Physico - pyramida z kostek

  15:58aktualizováno  15:58
Logická hra, ve které budete z pyramidy kostek odebírat jednotlivé řady tak, abyste se s určenými kostkami nedotkli země. Pyramidy jsou přitom nestabilní, a proto je potřeba počítat s gravitací a trochou štěstí
67

Physico

Platforma: Freeware
Výrobce: Islands Team

  • jednoduchý koncept
  • podivná fyzika

Stáhnout

Physico 1Hra Physico je dalším účastníkem velké letní vývojářské soutěže Velkého Chytráka. Tedy přesněji byla, protože ji potkal nemilý osud a nakonec byla diskvalifikována. Způsobila to přítomnost automatické aktualizační funkce, která do hry doinstalovávala nové levely a opravovala chyby. Bohužel sem byla přidána již během soutěže, a tak nebylo možné zajistit, že ji nikdo nebude vylepšovat po uzavření výsledků. Je to trochu prapodivné (taková funkci je hráči jen ku prospěchu), navíc lze zakázat přístup programu k internetu, ale to ponechme na bedrech porotců. Každopádně je pravděpodobné, že bez diskvalifikace by se umístila v žebříčku pravděpodobně v první pětce nejlepších.

Jak již název napovídá, čekají nás hrátky s vědou nekompromisní a neoblíbenou - fyzikou. Konkrétně gravitací, s jejímiž důsledky se v životě potkáváme dennodenně. V každém levelu na vás čeká hromada kostiček postavená do věžiček, ze které budete muset odebírat kostky tak, aby červené skončily buď na černé kostce (pokud se zde vyskytuje) nebo libovolné Physico 1jiné. Za žádných okolností se ale nesmí dotknout země. Některé věže stačí postupně rozebrat, jindy trochu spoléháte na to, že se hromada se štěstím sesype na tu správnou stranu. Takový sesuv je prakticky nekontrolovatelný, protože mezi jednotlivými kliknutími musíte zhruba 2 vteřiny počkat. Hratelnosti to přidává trochu na napětí, ale v závěrečných pasážích naopak zbytečně zdržuje při čištění zatoulaných kostek, které již nijak nemohou hru ovlivnit.

Hlavním problémem Physica je paradoxně právě fyzika. Zcela jinak se chová kostka, pokud ji odeberete kliknutím vpravo nebo vlevo. Při odebírání spodních kostek se sice celá pyramida rozhýbá, ale na stejné úrovni ji nijak neovlivňuje zatížení plošinek a jejich hmotnost. Physico 3Odebrání velké kostky na páce tak ani nehne se sloupečkem čtyř kostek na druhé straně. To značně znedůvěryhodňuje celý koncept. V konečném důsledku tak mají kostky odlišnou velikost a barvy, ale je to jen otázka grafického ztvárnění. Bez váhového odlišení je Physico jenom prototypem fyzikálního enginu - respektive simulátorem pouhých kolizí.

Grafika je velmi jednoduchá, otázkou tedy je proč autoři nezapracovali alespoň na hudbě a zvucích. První chybí úplně a s jedním zvukem budete pouze hledat tlačítko k jeho vypnutí. Sázka na koncept byla hodně vysoká a bohužel nevyšla. Tvorba enginu evidentně zabrala většinu času a ještě se příliš nezdařila. Ve výsledku je Physico prostou klikačkou, u které se můžete na pár (desítek ?) minut odreagovat.

Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

67 %

Hodnocení čtenářů

48 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 16 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

Ve futuristické Safehouse roboti lidem nepomáhají

Safehouse

Budoucnost robotiky vypadá růžově. Budoucnost pro lidstvo zase tak moc ne. Žádná totiž nebude.

Tanks of Freedom je taktická hra pro líné stratégy

Tanks of Freedom

Pod líbivou retro slupkou této tahové strategie se skrývá shnilá a problémy prostoupená hra, o které se ani nedá říkat,...

Mandagon je nádherná a rozjímavá hra s nádechem východních kultur

Mandagon

Po grafické a hudební stránce překrásná arkáda Mandagon vás provede světem, kde se nebojuje ani neumírá, ale medituje.

Najdete na iDNES.cz