SimSheep 2 - být ovcí či nebýt?

  12:01aktualizováno  18. srpna 2004 3:03
Simulátor pro řízení letadla, města či třeba nemocnice je v počítačových hrách běžná věc. Ale aby někdo vytvořil simulátor ovce? To je bomba. Konečně se můžeme zblízka podívat, co se těm přežvýkavcům na beskydských stráních honí každý den hlavou. Vezmete na sebe zodpovědnost za život nebohého beránka?
70

SimSheep 2

Platforma: Freeware
Výrobce: Insane Arts´

Stáhnout

SimSheep2

Napadla vás někdy myšlenka, jaké je to být v ovčí kůži - pardon - vlně? Díky SimSheepu 2 máte možnost se s takovým všedním dnem ovce seznámit. Ve hře jste jakýmsi bohem, který řídí život malého beránka. Jen na vás záleží, zda z něj uděláte milé zvířátko, které se kamarádí se všemi ostatními v ohradě, nebo padoucha, který požírá své potomky a pořádá divoké párty. Na začátku váš svěřenec jenom pozná, co je dobré a co ne. O tom, na kterou stranu se však nakonec nakloní misky vah jeho života, rozhodne jenom hráč. Nejprve vás upoutá vtipné intro. V něm zachráníte jehňátko před elektrickou věží a stanete se uctívaným šéfem ohrady. Hru začínáte tak, že si založíte v jednom ze šesti volných oken, které vlastně slouží jako sejvy, novou farmu. Poté musíte nastavit vlastnosti vašeho svěřence. Dáte mu jméno a určíte jeho základní charakterové vlastnosti. Kliknutím na otazník vyberete jeden z předem nastavených profilů.

Během hry ovládáte pouze jednoho beránka. Zároveň však máte možnost pro druhé ovce v ohradě nakupovat různé doplňky na trhu. Kolem vašeho svěřence vidíte kolečko, které zobrazuje jeho auru. Na měření dobra nebo zla je tu stupnice od -100 do + 100 bodů. Vaším úkolem je udržet beránka naživu co nejdelší dobu. Většinu času mu tak zajišťujete 5 základních potřeb - jídlo, spánek, sociální kontakt, zábavu a záchod. Mimo to se musíte postarat, aby byl dostatečně tlustý (ale zároveň silný). V ohradě musíte i občas uklidit, aby ovce neonemocněly. Pojďme se na jednotlivé potřeby podívat blíže. U každé potřeby je sloupec, který signalizuje, jak je ovce hladná, unavená atd. Vedle jsou zase příslušná tlačítka - jíst, spát atd. Teď to možná vypadá jednoduše. Když je třeba ovce hladová, zmáčkneme jen tlačítko jíst. Ve skutečnosti je to trochu složitější. Všechny potřeby jsou vzájemně nějak propojené. Ospalá ovce je více hladová, pokud je však zase tlustá, nemůže s ostatními bojovat a snáze onemocní.

SimSheep2

Důležitým prvkem je kontakt s ostatními ovcemi v ohradě. Nad každou je malé kolečko, které signalizuje, co si o vás právě myslí. Svého beránka musíte udržovat v kontaktu s ostatními. Pokud budete chvilku ležet poblíž nějaké ovečky, zamiluje se do vás a vy můžete založit rodinu. Pokud se vám naopak nějaká ovce nelíbí, můžete s ní bojovat. K tomu ovšem musí být váš svěřenec dostatečně silný. Sílu zvyšuje běhání nebo skákání na trampolíně. Pamatujte, že byste měli mít alespoň 80 bodů síly, než se pustíte do mely, jinak to bude pravděpodobně poslední rvačka ve vašem životě. Zatím jsme se věnovali spíše všedním věcem ovčího života. Zajímavým zpestřením jsou večírky. Stisknutím tlačítka PARTY přijedou dva obrovské náklaďáky s obrovskými reproduktory a promění vaši ohradu v centrum zábavy. Přihrnou se tancechtivé ovečky z celého okolí. Z velkého sudu můžete pít pivo. Oslava je to opravdu divoká a většina účastnic ji nepřežije. Jako upomínka zůstanou v ohradě jen použité injekční stříkačky. Vždy po určité době musíte uklízet (tuto potřebu signalizuje v grafu položka ROOM). Stiskem tlačítka CLEAN vjede na plochu traktor, které odklidí produkty vašeho stravování či ovce, které nepřežily oslavu, či zemřely na nějakou nemoc. Na nemocné ovce si dávejte pozor, jdou vždy za vámi a mohou vás nakazit. Poznáte je jednoduše. Zeleně září a v jejich kožichu poskakují černé blechy.

SimSheep2

Do vaší ohrady můžete dokoupit různé věci. Nabídku vidíte v horním menu. Peníze získáváte trochu drsným způsobem. Sekáčkem označíte ovce, které odveze řeznické auto na jatka, a vy za každou obdržíte 1000 kreditů. Na trhu pak můžete koupit třeba televizor, trampolínu nebo léky. Pokud však chcete být zlá ovce, koupíte nejspíš drogy nebo elektrickou věž. Zajímavým zpestřením je i simulátor počasí, který vám ukáže předpověď na dva dny dopředu. Na rozdíl od televizních rosniček se tento vždy trefí.

Grafika je velmi pěkná a hlavně vtipná. Bohužel není ve hře vlastní hudba (s vyjímkou večírků :o))), což je docela škoda. Zvuky jsou zato perfektní. Nejvíce zamrzí hratelnost. Po delší době získáte dojem, že jde o pouhé monotónní přemísťování z místa na místo bez rozumného cíle. Na obranu je však třeba říct, že ovčí život takový skutečně je a příliš akce si ty chudinky prostě neužijí. Přesto doporučuji tento simulátor alespoň vyzkoušet. Je totiž výborný na pobavení a odreagování.

Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

60 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 92 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

Roulette Knight je nejbizarnější hra na hrdinu v historii lidstva

Roulette Knight

Hrdinská dobrodružství mají mnoho podob. Nemusíte zrovna zachraňovat svět. Stačí, abyste se snažili neprostřelit si...

There Was A Caveman vám připomene legendární Prehistoric

There Was A Caveman

Tahle skvělá plošinovka vás vezme přes hlavu kyjem a nechá vás vzpomenout na staré dobré časy slavných arkád...

Smrt v REZ PLS není pro dvě kouzelnická nemehla překážkou

REZ PLS

V této velice pěkné, ale technicky nedokonalé plošinovce vám nepomůže ukládání pozice, ale síla přátelství… A taky...

Najdete na iDNES.cz