Rush Hour - vnese do těla napětí a hrůzu!

  12:00aktualizováno  19. dubna 6:25
Pětiproudové silnice, neustálé kvílení motorů, klaxony a stovky automobilů v jednom okamžiku. To je jen stručná charakteristika neskutečně adrenalinového titulu Rush Hour, který dokáže do života vdechnout skutečnou hrůzu!

Rush Hour

Platforma: Freeware

Stáhnout

Rush Hour

Předpokládám, že podle výsledků ankety, která nedávno na Plných hrách proběhla, hraje většina z vás české hry ráda. A přestože tato freewarovka pochází z dílny českého tvůrce (pokud bych chtěl být přesný, tak tvůrci jsou dva - Pavel Budík a Tomáš Gregorovič), až tak česká zase není. Celý herní engine a jakékoliv popisky ve hře jsou totiž v jazyce anglickém, český je pouze textový manuál, který najdete v kořenovém adresáři hry. Ale protože angličtina snad není pro hráče takovým problémem jako jiné, méně používané jazyky, nevidím důvod, proč si tuto výbornou hru nepředstavit.

Kdo pamatuje a obdivuje dnes již legendární hry postavené na úkolu dostat se z jedné strany obrazovky na druhou tak, aby se vámi ovládané postavičce (žabičce, autíčku, atd.) nic nestalo, pravděpodobně bude tímto titulem uchvácen. Po celou dobu se totiž bude muset vypořádávat s úkolem jak co nejrychleji, ale přesto bezpečně, přeběhnout velmi rušné silnice. A musím už teď přiznat, že od levelu 15 a výše je to problém docela obtížný ...

Rush Hour

Samotné spuštění hry není vázané na žádnou instalaci, stačí rozbalit zazipovaný soubor a poté již vstoupit do hry poklepáním na příhodnou ikonku. Po krátkém a nikterak výrazném intru se dostanete do výše zmiňovaného anglického menu, kde máte na výběr z několika voleb. Předně můžete hru spustit a to hned dvěma rozdílnými tlačítky. První vyvolá mód Standard (popisu se budu věnovat v další části recenze), druhé spustí hru v režimu Car chase. Nepatrně níže se nacházejí dvě stejná tlačítka s tím rozdílem, že vyvolají tabulku nejlepších v daném módu. Chcete-li se tedy přesvědčit, že jste stále tím nejlepším, volte tyto tlačítka. Poté zde najdeme již jen volbu pro opuštění hry a o něco výše volnu pro nastavení zvuků - ono známé tlačítko OPTIONS.

Jak jsem zmínil výše, hru můžete spustit hned ve dvou nezávislých režimech. Ten první nese jméno STANDART a je postaven na klasickém principu již dříve známých her. Po celou dobu se vše odehrává na jedné jediné obrazovce, která se však s každým levelem mění. Na té jsou vykresleny nejrůznější silnice a dopravní uzly, které pro vás představují spolu s projíždějícími automobily velkou překážku. Vy se totiž nacházíte na vrchní části obrazovky a vaším cílem je co nejrychleji proběhnout dolů. Samozřejmě, bez kontaktu s projíždějícími auty, ten by totiž znamenal vaši smrt a nutnost opakovat level znovu. Podaří-li se vám tento úkol splnit, čeká na vás level další, s více silnicemi, s větši hustotou dopravy.

Druhý mód je nazýván jako Car chase a je vizuálně podobný prvnímu. Jiný je pouze smysl hry, který se stává poněkud drastičtějším. Vaším úkolem je nechat se srazit požadovaným počtem aut daného typu. Když nedej bože naběhnete do auta jiného, počet bodů se vám sníží o jeden. Hra končí v okamžiku, kdy vám dojde časový limit nebo úkol úspěšně dokončíte.

Rush Hour

Oba popsané módy hry sice nejsou žádnou novinkou na poli freewarových her, ale to přece nevadí. Důležité je, že autoři dokázali hře vdechnout jakousi atmosféru a ta vás bude provázet po celou dobu hraní. Osobně jsem však druhému módu nějak nemohl přijít na jméno, nijak mě nezaujal a dal jsem radějí přednost klasice u které jsem naopak zkysnul dlouhou dobu.

Grafické zpracování hry není dokonalé, řadí se spíše k lepšímu průměru. V pozdějších levelech se hra trošku seká a občas je třeba počkat, než se počítač s velkým počtem objektů ve hře vzpamatuje (testování na Celeronu 700 MHz a 576 MB RAM). Také zvuková stránka není nikterak promakaná, stereotypní melodie hrající na pozadí sice neobtěžuje, ale nic moc od ní nečekejte. Příjemný je tak pouze zvuk vydávaný při vaší smrti - tedy okamžiku sražení automobilem. Občas vynikne tak, že se skutečně leknete.

I přes mírné nedostatky zmíněné v předchozím odstavci si hra drží punc jisté kvality a určitě by neměla být přehlídnuta. Dokážete-li přenést přes srdce anglický jazyk v české hře, určitě si hru stáhněte!

Autor:
 

Nejčtenější

Další z rubriky

There Was A Caveman vám připomene legendární Prehistoric

There Was A Caveman

Tahle skvělá plošinovka vás vezme přes hlavu kyjem a nechá vás vzpomenout na staré dobré časy slavných arkád...

Ve futuristické Safehouse roboti lidem nepomáhají

Safehouse

Budoucnost robotiky vypadá růžově. Budoucnost pro lidstvo zase tak moc ne. Žádná totiž nebude.

Mandagon je nádherná a rozjímavá hra s nádechem východních kultur

Mandagon

Po grafické a hudební stránce překrásná arkáda Mandagon vás provede světem, kde se nebojuje ani neumírá, ale medituje.

Najdete na iDNES.cz