Sublive - hon na ponorku

  12:00aktualizováno  27. prosince 5:34
Na hladinu oceánu plného freewarových her z celého světa se nedávno vyhoupl tuzemský křižník nesoucí název Sublive. Akčněji laděným povahám slibuje dlouhou zábavu a desítky a stovky nejrůznějších nepřátel, ostatním pak přinejmenším zajímavě strávené předvánoční a pohodové odpoledne.

Sublive

Platforma: Freeware
Výrobce: NoName software

Stáhnout

Tuzemský tým, jehož jméno je shodou náhod totožné s názvem známé slovenské kapely NoName, nám tentokrát přináší poměrně neotřelou akční hru z prostředí, jemuž se zpravidla počítačoví tvůrci vyhýbají obloukem - prostřední námořních bitev. Tentokrát ovšem zapomeňte na to, že byste v roli anglického piráta potápěli španělské fregaty plující do Ameriky pro suroviny a s jedním okem zakrytým neprůhlednou černou páskou, kůlem místo nohy a papouškem na rameni okrádali lodě obchodníků. Sublive se totiž odehrává na časové ose trochu dál do současnosti. Konkrétně v době lítých válečných konfrontací ponorek, křižníků a letecké podpory.

SubliveV době kdy je rozbouřené moře nasáklé krví mrtvých námořníků, znečištěné splodinami ze zničených lodí a plné kusů zrezavělého železa místem častých vojenských střetů a rozhodnutí o životě a smrti, se na jeho neklidnou hladinu vydává nevelký křižník, jehož kapitánem se stanete jen a jen vy. Vy povedete veškeré jeho budoucí akce, ať už defenzivní nebo ofenzivní, vy budete tím, kdo se bude obrazovce s neoblíbeným nápisem "game over" zodpovídat ze svých předchozích neúspěchů. A jen a pouze vy budete mít kontrolu a moc nad zničením či nezničením spousty nepřátelských ponorek čekajících na svou příležitost k vypálení neskutečně rychlých torpéd.

Hra jako taková je stejně jako většina typicky dvojrozměrných akčňáren vcelku jednoduchá, což v praxi znamená, že se její ovládání omezuje pouze na použití těch opravdu nejnutnějších kláves. Vaše lodička, která, zřejmě na popud jednoho z tvůrců hry, neustále pluje dokolečka podél okraje obrazovky, má na výběr z trojice, resp. čtveřice použitelných a dobře využitelných příkazů. Loď můžete totiž buďto zpomalit (stisknutím šipky doleva), nebo zrychlit (stisknutím šipky doprava) a dotěrné ponorky naopak pro změnu sestřelit a to snadným zaměřením a kliknutím na levé tlačítko myšítka. Poslední, bonusová kontrolka - kliknutí na pravé tlačítko vašeho zašňůrovaného domácího mazlíčka - je funkční pouze v určitých vymezených případech a způsobí zavolání vzdušné podpory, která vždy na zadaném území provede kobercový nálet.

SubliveVzhledem k tomu, že hra ani zdaleka nepůsobí komplexním dojmem (a díky bohu se o to ani nesnaží), pokusili se tvůrci onen jistý takto vzniknuvší deficit variability nahradit a to přidáním vícero odlišných levelů a samozřejmě také přidáváním vylepšených bonusů a přídavků a lepších nepřátel. Snaha tvůrců ovšem v tomto případě evidentně příliš nesplnila své velké očekávání. Levely jsou si podobné skoro jako vejce vejci, nepřátelé jakbysmet o prostředích a hratelnosti nemluvě - stručně a jasně řečeno - dlouhá doba hraní není zrovna něco, co by hráče na této nové tuzemské freewarovce byť jen vzdáleně dominovalo.

Za co se ale Sublive rozhodně stydět nemusí je velice kvalitní a ideálně střídmě nakreslená grafika. Načítání hry tak netrvá déle, než je nezbytně nutné, hraní se tváří být celkem efektním a přitom se v jejím jádru pudla skrývá jen základ podprůměrné akční akčňárny. Tou ale Sublive rozhodně není - vládne totiž prakticky všemi předpoklady, které musí splňovat úspěšná a oblíbená hra tohoto žánru - je velmi hratelná, zábavná a díky speciálním různorodým obsaženým bosům také velice různorodá.

Přesto ale Sublive není hrou pro široké hráčské publikum. Většině z váš totiž, přiznejme si, mořské bitvy či čokoliv s mořem související vůbec nic neříká a pro ty také Sublive určen není. Naopak vhodnou volbou je pro ty, kterým jednak tento typ hry dlouho chyběl a jednak pro všechny náruživé střelce (myšleno střelec od slova střílet) slušným odpoledním odreagováním.

Autor:
 
Témata: Loď

Nejčtenější

Další z rubriky

Smrt v REZ PLS není pro dvě kouzelnická nemehla překážkou

REZ PLS

V této velice pěkné, ale technicky nedokonalé plošinovce vám nepomůže ukládání pozice, ale síla přátelství… A taky...

The Last of Humans představuje: Nejhlasitější zombie v historii

The Last of Humans

Nemrtví v této akci jsou asi tak rychlí, jako zabržděný parní válec. Ale to této „hororové“ hře vůbec neubírá na kráse.

Crypt Worlds jsou ukázkou designérského génia a šílenství

Crypt Worlds

Dohrání málokteré hry ve vás zanechá takovou duševní a mentální prázdnotu. A málokterá hra je tak divná, jako Crypt...

Najdete na iDNES.cz