Dragonwave: The Fio Winter story - dráček unesen

  12:00aktualizováno  11:12
Premiéra Fiových dobrodružství je tu! Roztomilý fialový dráček a netrpělivě očekávaná česká hopsačka konečně dorazili. Nač se můžete těšit? Především na hratelnost stylu stařičkého Jazz Jackrabbit!
80

Dragonwave: The Fio Winter story

Platforma: Freeware
Výrobce: Fiolasoft

Stáhnout

DragonwaveDragonwave byl v poslední době na české gamemaker scéně ostře sledovaným projektem. Jistý podíl na tom mělo i dobré jméno Fiolasoftu, které sice nesouvisí s rychlostí jejich práce, kvalita výsledného dílka ale mnohdy stojí za to. A to nám chtěli dokázat i u Dragonwavu, hry, která se mi hned od prvotního ohlášení líbila již z několika důvodů. Za prvé je to jasná inspirace klasikami jako Jazz Jackrabbit (při prohledávání první tajné místnosti jsem se musela jen pousmát:), dále je to především neodolatelný dráček Fio, jež si okamžitě získal mé sympatie.

Dragonwave měl ale hned od počátku smůlu a sice že byl koncipován jako soutěžní hra a jak to tak bývá, ty se potýkají s nedostatkem vývDragonwaveojového času. A to je bohužel výrazně znát i na tomto prototypu, který obsahuje tři levely(ovšem o poměrně slušné délce). Vše je ale neskutečně hodně provázáno příběhem, což nebývá u arkádových her až tak zvykem. Navíc projekt obsahuje zcela kouzelné (i když trochu pomalé) intro s jednoduchou zápletkou – Fio byl unesen! Tím ale dějová linka nekončí a jen v průběhu prvního levelu se dráček zamotá do několika menších příběhových kliček, jež bude muset vyřešit (jako příklad je možné uvést myšku, jež žádá pomoc a třeba také paciny, jež potřebují něco málo od tučňáků).

Jinak se ale hratelnost skládá z neustálého skákání, sbírání sladkých pochutin (ty vám přidávají body), hlídání si pouhých tří životů a lehkých RPG prvků (design levelů je mimochodem výtečný). Ty spočívají v přivlastňování si nových schopností, jako je třeba mrskání ocasem, což je Fiova první metoda, jak se bránit nepřátelům, tučňákům. Na ovládání si budete muset lehce zvyknout a já kupříkladDragonwaveu při prvních dvou pokusech o použití ocasu prostě umřela - to lze ale překonat lehkým tréninkem. Trochu komplikovaný mi místy přišel i dvojitý skok, který jsem občas nemohla správně použít pro dosažení míst, kam jsem před časem vyskočila bez problémů. Dále by se Dragonwave daly vyčíst i po čase trochu otravné tabulky s rozhovory, které by se mohly načítat a mizet trochu rychleji. Jasným číslem jedna co se negativ týče jsou anglické popisky. I oko průměrného českého angličtináře zůstane zděšeno nad školáckými chybami, kterých se pánové z Fiolasoft dopustili. Přitom by stačila krátká revize a opravení jinou osobou. I když si řeknete, že jde o maličkost, přesto dokáže neskutečně zkazit výslednou atmosféru, kterou hra jinak navodila.

Sečteno a podtrženo není jednoduché Dragonwave hodnotit a skutečné bodové ohodnocení současné verze je mezi sedmičkou a osmičkou a vzhledem k tomu, že autoři nakonec stihli dokončit celé tři levely, udělím projektu 8 s tím, že ve skrytu duše doufám v rychlé nahrazení této notně nedodělané verze nějakou vhodnější a hlavně českou, tak jak bylo slíbeno.

Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

80 %

Hodnocení čtenářů

38 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 12 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

Ve futuristické Safehouse roboti lidem nepomáhají

Safehouse

Budoucnost robotiky vypadá růžově. Budoucnost pro lidstvo zase tak moc ne. Žádná totiž nebude.

The Last of Humans představuje: Nejhlasitější zombie v historii

The Last of Humans

Nemrtví v této akci jsou asi tak rychlí, jako zabržděný parní válec. Ale to této „hororové“ hře vůbec neubírá na kráse.

Mandagon je nádherná a rozjímavá hra s nádechem východních kultur

Mandagon

Po grafické a hudební stránce překrásná arkáda Mandagon vás provede světem, kde se nebojuje ani neumírá, ale medituje.

Najdete na iDNES.cz