FenceOut - farmařina je dřina

  12:00aktualizováno  27. února 10:21
Počítačová obdoba hry Erix z mobilních telefonů Ericsson je na světě a kupodivu jde o mimořádně zdařilou a překvapivě hratelnou oddechovou freewarovku. Pokud jste si někdy přáli být pastevcem či farmářem nebo už nemáte chuť na další akci plnou násilí, berte všemi deseti.

FenceOut

Platforma: Freeware
Výrobce: ZapSpot

Stáhnout

FenceOut

Při hraní téhle hry jsem měl takový zvláštní příjemný pocit. Přeci jenom je to téměř svátek, když si člověk může konečně zahrát hru, ve které ho neotravují mimozemšťani ani dotěrní nepřátelé, nekouká na něj z každé strany jeden Pikachu a neomezuje ho žádný časový limit. Tak nějak si asi představuji správnou oddechovku - bez rozmlácené klávesnice, zničeného myšítka a zborcené psychiky. Ale vraťme se zpět k tématu - hře FenceOut. Volně by se vlastně dala přeložit jako "zahánění", protože jen a jen o něj v celé hře půjde.

Váš dobytek, koně a všelijaká jiná hospodářská zvířata, jejichž výskyt se v našich krajích pomalu bohužel blíží nule, se jednoho dne (resp. vícero dnů) zřejmě pod vlivem nemoci šílených krav rozprchl po poli. Vy jste samozřejmě nemohli složit ruce a s pocitem bezmoci se zavřít do své chýše, a pakliže jste se museli obejít bez pomoci neochotných sousedů a těžké techniky, naskýtala se vám jediná možnost - vzít pletivo a nebohá zvířata nemilosrdně oplotit (tzn. postavit kolem nich plot - jen pro upřesnění). Dobytek je ovšem v tomto směru nevyzpytatelný a vaši snahu nechápe, takže vám nedostavěný plot ničí, nehledě na ztrátu jednoho vašeho života (v přeneseném smyslu). Cíl je tedy jasný - bleskově natahat pletivo a na obou koncích jej spojit s ohradou dřív, než se škodolibá zvířata odbelhají a vám zbudou jen oči pro pláč.

FenceOut

Ale i tak nejde vlastně o nic jiného než o čistou zábavu. Když o nějaký ten život přijdete, tak se v postatě nic neděje a můžete hrát znovu, zvířata vypadají hezky legračně a jejich pohyby dosti nadpozemsky :-) a jak jsem řekl na začátku - ve finále máte z FenceOutu velmi příjemný pocit. To ovšem samozřejmě neznamená, že vás farmářská atmosféra dostatečně nevyburcuje k co nejlepším výsledkům; ba právě naopak - hra vás šikovně motivuje k cestě za nejslibnějším skóre prostřednictvím vyššího bodového a bonusového ohodnocení s příbývající obtížností. Když už jsme u těch bodů - jste-li jedni z těch, pro které je nejvyšší skóre vším, můžete se také pokusit získat co největší obnos bonusových bodů - ty získáváte jednak oplocením co největšího území (rozloha je udávána v % herní plochy) a jednak zahnáním všech hospodářských zvířat v daném levelu.

Abyste ale teď neměli dojem, že všechno jde jako po másle - tvůrci si na vás přichystali i pár (ne)příjemných překvapení. Tím prvním jsou elektrické výboje (aspoň to tak vypadá), které se čas od času vaším oplocením prohání, a pak také různé typy pohybů a rychlostí jednotlivých druhů zvířat. Proti výbojům je obrana poměrně snadná - platí na ně totéž, co na zvířata - stačí je oplotit a rázem zmizí, u zvířat už to tak lehké není - dobytek si to FenceOutvykračuje jakýmkoliv směrem se mu zlíbí a propočítat přesně úhel, pod jakým se od plotu odrazí je takřká nadlidsky těžké. Nejlepší a pravděpodobně jedinou možností, jak se problémům s nepropočítatelnými pohyby zvířat vyhnout, je bleskově kýženou oblast oplotit ihned poté, co ji zvíře opustí.

Jak to celé vypadá? Stručně řečeno - mile, legračně a jednoduše. S grafikou si moc práce autoři nedali, ale v podstatě by to zřejmě bylo zbytečné, a tak je za to ani nemůžeme kritizovat. Hezčí provedení by si například určitě zasloužilo jednak oplocení, jednak cíl vašeho snažení - farmářská zvířata. Celkově vzato ovšem téměř nemám co FenceOutu vytknout - podívám-li se na jeho obdobu, kterou před nedávnem implantovala do svých mobilních telefonů společnost Ericsson, musím přiznat, že ji FenceOut překonává po všech stránkách. Preferujete-li spíše hry pohodové a oddechové před akcemi a arkádami plnými násilí, určitě nebudete litovat, pokud si FenceOut stáhnete.

Autor:
 

Nejčtenější

Další z rubriky

The Last of Humans představuje: Nejhlasitější zombie v historii

The Last of Humans

Nemrtví v této akci jsou asi tak rychlí, jako zabržděný parní válec. Ale to této „hororové“ hře vůbec neubírá na kráse.

Crypt Worlds jsou ukázkou designérského génia a šílenství

Crypt Worlds

Dohrání málokteré hry ve vás zanechá takovou duševní a mentální prázdnotu. A málokterá hra je tak divná, jako Crypt...

Ve futuristické Safehouse roboti lidem nepomáhají

Safehouse

Budoucnost robotiky vypadá růžově. Budoucnost pro lidstvo zase tak moc ne. Žádná totiž nebude.

Najdete na iDNES.cz