Penetrator 2 - skákačka nebo řežba?

  12:00aktualizováno  10. května 10:25
Dnes tu máme typického zástupce Jump&Run her, i když v tomto případě zde chybí ještě &Shot. Hezká plošinovka s mnoha překážkami, nepřátele všude okolo, k tomu široká paleta zbraní. Nezbývá, než vyrazit do boje.

Penetrator

Platforma: Freeware
Výrobce: Maggotmania

Stáhnout

Penetrator

Protože německy neumím, nemohu vám dost dobře přeložit zápletku této hry. Myslím si ale, že o nic podstatného vás tím nepřipravím a příběh hry si lze lehce domyslet. Vy jste superhrdina ve stylu Duke Nukema a máte osvobodit svět od vojáků, kteří mají opačné přesvědčení a pomalejší zbraně. V některých místech mi hra Dukena skutečně připomínala. Hrdina je podobný "týpek": tričko, černé brýle a občas prohodí nějakou drsnou poznámku ve stylu "Come get some!". Po nepěkném "intru", kde se vám pouze napíše, proč tu jste a kdo jste, se můžete pustit do hry. Ta celá vypadá jako klasická plošinovka, takže se pohybujete zleva doprava (samozřejmě můžete jít i zpět :-) a ve 2D pohledu překonáváte terénní nerovnosti. Občas musíte někam vyskočit nebo naopak přeskočit překážky jako vodní nádrž či oheň. Přes větší nerovnosti vás přenese skvělá pružina. Když na ni stoupnete, vystřelí vás až kamsi mimo herní plochu. Naštěstí zde nejsou žádné pasti ani propadla, takže při pohybu jsou nejtěžší situace, kdy musíte rychle udělat dvojskok přes úzkou plošinku. Nepříjemné jsou černé kostky s plamenem uprostřed. Právě ony vás nutí udělat několik skoků rychle po sobě, jinak vás spálí. Mnohokrát se mi stalo, že jsem měl pět životů, narazil jsem na obtížnou část s několika kostkami a už jsem se přes ně ani na pět pokusů nedostal. Vaši soupeři jsou pro vás častokrát menší nebezpečí, než tyto překážky.

Penetrator

Vojáci, kteří po vás střílí, jsou všichni stejní. To by mi tak moc nevadilo. Horší však je, že mají neustále stejné zbraně, které odpovídají vaší nejhorší pistoli. Střílí pomalu, ve stejném tempu, takže se boj s nimi brzy změní v monotónní: vyskoč - vystřel - počkej až vystřelí soupeř. Tímto způsobem se zbavíte většiny nepřátel, číhajících na vyvýšené plošině. Jediné nebezpečí vám hrozí, pokud stojí hned dva vojáci za sebou, ale i to není s výkonnější zbraní a trochou cviku problém. Zatímco soupeř je odkázán na zmiňovanou pistolku, vy máte mnohem větší arzenál. Mimo pistole je to samopal, jenž se však od ní liší jenom rychlostí střelby. Perfektní zbraň je brokovnice, která nadělá ze soupeře doslova cedník a prostřelí i dva vojáky, kteří stojí za sebou. Nevýhodou je pomalé dobíjení. Po každé ráně totiž musíte ještě několik vteřinek počkat. Další efektní zbraní je bazuka. Ze soupeře udělá obláček prachu a navíc se nemusíte bát, že ji nemůžete použít na blízko. I když by vás v normálním světě uškvařila, zde se vám nic nestane. Oproti ostatním zbraním má ještě jednu výhodu. Máte ji na rameně, takže její dráha střely je výš, než třeba u brokovnice. Někdy stojí soupeř na vyvýšené plošině. On vás zasáhne do hlavy, ale vy mu již nohy netrefíte. V takových situacích vám právě bazuka pomůže. Jsou zde ještě další zbraně, ale ty už vám představovat nebudu, ať máte alespoň nějaké překvapení :-).

Penetrator

Mezi zbraněmi přepínáte čísly na klávesnici. Také zde vidíte srdíčka, která zobrazují počet životů. Důležitý je ještě sloupec pod nimi, který zobrazuje aktuální zdraví v tom daném životě. Docela se mi líbilo, že soupeři jsou stejně odolní jako vy, takže na jednoho spotřebuejte stejné množství munice, které by pohřbilo i vás. Celkem na vás čeká deset levelů, ale první a druhá úroveň jsou zcela shodné.

V nastaveních si můžete zapnout či vypnout hudbu, zapnout počítání snímků za vteřinu (FPS) a podobně. Grafika úrovní je velmi povedená, trochu horší už je to s vojáky. Efekty zbraní (výbuch bazuky nebo "proděravění" brokovnicí) jsou ale opět zdařilé. Grafice bych jenom vytknul občasnou kolizi s objekty, hlavně po skoku do vody nebo ohně jste mrtví ještě před dopadem. Hudba je perfektní a nese se ve stylu reggae. Protože nemůžete sejvovat, jen těžko dohrajete hru na jeden zátah. To ale myslím nikomu nevadí, alespoň máte zábavu na delší dobu.

Autor:
 

Nejčtenější

Další z rubriky

The Last of Humans představuje: Nejhlasitější zombie v historii

The Last of Humans

Nemrtví v této akci jsou asi tak rychlí, jako zabržděný parní válec. Ale to této „hororové“ hře vůbec neubírá na kráse.

Crypt Worlds jsou ukázkou designérského génia a šílenství

Crypt Worlds

Dohrání málokteré hry ve vás zanechá takovou duševní a mentální prázdnotu. A málokterá hra je tak divná, jako Crypt...

Ananias je epická hra na hrdiny jak se sluší a patří

Ananias

Ananias vás možná nepřekvapí svou originalitou, ale perfektně kombinuje zažité a funkční prvky, které jsou v žánru her...

Najdete na iDNES.cz