MHD Simulator 2007 - těžký život řidiče

  12:00aktualizováno  11. dubna 6:48
Český simulátor městské hromadné dopravy. Ocitnete se v roli řidiče autobusu, který se na pražských linkách vydává na svou každodenní pouť. Dokážete dodržovat jízdní řád a neporušovat předpisy?
70

MHD Simulator 2007

Platforma: Freeware
Výrobce: Daniel Viktorin

Stáhnout

MHD Simulator 2007Možná vás někdy napadla otázka, co dělají redaktoři našeho webu, když právě nehrají nebo nepíší o freewarovkách. Jeto zvláštní, ale většina z nich je ještě členem nějakého týmu vývojářů a věnuje se aktivně tvorbě her. Potom mě dvakrát těší, když tyto známé tváře vidím třeba na stupních vítězů Becherovka Game. Dan Viktorin k nim patří také, pod hlavičkou ECSP se zaměřuje na své oblíbené žánry - strategie a simulátory. Vydáním MHD Simulator 2007 si tak plní nejen svůj sen, ale jistě i sen mnoha ostatních fanoušků, vždyť pokud je simulátorů málo, pak ty věnované městské hromadné dopravě lze spočítat na prstech ruky po projetí cirkulárkou.

Jsou zvláštní, tihle vyznavači simulátorů. Stačí jim málo a dokáží se pro hru nadchnout, vydávat neskutečné množství modů, pobíhat po ulicích s fotoaparátem, mžourat po nocích do map, jen aby se výsledek co nejvíce přiblížil realitě. Dan Viktorin se snažil také. Zaměřil se na pražské autobusy, nejvíce linku 20, detailně prozkoumal jízdní řády a převedl vše do prostředí tvořeného bitmapovou grafikou a proloženou reálnými fotografiemi. Každý level zároveň pojal jako část vaší dlouholeté kariéry, takže se dočkáte zároveň odborné exkurze do historie MHD, zajezdíte si v dosluhujících kostitřasech Karosy i žhavých novinkách po převzetí firmy Renaultem.

MHD Simulator 2007Život autobusáka je monotónní,musí zastavit na předepsaných zastávkách, nechat nastoupit a vystoupit cestující, při jízdě dodržovat předepsanou rychlost, kterou omezuje dopravní značení, a zastavovat na křižovatkách. Člověk se pak nesmí divit, že vidí u nich na konci směny nepřítomný a tupý výraz. Počítačová hra je však odlišná a autor může tuhle repetitivnost mnoha způsoby narušit. Bohužel v MHD Simulator 2007 se to dost dobře nepodařilo, téměř neustále projíždíte stejnou trasu, která se jen postupně prodlužuje o další stanice. Při šesté či sedmé projížďce pak notně skřípete zuby. Kdyby jste se ocitli pokaždé na jiné lince a v jiné části města, to by byla jiná! Hru sice doprovází střídání strojů a jistý kariérní příběh, ale to je na simulátor málo. Není zde žádná odměna za vzornou jízdu ani postihy za prudké dobržďování či dlouhá zpoždění. V kombinaci s několika bugy, kdy lidé vyskakují za jízdya nastupují mimo zastávku v plné rychlosti, se simulátorový efekt ještě více vytrácí.

MHD Simulator 2007Přestože byl MHD Simulator 2007vytvořen v GameMakeru, jeho technické zpracování se mi velmi líbilo, obzvláště nápad, kdy se střídá vektorová grafika s fotografiemi. Protože se na celou plochu díváme zboku, není prostředí po celou trasu stejné. Navíc jsou modely autobusů vykresleny s velkou pečlivostí a doplněny ocharakteristické animace při otvíránídveří a zvuky. Přesto i zde lze leccos zlepšit, houkání policie není synchronizováno s projíždějícími auty, občas se ostatní dopravní prostředky objeví na ploše jako bílá paní atd.

Hra si své příznivce určitě najde, stačí se podívat na komunitu sdruženou kolem freewarových vlakových simulátorů. Autor připravuje novou verzi, ve které bychom určitě ocenili nějaký editor a větší rozmanitost tras. Pokud přidá i některé arkádové prvky, zvracející cestující, dědečky hrozící holí, pokud přejedete stanici, bude spokojenost ještě větší.


Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

74 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 1087 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

There Was A Caveman vám připomene legendární Prehistoric

There Was A Caveman

Tahle skvělá plošinovka vás vezme přes hlavu kyjem a nechá vás vzpomenout na staré dobré časy slavných arkád...

King‘s Comfort, aneb, co dělá Norman Bates během dlouhých nocí

Northbury Grove: King‘s Comfort

Zdánlivě liduprázdný motel je skvělé dějiště tradiční „vyvražďovačky“. Tohohle maniaka není tak snadné setřást.

Smrt v REZ PLS není pro dvě kouzelnická nemehla překážkou

REZ PLS

V této velice pěkné, ale technicky nedokonalé plošinovce vám nepomůže ukládání pozice, ale síla přátelství… A taky...

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na iDNES.cz