Dots and Boxes - nešahej mi na čárku!
Dots and Boxes
Freeware
Dots and Boxes 2
Před rokem jsme vám v preview na Plných Hrách představili hru od českého týmu Sosáci s názvem Dots and Boxes. Vznikla jako semestrální práce a je naprogramována ve Flashi (stejně jako předchozí hry týmu). Nyní byla dokončena a uvolněna finální verze a my se podíváme, co se od té technologické změnilo.
Dots and Boxes je originální desková hra, která vychází z matematiky a dočkala se mnoha verzí a klonů. Je tedy pravděpodobné, že v ní uvidíte kořeny hned několika klasik. Hraje se na síti tvořené z čárek, které barevně obarvujete. Kdo obarví poslední hraniční čáru v uzavřeném poli, získá jej pro sebe. Hra nabízí i druhý mód, kdy nerozhoduje na konci počet získaných polí, ale i poměr stran, což vyžaduje trošku odlišnou strategii. Najednou mohou hrát až 4 hráči. Je jedno jestli živí nebo počítačem ovládaní. Umělá inteligence má tři úrovně a o její úrovni se zmíním v jiné části recenze.
Oproti demu stoupl počet levelů, takže jich v Dots and Boxes najdeme celkem 25. Autoři hru posunuli v tom, že se nejedná jenom o pravidelné geometrické sítě, ale vytvořili z nich třeba obrazce kontinentů nebo izometrické objekty. Právě ony rozsáhlejší obrazce mají výhodu v tom, že zde buňky mají proměnlivý počet hranic. Některé mají třeba tři hrany, jiné osm. Takže lze promýšlet složitější strategie. Říká se, že u logických her stojí grafika až na druhé koleji. V případě her Sosáků, ale vždy měla svůj styl a nikdy jsem jí neměl moc co vytknout. A to se týká i Dots and Boxes. Rozhraní je intuitivní a grafika v příjemných pastelových barvách. Snad mi jenom chyběl ukazatel aktuálního stavu bodů, který se zobrazoval až na konci.
V preview jsem napsal, že by si větší pozornost zasloužila umělá inteligence. No a nyní musím napsat opačný postřeh. Síla soupeře na lehkou úroveň je opravdu obtížná a snad z 50 her jsem nevyhrál jedinou. Ale třeba je to špatným dnem v kondiciogramu nebo horkem. Ale i při simulované hře počítačů proti sobě šlo vyčíst vzorec, ve kterém rozhodovalo pořadí, v jakém se začíná. K tomu se vztahuje i další připomínka. Když hrajete předdefinované partie stále dokola, tak se neustále začíná ve stejném pořadí. Správně se však strany po každé partii obrací. To však lze zařídit jen tak, že si je nastavíte pokaždé znovu. Umělá inteligence by na nejnižší úroveň měla být přibližně na úrovni Tréninkové kampaně, zde však musíte umět základní strategie, což může hodně hráčů hned na počátku odradit. Naštěstí je tu možnost hry proti živým soupeřům.
Dots and Boxes jsou svěží logický rychlík, který oceníte hlavně při hře s živým soupeřem v multiplayeru. Rozhodně nedělá ostudu své deskové předloze a svým zpracováním ji posunuju i o kus dále.