Orbituary - originální akce

  12:00aktualizováno  1:19
Některé hry se snaží oslnit hráče pozlátkem líbivého vizuálního zpracování, kdežto jiné sází na hratelnost. Do té druhé skupiny právem patří i hra Orbituary, která se může, kromě excelentní hratelnosti, pyšnit i originálním nápadem.

Orbituary

Platforma: Freeware
Výrobce: Hugh Rayner

Stáhnout

orbituary

Léta již dávno prověřila fakt, že ty nejjednodušší hry bývají ty nejzábavnější. Vezměme si třeba již klasické hry, jako je Tetris, Arkanoid nebo Pong. Na jejich příkladu je jasně vidět, že k tomu, aby se hra stala „nesmrtelnou“, stačí jen chytrý nápad. A chytrý nápad stál i na počátku vzniku hry Orbituary, o které si dnes něco řekneme.

Princip hry je velice jednoduchý. Vždy proti sobě stojí minimálně dva hráči, ať už živí nebo suplovaní počítačem. Každý z nich ovládá jednu kuličku určité barvy, jejíž chování je podřízeno jistým zákonům, které si hráč musí co nejrychleji osvojit a využívat je ve svůj prospěch. Předně, kuličku ovlivňuje gravitace, takže okamžitě po startu hry začne padat. Jediným způsobem, kterým může hráč ovlivnit její pohyb, je zachycení se lanem za některý z několika záchytných bodů. Po zachycení se kulička začne, se zvyšující se rychlostí, kolem tohoto bodu točit. Vhodným načasováním okamžiku, kdy se od záchytného bodu opět odpoutáte, můžete nechat kuličku odletět určitým směrem. Na těchto principech jsou založeny všechny herní módy, kterých je v Orbituary celkem 8.

orbituary

Základním a asi i nejzábavnějším typem hry je Deathmatch. V tomto módu je vaším úkolem vytlačit kuličku soupeře mimo herní pole. Hráč, který zůstane na mapě jako poslední, získává bod. Ihned poté se na mapě znovu objeví všichni bojovníci a začíná další kolo. Je dobré zmínit, že celá hra je velice dynamická a jedno kolo, i při větším počtu hráčů, obvykle netrvá více jak pár vteřin. Orbituary nabízí také týmovou modifikaci Team Deathmatch. Velice zajímavým módem hry je obdoba Unrealovského Domination. Jde sice o týmovou hru, ale je velice dobře hratelná i ve dvou hráčích. Úkolem je obsadit co nejvíce záchytných bodů. Za každé obsazené stanoviště postupně příslušnému týmu narůstá skóre. Vyhrává ten z týmů, který jak první dosáhne určitého bodového limitu. Ani s dalším herním módem se nedostaneme daleko od modifikací známých téměř výhradně z FPS akcí. Tím dalším typem hry, který Orbituary nabízí, je Capture the Flag. O principu se jistě nemusím dlouze rozepisovat. Každý tým má za úkol ukořistit vlajku soupeře a dopravit ji ke své vlajce. Pokud některý ze soupeřů již ukořistil vaši vlajku, lze mu ji ještě vyrazit nárazem do jeho kuličky. Zajímavým módem je také Endurance Match, kdy skóre každého hráče průběžně narůstá až do doby, kdy je vyhozen mimo mapu. V takovém případě se jeho skóre nuluje. Vítězem se stává ten z hráčů, komu se podaří setrvat na mapě tak dlouho, aby dosáhl určitého počtu bodů.

orbituary

Hra nabízí ještě několik dalších módů a musím přiznat, že snad každý z nich má něco do sebe. Aby ale byla hra ještě o něco zajímavější, objevují se na mapě nejrůznější powerupy. Nutno však říci, že ne všechny vám budou ku prospěchu. Často mě například nemile překvapila náhlá změna gravitace. Ostatně, gravitačních powerupů je tu hned několik, od prostého otočení směru jejího působení až po stav, kdy vás síla přitažlivosti unaší v neustále se měnícím směru. Dále zde existuje mnoho powerupů ovlivňujících nejrůznějším způsobem vaši rychlost. Zapomenout nesmím ani na Untouchable, díky kterému se po určitou dobu nebudete moci dostat do kolize s jinými hráči. Další předmět zase mění velikost kuliček. Celkem je ve hře bezmála 20 různých powerupů, přičemž četnost jejich výskytu lze nastavit nebo úplně potlačit. Vzhledem k tomu, že se powerupy objevují snad až příliš často, rozhodně doporučuji konfigurační menu navštívit.

Závěrečný verdikt bude pro hru Orbitary velice lichotivý. Je sice pravda, že grafické zpracování by se jistě dalo označit za primitivní. Je pravda i to, že hra neoplývá zvuky ani hudebním podkladem, ale je také pravda, že výborná hratelnost hry zatlačuje všechny její nedokonalosti někam stranou, kde si je sotva budete uvědomovat. Rozhodně byste si tedy neměli nechat Orbituary ujít.

Autor:
 

Nejčtenější

Další z rubriky

There Was A Caveman vám připomene legendární Prehistoric

There Was A Caveman

Tahle skvělá plošinovka vás vezme přes hlavu kyjem a nechá vás vzpomenout na staré dobré časy slavných arkád...

The Last of Humans představuje: Nejhlasitější zombie v historii

The Last of Humans

Nemrtví v této akci jsou asi tak rychlí, jako zabržděný parní válec. Ale to této „hororové“ hře vůbec neubírá na kráse.

Ananias je epická hra na hrdiny jak se sluší a patří

Ananias

Ananias vás možná nepřekvapí svou originalitou, ale perfektně kombinuje zažité a funkční prvky, které jsou v žánru her...

Najdete na iDNES.cz