3D Games - českoslovenští vývojáři

  12:00aktualizováno  7. ledna 2005 3:17
Po krátké odmlce vám přinášíme další díl z našeho seriálu profilů úspěšných nezávislých týmů. Tentokrát jsme zaostřili na československé 3D games, kteří mají mimo jiné za sebou Plane Arcade či Dispečera.

3D games3D Games – pod tímto dosti zajímavým a pro vývojové uskupení dalo by se říci nevhodným označením se schovává jeden z nejlepších týmů české nezávislé scény. Jejich prvopočátky byly dosti zajímavé, s čímž se ostatně pojí také historie jejich vlastního jména. U zrodu totiž stáli pouze dva ze současných čtyř členů a to co je spojovalo byla chuť seznámit začátečníky se základy tvorby 3D her. Po rozšíření týmu se však přesunuli z pouhé teoretické části do té praktické s touhou ukázat světu, že o tvorbě her umí nejenom psát, ba je i dělat.

A tak začala jejich, dá se říci, dnes již hvězdná kariéra. Ačkoliv se jedná o tvůrce freeware her, nějakému tomu zisku, jež by mohl potenciálně z jejich tvorby vzniknout se v žádném případě nebrání, o čemž svědčí až nebezpečná láska k všemožným vývojářským soutěžím. Dá-li se to tak říct, 3D Games prakticky nikdy nebyli amatéři, neboť již jejich první titul – Alien Agency – sklidil dosti pozitivní ohlasy z řad hráčů i herních recenzentů, čímž se toto uskupení pomalu, ale jistě, dostávalo do podvědomí freeware scény. Konkurence však byla veliká, proto se m3D Gamesladičký tým 3D Games musel spokojit s velice slušným pátým místem v kategorii akčních her v Becherovka Game 2003.

To je však ani na malou chvíli neodradilo a ihned po vyhlášení rychlosoutěže na serveru České Hry začali pracovat na remaku klasických Červů. Jejich Červotoče 3D byly vskutku povedeným přepracováním do 3D podoby, navíc s dvěma možnostmi umělé inteligence – to vše dohromady znamenalo jisté stupně vítězů – přesněji se jednalo o druhé místo. Na konkurenčním Gamecode se jim dařilo již o něco lépe – dokonce stačili do rychlosoutěže v rámci jednoho týmu vytvořit hned dva příspěvky. Vítězný BooM ohromil porotu nejen zpracováním, které bylo mimochodem velice podařené, nýbrž především možností multiplayeru a nabídkou jednoho dosti neklasického módu, v němž šlo o sběr co možná největšího skóre. Bomb Aréna již tolik revoluční nebyla a ačkoliv byl autorem stejný tým, pracovalo na něm úplně jiné uskupení a nutno dodat, že to bylo poznat. Ani ne tak v oblasti technického zpracování, jako spíše po stránce hratelnostní. Co si budeme nalhávat, Bomb Aréna prostě byla průměrným klonem, nepřinášejícím zhola nic nového – čtvrté místo tedy bylo dá se říci zasloužen3D Gamesé. Posledním z řady rychlodílek byla předělávka staré dobré klasiky jménem Space Invaders. Přitažlivé 3D prostředí a několik obtížností však na slušné umístění bohužel nestačilo, tudíž se 3D Games ocitli na nehonorovaných místech. 

Během všech těchto minihříček však tým s plným nasazením pracoval na dvou vskutku precizních titulech, které před nedávnem spatřily světlo světa. Opět šly ve šlépějích svých předchůdců a oba se zúčastnily vývojářských soutěží. V případě toho prvního – logického počinu jménem Dispečer, na němž tento tým makal společně se Sleep Teamem, to byla soutěž Bonusweb Game Competetion, kde zvítězil. Již od samotného počátku se jednalo o jasného favorita, kterého nemohlo prakticky žádné z dílek ohrozit. Dispečer byl jistě chytlavý a vizuálně přitažlivý, nešlo však o nic přehnaně originálního, neboť podobný princip se již objevil v nespočtu her. I přes to si však svou nenáročností a vcelku dostatečným počtem záludných levelů získal oblibu u spousty hráčů, odbornou porotu nevyjímaje. 3D games

Ještě o něco povedenější byl netrpělivě očekávaný letecký simulátor Plane Arcade a nutno dodat, že veškeré naděje, které byly do hry vkládány se takřka do posledního puntíku vyplnily. Velká spousta misí a kopa zábavy, to z Plane Arcade činí velice vážného kandidáta na nejúspěšnější freewarovku letošního roku. V letošní Becherovka Game byl taktéž jedním z favoritů, nicméně mu štěstí příliš nepřálo a prohrál s konkurenčním Becherovem. O prvenství mezi akčními hrami jej však již nikdo nepřipravil.

A co budoucnost? Ta je prozatím ještě stále ve hvězdách a 3D games se bojí o svých plánech na veřejnosti příliš zmiňovat. Čekat však můžeme bezpochyby něco velkého. Co to bude, to se dozvíme snad již brzy.

Minirozhovor s 3D Games

Plné hry: Můžeš nám na úvod povědět kolik lidí stálo u zrodu 3D Games a co vás k němu vedlo?
3D Games: Pri zrode 3D Games sme stáli HUB a ja. Založili sme web kde sme chceli publikovať tutoriály o 3D hrách. V tom čase už bola Alien Agency trochu rozrobená a rozhodli sme sa že popri písaní tutoriálov budeme vydávať aj nejaké hry, takže vznikol vlastne 3D Games ako herný vývojový tým to už nás bolo viac - Simon, HUB, MiroJ a ja. Postupne sme sa začali viac venovať vývoju hier ako písaniu tutoriálov a tak vznikol 3D Games ako ho poznáme teraz.

Plné hry: Jedním z vašich posledních výtvorů jsou Plane Arcade a Dispečer. Jak jste spokojeni s ohlasy na hru a s umístěním prvně zmíněného na letošní Becherovka Game?
3D Games: Z ohlasmi sme spokojný, stále ešte prichádzajú pochvalné emaily. S umiestením v Becherovka Game sme tiež veľmi spokojný i keď k prvému miestu celkovo sme nemali ďaleko a ceny boli lákavé.

Plné hry: Celkově patříte mezi jedny z nejlepších týmů na české freeware scéně, neuvažovali jste někdy také o nějaké té shareware hře?
3D Games: Čoskoro by malo vyjsť na servere I Wanna Play niekoľko našich hier.

Plné hry: A co vaše plány do budoucna? :-)
3D Games: To je ťažká otázka ,ale asi to ostane tak ako doteraz, aj keď niektorý ludia z týmu skončia školu a budú niekde pracovať tak zostanú verný vývoju hier a sem tam niečo stvoríme :)

Plné hry: Jak je na tom chystaný multiplayer k Plane arcade? A co všechno nám vlastně nabídne?
3D Games: Priznám sa že zatiaľ nemáme nič hotove :), ale posnažíme sa to urobiť.
To ešte úplne presne nevieme, ale pravdepodobne to bude len klasická akcia na fragy, možno pridáme aj nejaký zaujímavejší mód, ale uvidíme ako nám to pôjde.

Autor:
 

Nejčtenější

Další z rubriky

Family Farm - dojmy z demoverze

Family Farm perex

Skvělý simulátor farmaření od českého týmu Hammerware má pohlednou grafiku a nabízí promyšlenou příběhovou kampaň....

Kulivočko - dojmy z dema

Kulivočko

Zahráli jsme si demo české adventury Kulivočko.

Dots and Boxes - dojmy z betaverze

Dots and boxes

Máte rádi logické hry? Tým Sosáci vydal betaverzi své hry, která vychází z populárního Othella nebo Reversi.

Najdete na iDNES.cz