Eat the Whistle - sežer si tu píšťalku!

aktualizováno 
Fotbalový simulátor s velkým množstvím nastavení a deseti druhy zápasů. Původně komerční hra pro Amigu, jež byla posléze vydána jako freeware.
77

Eat the Whistle

Platforma: Freeware
Výrobce: Gabriele Greco

  • spousta nastavení
  • miniaturní postavičky

komerční hra vydaná jako freeware

Stáhnout

Eat the Whistle

Eat the Whistle 1Dnešní hra má poměrně pohnutou historii. Původně komerční záležitost na platformě Amiga měla být vydána u příležitosti Mistrovství světa ve fotbale v roce 1998. Vývoj se ale opozdil a nakonec byla hra vydána pod licencí open-source, takže si ji nyní můžete zahrát pod různými operačními systémy. Dodnes je z hlediska množství funkcí nadupaným simulátorem, jemuž škodí snad jen archaická grafika. Jak je poznat už z názvu, najdeme zde i notnou porci humoru. Na výběr máte nejen státy účastníci se zmiňovaného mistrovství světa, ale i futuristické týmy různé havěti s sci-fi postav. Navíc si lze z webu stáhnout editor a vytvořit tak libovolný dream tým.

Celkově si lze vybrat z deseti typů her ve třech kategoriích: Arcade, Simulation a Practice, navíc je k dispozici hra po síti. Tréninkový mód vás vycvičí nejen v samotném hraní, ale můžete si i natrénovat jenom standardní situace a kopání penalt. Pod Eat the Whistle 2položkou nastavení najdete množství další funkcí, díky nimž lze upravit vše od kvality trávníků až po zkorumpovanost rozhodčího. Pojďme se ale podívat na samotný trávník. Postavičky hráčů jsou sice hezky animované, ale velmi miniaturní, což vede k nepřehlednosti. Naštěstí není potřeba detailně sledovat pohyb, protože akce byly omezeny dva základní úkony: střílení a krátké přihrávky. Eat the Whistle se jinak drží fotbalových pravidel, které lze také do jisté míry nastavovat (např. vypnout pískání offsajdů). Dočkáte se tak kopání penalt, faulů, zranění, střídání i autových vhazování. Po skončení zápasu si jej můžete znovu přehrát ze záznamu. O detailnosti svědčí i fakt, že si lze kompletně naplánovat strategii týmu a vybrat si přesné rozestavění, což ovlivní útočnou a obrannou taktiku. Potěší i drobnosti jako minimapka  s aktuálním výskytem hráčů na hřišti.

Eat the Whistle 3Eat the Whistle sice kopíruje přesně fotbalová pravidla, ale po stránce hratelnosti má rozhodně blíže k arkádě. Postavičky zuřivě pobíhají a celý zápas je jednou velkou řežbou. Předávání míče je poměrně intuitivní a na ovládání si lze rychle zvyknout. I tak je hratelnost tím prvkem, který poněkud sráží kvalitu gamesky jako celku. Po technické stránce je na první pohled jasné, že na ní značně zapracoval zub času. V porovnání s ostatními fotbalovými simulátory si ale vede nadprůměrně dobře. Pokud si tedy opravdu chcete zahrát fotbal a ne jen pobíhat mezi vizuálně nablýskanými - leč inteligenčně otupenými - spoluhráči.

Autor:

CES 2019

Největší veletrh spotřební elektroniky CES 2019 v Las Vegas probíhá od 8. do 11. ledna a rozhodně si přijdou na své hráči i nadšenci. Mezi očekávané novinky patří ohlášení 7nm CPU i GPU od AMD, nové modely karet NVIDIA RTX, VR a mnoho dalších. Sledujte dění na CES 2019 online.

Hodnocení hry

Naše hodnocení

77 %

Hodnocení čtenářů

50 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 66 čtenářů

Nejčtenější

The Last of Humans představuje: Nejhlasitější zombie v historii

The Last of Humans

Nemrtví v této akci jsou asi tak rychlí, jako zabržděný parní válec. Ale to této „hororové“ hře vůbec neubírá na kráse.

Další z rubriky

King‘s Comfort, aneb, co dělá Norman Bates během dlouhých nocí

Northbury Grove: King‘s Comfort

Zdánlivě liduprázdný motel je skvělé dějiště tradiční „vyvražďovačky“. Tohohle maniaka není tak snadné setřást.

Ve futuristické Safehouse roboti lidem nepomáhají

Safehouse

Budoucnost robotiky vypadá růžově. Budoucnost pro lidstvo zase tak moc ne. Žádná totiž nebude.

V Probably Not jste ten nejméně užitečný pomocník v domácnosti

Probably not

V roli robotického pomocníka v domácnosti by vaším nejtěžším úkolem mělo být správně roztřídit ponožky. To byste ale...

Najdete na iDNES.cz