Snakes - hadi tak trošku jinak, po česku

  12:00aktualizováno  29. března 2003 12:16
Vzpomínáte si na Qbasicovské Nibbles, nebo na handeldy od Vietnamců a hru Hadi (Slinky)? Pak vězte, že český tým Nova Software pojmul tento nápad po svém, udělal barevnou PC verzi na toto téma s osmnácti náročnými levely a co je podstatné, svůj výtvor nabízí zcela zdarma.

Snakes

Platforma: Freeware

Stáhnout
Snakes

Stále častěji se nám stává, že se nám ozývají autoři původních českých herních titulů s tím, že by byli rádi, kdybychom zveřejnili jejich plnou hru na našich stránkách tak, aby se o ní dozvědělo co nejvíce lidí - a my jim samozřejmě s radostí vycházíme vstříc a to hned z několika důvodů. Zaprvé máme v naší rubrice originální kousek z dílny domácích tvůrců, což nás těší už proto, že jsme český server a jak už jsme několikrát zdůrazňovali, domácí herní scénu preferujeme. Zadruhé zviditelníme tento jejich titul a vzhledem k tomu, že pro tyto autory je jejich jedinou odměnou oblíbenost vytvořené hry, jsme rádi, že můžeme alespoň tímto způsobem ocenit jejich úsilí. No a konečně zatřetí potěšíme naše čtenáře, neboť se jim po stáhnutí dostane do ruky kousek, který v mnoha případech ještě nikdy neviděli a navíc vědí, že jej vytvořily šikovné české ručičky. A proč tady o tom všem hovořím? Hra Snakes, kterou vám dnes představujeme, totiž patří právě do této kategorie. Na svědomí ji má tým Nova Software a k dispozici nám ji dal koncem minulého týdne. Pojďme se tedy podívat na to, co za hru vám to dnes vlastně dnes přinášíme.

Snakes

A tak Theodoric, jak už to tak bývá, projíždí na hnědém silném koni jménem Aaron pustým a ponurým lesem. Je unaven a hladov, avšak v jeho duši plá oheň pomsty. Jak už to v takových příbězích chodívá, dá se očekávat po jeho boku věrný sluha. Avšak nikoliv, Theodoric, celým jménem Theodoric z Ashley, lord a princ Kumčský, jede zcela sám. "Stát!" Aaron se po silném škubnutí Theodoricově vzepjal na zadní a stanul před nevelkým stvořením, které by se alespoň při troše dobré vůle a velice bohaté fantazii dalo nazvat člověkem... Tak takhle nějak vypadá počátek textu, který vás má navnadit ke hraní této hry a když si domyslíte, že v pozadí běžícího textu je temný ponurý les, rázem nabudete dojmu, že se jedná o nějaký dungeon nebo o adventuru. Byli byste však na omylu, kdybyste se nechali unést prvním dojmem.

Po jednoduchém projití si menu, kde si nastavíte svoje jméno, hlasitost hudby a zvuku, případně ovládání a také to, chcete-li hrát sami nebo s jedním spoluhráčem, se přesunete do hry a... a ne že by na vás vybafla tmavá obrazovka v ponurém lese, kdy v okolí slyšíte vytí vlků a z dálky na vás svítí jejich žhavé oči a sem tam se zablesknou vybělené tesáky. Snakes Přes obrazovku totiž proběhne nápis s názvem lokace a poté před sebou uzříte v dírách dva hady, z nichž vy jste ten žlutý (alespoň zpočátku) a máte za úkol nasbírat co nejvíc čísel od jedné do devíti. Opravdu tímto mě tvůrci hry dojali a musím dát zapravdu jejich slovům na domácí stránce hry: "Jedná se o akčně logickou hru se strhujícím příběhem, který vás vtáhne do krutého a mystického světa dávnověku." Krutý a mystický svět dávnověku jsem sice nezaregistroval, strhující příběh v úvodu však rozhodně ano.

Jak už jsem v odstavci výše napověděl, jedná se o logickou hříčku podobnou hadům z handeldů volně dostupných u Vietnamců na tržnicích a "u všech dobrých prodejců s elektrotechnikou :-)", či z populárních Nibbles. Neberte však Snakes jako kopii těchto legendárních gamesek, ale pouze jako přirovnání pro to, abyste si o hře dokázali udělat základní představu. Rozdílů je zde hned několik a to zásadních. Ten, který poznáte na první pohled je, že Snakes jsou barevné a mnohem lépe graficky zpracované, než Nibbles, na druhou stranu je zde znát, že hra je ve vývoji již několik let, takže grafika odpovídá roku 1994 - 1995. Snakes Druhý zásadnější rozdíl je v tom, že hrajete proti protivníkovi, který se vám snaží taktéž "krást" čísla, jejichž sbíráním získáváte potřebné bodíky, na druhou stranu tentokráte a už vám ze života neubírá naražení do sebe samého (můžete se přeplazovati), ale jen do okraje obrazovky, nástrah ve hře či právě do protivníka. Nutno říct, že trošku života vám ubírají také květiny na louce, čehož jsem si zpočátku nevšiml a objevující se červené tečky na své hadí kůži jsem přičítal spíše chybám grafiky či programu, nebo růstu mého plaza a spolu s jeho vyspíváním také objevování se "zmijí" čáry na zádech. Vaším úkolem je přežít co nejdéle (mě se to teda moc nedařilo a daleko jsem se nedostal) a probojovat se osmnácti nelehkými (jak tvrdí autoři a já jejich slova jen potvrzuji, resp. má neschopnost dostat se ve hře někam dále) úrovněmi. K postupu do té vyšší je pak zapotřebí mít na konci každé úrovně v případě hry hráč vs. PC více bodů, než protivník (toho docílíte sbíráním čísel od 1 do devíti (1 = 100 bodů, 9 = 900 bodů) a následném posbírání tří kuliček různé barvy. V případě, že jednu z nich sebere soupeř, jede se tentýž level od začátku.

Byť je hra po grafické stránce zastaralá a zvuky jsem nemohl testovat, neboť se mi je nepodařilo rozchodit, k downloadu vám ji rozhodně doporučím. Jste-li trpěliví a přemýšliví, rozhodně se vám bude líbit a podaří se vám všech osmnáct úrovní bez problémů projít. A nebude-li vám vadit ani ona grafika, můžete si být jisti, že minimálně na pár hodin vás hra už kvůli soupeření s protivníkem chytí. A konečně budete-li hrát Snakes ve dvojicích, neomrzí vás hodně dlouho a ten, kdo z vás prohraje předcházející duel, bude otravovat, abyste si s ním zahráli další partičku - to vám garantuji.

Autor:
 

Nejčtenější

Další z rubriky

Ve futuristické Safehouse roboti lidem nepomáhají

Safehouse

Budoucnost robotiky vypadá růžově. Budoucnost pro lidstvo zase tak moc ne. Žádná totiž nebude.

Crypt Worlds jsou ukázkou designérského génia a šílenství

Crypt Worlds

Dohrání málokteré hry ve vás zanechá takovou duševní a mentální prázdnotu. A málokterá hra je tak divná, jako Crypt...

Ananias je epická hra na hrdiny jak se sluší a patří

Ananias

Ananias vás možná nepřekvapí svou originalitou, ale perfektně kombinuje zažité a funkční prvky, které jsou v žánru her...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz