MHD Simulator 2009 - staňte se tramvajákem

  4:16aktualizováno  4:16
Jaké to je, řídit tramvaj plnou náladových lidí a ještě jezdit na čas? Na tuto otázku vám odpoví nejnovější verze českého MHD Simulatoru 2009. Podaří se vám dodržovat předpisy a zároveň nezkrachovat?
87

MHD Simulator 2009

Platforma: Shareware
Výrobce: Daniel Viktorin

  • úkoly
  • grafika pozadí
  • postavy
  • interface

funkčně omezené demo

Stáhnout
MHD Simulator 2009 - 1

MHD Simulator 2009 - 1

Kdepak jsou ty doby, kdy patřila česká freeware vývojářská scéna k nejaktivnějším na světě a my vám mohli každý měsíc představit nějaký výborný titul. Nyní se čekání prodlužuje na čtvrtletí či roky. A je vlastně docela smutné, že nejočekávanější titul poslední doby a vydávání her s roční pravidelností má na svědomí bývalý redaktor našeho webu. MHD Simulator 2009 je v pořadí třetím dopravním simulátorem Daniela Viktorina. Ten navazuje koncepčně na svého předchůdce z roku 2007, ve kterém jste se stali řidičem autobusu MHD. O rok později vyšlo Traffic City, které však bylo více orientováno přímo na dopravní management - sestavování jízdních řádů, jejich propojování a vytěžování jednotlivých linek. Verze pro letošní rok vás opět vrací do role řidiče -tentokráte tramvají. Jejich ovládání je na první pohled oproti autobusu jednodušší a navíc mají na většině křižovatek přednost, ale i tady budete muset dodržovat přísný jízdní řád. Hlavní změnou je, že hra je distribuována jako shareware a na ochutnávku zdarma tak máte k dispozici jen 3 druhy tramvají (oproti 7 v plné verzi) a obsluhovat můžete 4 linky (11 v plné verzi). Nejste však limitováni v čase, takže jezdit můžete s uvedenými omezeními libovolně dlouho.

MHD Simulator 2009 - 2

MHD Simulator 2009 - 2

Hra je opět ve 2D a kombinuje prvky vektorové a bitmapové grafiky. Modely tramvají se opět drží reálií a jsou prokresleny do velkých detailů. Hráč se dozví také něco o jejich historii a vlastnostech. Pozadí a okolní objekty jsou opět kolážovány z fotografií a jejich prolínání s kresbami je o něco plynulejší. Ani při opakovaném projíždění vám tak nebude okolí připadat stereotypní. Ovšem největším oživením jsou okolní lidé se smajlíky místo hlav. Jednak dokáží vyjadřovat emoce, jednak jsou vtipnou vložkou sami o sobě. Při zastavování na ně musíte brát ohled, protože nemůžete odjet dokud všichni nenastoupí. Někdy je tak vhodnější zastavit na počátku nástupního ostrůvku, jindy těsně u značky.

MHD Simulator 2009 - 3

MHD Simulator 2009 - 3

Předchozím dílům jsem v recenzích nejvíce vytýkal malý počet úkolů a jejich steretotypnost. I zde je vidět velký pokrok a konečně nad vašim počínáním bdí neviditelná ruka zákona. Budete tak muset dodržovat předepsanou rychlost, světelnou signalizaci na křižovatkách a zastavovat s mravenčí přesností. Do toho všeho se promítá nutnost dodržování stanoveného jízdního řádu. Za každý prohřešek vám jsou strženy peníze utržené za jízdné. Cestující jsou rozděleni do čtyř příjmových kategorií: nemajetní, dělníci, úředníci a elita. Od toho se odvíjí výše vašich příjmů a také nutnost investovat do nových a kvalitních tramvají. Celkem se tak nabízí několik herních způsobů: na co největší zisk nebo na přesnost dojezdů (z čehož vám také plynou odměny).

Dopravní simulátory jsou na poli indie her stále nedostatkovým zbožím. S každou novou verzí se série MHD Simulator zlepšuje, což se projevuje nejen po stránce grafiky, ale především hratelnosti. Letošní verze nabízí dobře vyvážený poměr mezi faktografií simulátorů a hráčskou přívětivostí. Během jízdy se nebudete nudit, dodržování předpisů v plné rychlosti vyžaduje rychlé reflexy a přitom je to stále simulátor se vším všudy. Pokud vás demoverze navnadí, cena za plnou verzi je stanovena na přijatelnou úroveň a zpřístupní vám více linek, na nichž se teprve projeví celá komplexnost systému. První týden exkluzivně ke stažení pouze na PlneHry.cz.

Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

87 %

Hodnocení čtenářů

81 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 1312 čtenářů

Témata: Tramvaj

Nejčtenější

The Last of Humans představuje: Nejhlasitější zombie v historii

The Last of Humans

Nemrtví v této akci jsou asi tak rychlí, jako zabržděný parní válec. Ale to této „hororové“ hře vůbec neubírá na kráse.

Další z rubriky

Crypt Worlds jsou ukázkou designérského génia a šílenství

Crypt Worlds

Dohrání málokteré hry ve vás zanechá takovou duševní a mentální prázdnotu. A málokterá hra je tak divná, jako Crypt...

There Was A Caveman vám připomene legendární Prehistoric

There Was A Caveman

Tahle skvělá plošinovka vás vezme přes hlavu kyjem a nechá vás vzpomenout na staré dobré časy slavných arkád...

Smrt v REZ PLS není pro dvě kouzelnická nemehla překážkou

REZ PLS

V této velice pěkné, ale technicky nedokonalé plošinovce vám nepomůže ukládání pozice, ale síla přátelství… A taky...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz