Garfield: Attack of the Mutant Lasagna – koucour v akci

  12:00aktualizováno  12. srpna 11:38
Vynikající amatérská adventura představuje v hlavní roli humorné zápletky věčně nenažraného a líného kocoura Garfielda. Podaří se mu zachránit město před útokem krvežíznivých mutantů?
60

Garfield: Attack of Mutant Lasagna

Platforma: Freeware
Výrobce: Systém Error

GarfieldPostavička kocoura Garfielda patří k legendám novinových stripů. Vyšla už celá řada sebraných knih s novými a novými vtipy, jejichž hlavní pointou je Garfieldova neustálá vražedná chuť k jídlu, využívání ne zrovna nejchytřejšího páníčka Jona, chystání zlomyslností na domácího spolubydlícího, pejska Odieho, či války s dalšími živými členy domácnosti – pavouky. Fanoušků garfieldovských stripů je velké množství, a tak není divu, že se našel i jeden takový, jenž se rozhodl obsadit svého oblíbeného kocoura do role hlavního hrdiny pořádně střelené adventure komedie.

Děj hry Garfield: Attack of the Mutant Lasagna začíná vcelku nevinně. Garfield se probouzí ve své pohodlné postýlce, vstává a zjišťuje, že má neuvěřitelný hlad. Bohužel, Jon spí jako zabitý (a nepomohá ani poskakování po jeho hlavě s výkřiky "Vzbuď se, mám hlad!"), lednička je zavřená na masivní visací zámek a k ostatním potravinám Garfield už teprve nemá přístup. Vyhnání páníčka z postele je prvním úkolem, zdaleka tím nejjednodušším, jenž na hráče čeká: Garfieldhned vzápětí se totiž Jon pokusí připravit ostatním snídani a narazí na jednu zásadní nepříjemnost.

Ta se týká jedné běžné spotřební potraviny vyráběné z obilí. Totiž: nedaleko Garfieldova města došlo jednoho krásného dne k menší nehodě: náklaďák plný mutagenní substance havaroval poblíž pole a jeho obsah se rozlil. Rostlina zmutovala, byla však i přesto sklizena, rozemleta a zpracována na chutné italské nudle. Jenže nudle ze zmutovaného obilí se nechovají jako nudle obyčejné: po rozbalení z nich jako čertíci z krabičky vyskočí příšerní, krvežízniví a životu nebezpeční zelení mutanti. Zaplavují celé město – a jeden z nich se pochopitelně objeví i v Jonově domě, neboť jak on, tak i jeho domácí zvířata mají pro nudle odjakživa slabost. Následuje cesta k veterinářce, vážná válečná porada – a pak už "jen" tuna práce pro Garfielda, který musí sehnat všechny mutanty za pomoci zesíleného kočičího mňoukání na jedno místo a polít je omáčkou od Jonovy matky, jež na ně působí jako účinné rozpouštědlo.

GarfieldUž z pouhého odvyprávění děje je jasné, že je Garfield hra pořádně ujetá a přímo prosetá nejrůznějšími střelenými vtípky. Humor je zde skutečně na prvním místě a chvályhodné je, že se drží v intencích komiksového originálu. K příběhu, humoru a atmosféře lze těžko mít výhrad, stejně tak k celkové délce hry, neboť přístupných je takřka 40 lokací, ve hře vystoupí skoro třicet postav a její dohrání zabere minimálně pár hodin.

Horší už je tomu s technickou stránkou věci. Zejména ovládání není zdaleka nejšikovnější. Objevuje se v podobě do zelena laděného panelu, jenž vyjíždí ze spodní části obrazovky, když tam hráč zamíří kurzor myši. Jenže problém nastává ve chvíli, kdy hráč nechce, aby se mu zjevily možnosti interakce, ale touží jen po tom přejít do lokace nacházející se opticky POD tou, v níž se právě nachází. GarfieldAutor též poněkud zbytečně nechal ovládací panel přebujet, a tak jsou v něm zbytečně rozlišeny příkazy vzít, použít a speciální akce, jež bývají v AGS sdruženy pod univerzální "Interact with", což je mnohem přehlednější. Ovládání je slabší stránkou hry, stejně tak grafika v rozlišení 320x200 – není špatná ani ošklivá, nicméně k tomu nejlepšímu rozhodně nepatří. Postavy jsou nakresleny a animovány výtečně (překvapí zejména fakt, že většina akcí hlavní postavy je opravdu animována a ne jen odbyta textovou hláškou), pozadí jsou ovšem často slabší.

Celkově je Garfield jednou z nejlepších volně šířitelných adventur, které v posledních měsících spatřily světlo světa a rozhodně si zaslouží vřelé doporučení. Kdo se chce po delší době pořádně zasmát, ať neváhá ani vteřinu…

Dodatek (14. 4.): Byli jsme upozorněni českým zástupcem firmy PAWS Inc., že v případě hry Garfield se jedná o nelegální dílo, které nebylo vytvořeno se souhlasem majitele autorských práv k postavě kocoura Garfielda, a proto ji BonusWeb nedistribuuje, neboť by se tímto dopouštěl páchání trestného činu. O výsledku soudního sporu s autorem vás budeme dále informovat...


Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

60 %

Hodnocení čtenářů

78 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 140 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

There Was A Caveman vám připomene legendární Prehistoric

There Was A Caveman

Tahle skvělá plošinovka vás vezme přes hlavu kyjem a nechá vás vzpomenout na staré dobré časy slavných arkád...

V pohádkové Chalk Gardens je kreslený svět plný plyšáků

Chalk Gardens

Dětský svět Chalk Gardens je propojený jedním velkým úkolem mimořádné důležitosti. Totiž, úkolem najít ukradenou nohu...

Mandagon je nádherná a rozjímavá hra s nádechem východních kultur

Mandagon

Po grafické a hudební stránce překrásná arkáda Mandagon vás provede světem, kde se nebojuje ani neumírá, ale medituje.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz