
"Pakliže ďábel člověku dal rozhodování, nechť on jest původcem zla v činech člověka, nechť on jest haněn, nikoliv hloupý člověk, který jedná jen dle nejnižších popudů a tužeb." Těmito slovy je charakterizován příběh dnešní české adventury, kterou nám nabízejí autoři hry
Královna jezer - vítěze Becherovka Game 2007. Tentokrát však jde o adventuru notně řízlou prvky RPG a inspirovanou také stařičkými čtverečkovými dungeony. Protože jde ale vývoj dopředu, hra je kompletně ve 3D, přesto se v ní pohybujete pouze ze zóny do zóny. Na některých místech to může způsobit trochu problémy (např. v bočních uličkách), ale celkově vzato je to hezký kompromis mezi poněkud hranatým přechodem mezi čtverci a úplně volným pohybem, který by např. ztěžoval vyhledávání titěrných předmětů.

Příběh se odehrává ve městě Jilemnice a jeho okolí v době těžkého středověku. Vaše postava je hospodský pomocník s prořízlou pusou, ale minimem životních zkušeností. Ostatně na jejich sběr se lidem mnoho času nedostávalo - město trápil mor, nezaměstnanost a jedna přírodní pohroma za druhou. Jak se ale zdá, klíč k řešení leží v tajemných hornických šachtách, jež kdysi oplývaly zlatem. Přestože se tu občas objeví polopohádkové bytosti (krvelační netopýři), hra je prosta kouzelníků a elfů a založena především na reálných základech. To musíte brát v potaz hlavně při rozhovorech. Pokud totiž mluvčího namíchnete, může se vám zavřít cesta ke slevě za zboží nebo se nedozvíte podstatnou informaci.
Peníze jsou silně nedostatkovým zbožím a získávat je pouze hazardem ve skořápkách se rozhodně nevyplácí. Musíte proto zapojit důvtip, smlouvat s obchodníky a dobře si rozmýšlet celý postup. Hospodský pomocník bez tréninku přirozeně má k válečníkovi daleko, proto není divu, že prakticky v každé bitvě vám půjde o život. Léčivá síla v podobě vína je přitom nedostatkovým zbožím.

Legie mě zaujala především svou propracovaností úkolů a kvalitou textů. Po delší době si můžete přečíst smysluplnou konverzaci bez gramatických chyb a plytkosti. Taktéž obcházení úkolů a různé záškodnické chování moc nedoporučuji, často totiž vede ke spravedlivému trestu a ukončení hry. Legie vyšla v českém a anglickém jazyce. Zahraniční verze je přitom distribuována jako shareware a českou si můžete stáhnout kompletně zdarma. Co se týká vizuální stránky, tak možná namítnete, že modely připomínají špatně vyřezané sochy. Tento hrubý vzhled se sem ale na druhou stranu perfektně hodí. Legie sice není dabována, ale nechybí jí propracované ozvučení. Po delší době tady máme rozsáhlou českou hru, která vás dokáže zabavit na mnoho hodin a je dalším důkazem, že naši vývojáři patří k celosvětové špičce tohoto žánru.