírací doby v obchodech (pokud se nechystáte "nakupovat" jinou cestou :-), svátky ve městech a další. RPG systém je založen na unikátní kombinaci vaší postavy s osmi vlastnostmi, ale i 2500 unikátních magických předmět, které lze kombinovat s 80 efekty.

ArenaVzhledem ke stáří hry si budete muset zvyknout na předpotopní grafiku s obřími kostičkami. Já měl při prvním prozkoumávání terénu problémy, protože vodní kanály a další místnosti vypadaly docela nevinně, ale ve skutečnosti šlo o důmyslné pasti. Hra byla napsána pro operační systém DOS, takže pokud máte nový počítač, budete pro spuštění potřebovat DOSovský emulátor. Mně osobně ovšem zklamal, protože hra běžela hodně trhaně. Snad budete mít více štěstí :-). Ve hře je hudba i zvuky. Ty nejsou právě nejkvalitnější, ale alespoň vám dávají přibližné informace o směru a vzdálenosti nepřátel. Ovládání je trochu nepraktické, veškerý pohyb se ovládá myší, což je po několika hodinách hraní velmi otravné. The Elder Scrolls Arena sice patří mezi herní staříky, ale přesto si při jejím hraním užijete spoustu zábavy. Vždyť většina vlastností a RPG systém se zachovaly i v ostatních pokračováních série a Arena je čistokrevným příbuzným Morrowindu.


Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

The Last of Humans představuje: Nejhlasitější zombie v historii

The Last of Humans

Nemrtví v této akci jsou asi tak rychlí, jako zabržděný parní válec. Ale to této „hororové“ hře vůbec neubírá na kráse.

King‘s Comfort, aneb, co dělá Norman Bates během dlouhých nocí

Northbury Grove: King‘s Comfort

Zdánlivě liduprázdný motel je skvělé dějiště tradiční „vyvražďovačky“. Tohohle maniaka není tak snadné setřást.

Smrt v REZ PLS není pro dvě kouzelnická nemehla překážkou

REZ PLS

V této velice pěkné, ale technicky nedokonalé plošinovce vám nepomůže ukládání pozice, ale síla přátelství… A taky...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTRIKÁŘ - I ABSOLVENT

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj, Zlínský kraj
nabízený plat: 26 000 - 28 000 Kč

Najdete na iDNES.cz