Temelín - braňte jadernou elektrárnu

  12:00aktualizováno  29. března 2003 11:53
Co čekat od hry z prostředí nejpopulárnější české elektrárny? Budete procházet úrovně jednu za druhou a v davu lidí tísnících se před branami Temelína likvidovat vybraná individua, přičemž jiným se hlaveň vaší zbraně zase musíte vyhnout. Vlastně je to něco na způsob ""zastřelte si svého demonstranta"".

Temelín

Platforma: Freeware
Výrobce: OkSoftware

Stáhnout

Temelín

"Temelín byl spuštěn!", "Temelín má poruchu!", "Potřebujeme vůbec Temelín?" a desítky dalších nadpisů článků, otázek, demonstrací se již na toto téma prodiskutovalo, napsalo a uspořádalo, ale jak je v té naší republičce zvykem, nic se nevyřešilo. Samozřejmě tato hra také nic nevyřeší, jenže my Češi máme zlozvyk hned, jak se u nás stane nějaký skandál nebo praskne aférka, vymýšlet SMSky, vtipy a někdy i udělat hru. A protože žádná gameska s podobnou tématikou se zatím neukázala (jestli se nepletu, což se může stát), tak se jeden začínající programátor, který si založil tým OkSoft, rozhodl, že by neškodilo takovou hru udělat. No, a hned si povíme jak to dopadlo.

Každá správná hra by měla mít svůj příběh a tato hra se asi za správnou považovat chce, ale zvolila jinou formu tzv. vedení dějem. Před každým novým levelem je srozumitelný, pěkně napsaný příběh, například proč tam běhá ten dědek s holí. Ale abychom nepředbíhali, začátek prvního kola vypadá asi takto:
Právě se zvedla nová vlna protestu proti Temelínu, a tak jsi byl povolán, aby jsi situaci uklidnil. Máš tedy za úkol v časovém limitu zneškodnit celkem 30 fanatických sabotérů, kteří chtějí Temelín za každou cenu zastavit, a tak plánují, že ho vyhodí do vzduchu. Pokud Sabotér stihne doběhnout až k zamčeným dveřím, tak ti ubere 500 časových jednotek. Pak se před budovou pohybuje skupinka malých dětí, kteří za nic nemůžou, a tak za zastřelení dítěte zaplatíš 250 časových jednotek. Je samozřejmé, že nesplnění této mise znamená konec Temelína a zároveň i tvojí kariéry.

Tak tohle by byl takový úvod do hry. Poté, co si přečtete tuto vyhlášku, vás hra přesune před Temelín a tam už vás čeká práce. V prvním kole máte za 2000 časových jednotek zlikvidovat 30 šílených fanatiků, kteří se podle mě podobají známému Kennymu ze South Parku, Temelín alespoň ta jejich kapuce - no posuďte sami. Jenže ona to není vůbec legrace, protože ty, které byste chtěli odpálit, se bohužel schovávají za nevinné, a tak vám nezbývá než zkusit, jestli máte dobrou mušku. Jenže to může dopadnou špatně a taky to tak často dopadá :o). Postupně se přidávají další postavičky, které nevědomky blokují průchod "spravedlnosti" a to jsou ženy, které obdivují nádhernou stavbu, a protože ženy se střílet nemají, za každou zabitou ženskou budeš mít mínus 250 časových jednotek.

Stejným způsobem se zdůvodňují i ostatní kolemjdoucí. Například v jiné misi se zrovna porouchal reaktor a sbíhají se technici, opraváři a experti. K tomu se přimotají ještě Jihočeské matky a děti a zrovna tu samou chvíli si taky sousedi vzpomněli, že by mohli Temelín vyhodit do vzduchu. Nebo jindy si někdo vzpomene a pozve japonské jednotky Kamikadze, které jsou neobyčejně rychlé, a mezi vší tou spoustou lidí je dost těžké se zorientovat.

Další z vylepšení je například to, že v některých levelech vám dají opravdu příšerně málo času, ale naštěstí třeba při havárii reaktoru přijíždějí opraváři, technici a experti, a tak za každého vpuštěného (k otevření se používá pravé tlačítko myši) dostanete 50 jednotek času, jenže když to bude terorista, tak zase naopak mínus 750.

Temelín

Hru začínáte v zajímavě působícím (a podle mne i pěkném) menu - stručné, jasné, věcné, tentokráte žádné setupy a nastavení, protože hra je standardně optimalizována pro všechny počítače. Všechno se děje pouze na jedné lokaci - před Temelínem u vstupní brány. Pokud prohrajete, obrazovka se zatřepe a objeví se nápis Game over, kde už zbyla jen ta brána a kolem tma.

Grafika se snad v této hře vůbec nedá hodnotit, obzvlášť s ohledem na to, že hra je od začínajícího člověka, který dělá bez nároku na finanční zisk, leda tak pro prestiž, která se stejně nakonec většinou nedostaví. Ale jinak se mi taková trochu srandovněji pojatá grafika líbí. Zábavy a hratelnosti je zde dost a dost, hra hýří vtipem, zkrátka je to taková zdravá relaxační oddechovka.

Autor:
 

Nejčtenější

Další z rubriky

King‘s Comfort, aneb, co dělá Norman Bates během dlouhých nocí

Northbury Grove: King‘s Comfort

Zdánlivě liduprázdný motel je skvělé dějiště tradiční „vyvražďovačky“. Tohohle maniaka není tak snadné setřást.

Mandagon je nádherná a rozjímavá hra s nádechem východních kultur

Mandagon

Po grafické a hudební stránce překrásná arkáda Mandagon vás provede světem, kde se nebojuje ani neumírá, ale medituje.

Smrt v REZ PLS není pro dvě kouzelnická nemehla překážkou

REZ PLS

V této velice pěkné, ale technicky nedokonalé plošinovce vám nepomůže ukládání pozice, ale síla přátelství… A taky...

Najdete na iDNES.cz